Bigbeatové soubory na Liberecku a klubová scéna po roce 1989

16.04.2023

Bigbbeatové soubory

Jan "Fík" Nikenday a Hulapop

Odešel Jan "Fík" Nikendey. Známý umělecký kovář a muzikant 

Pátek, 15. března 2024, 10:30 Kulturní a umělecký svět Jablonecka a Liberecka zasáhla smutná zpráva. Zemřel známý umělecký kovář a hudebník Jan "Fík" Nikendey. Premium Jan Nikendey byl uznávaným uměleckým kovářem a restaurátorem, ostatně vytvořil například kopii rytíře z liberecké radnice, balustrády pro princeznin palác v Dubaji, repliku kvadrantu astrologa Tycho de Brahe na dánském ostrově Hven. Jako restaurátor se podílel na obnově lustrů v liberecké Divadle F. X. Šaldy anebo na hřbitově v Jablonci nad Nisou renovoval na centrální kříž a mnohé další. Narodil se v Liberci, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu pro zpracování drahých kovů a kamenů v Turnově. Hned po dokončení školy pracoval v Jihočeském podniku pro údržbu památek, pak byl konzervátorem Severočeského muzea v Liberci. Tak zvaně na volné noze působil od roku 1982, avšak za minulého režimu ho oficiálně živila muzika.

Právě hudební branže byla jeho druhou milovanou oblastí, v níž zanechal výraznou stopu. Hrál na basu, kytaru či na harmoniku a jak sám říkal, dokázal zahrát na cokoli. Byl rovněž hudebním skladatelem a textařem. Působil mimo jiné v kapele Mecheche Band, která navázala na kapelu Horalové, jež působila v 60. letech, kde spolu s vrstevníky hrál zejména skladby skupiny Greenhorns. Bigbítové songy hrál v jablonecko – liberecké kapele Hulapop. Byl také členem známé skupiny Solomon Bob, kterou v roce 1988 založil kytarista, zpěvák, textař Martin Červinka a kytarista Michal Triebenekr. Vzápětí se k nim přidal Luboš Beránek a basové kytary se chopil právě Jan "Fík" Nikendey. Tvorba Solomon Bob byla ovlivněna folkem, rockem a blues. Od roku 1985 žil a tvořil v Jablonci, kde působil v rodinné dílně ve Vrkoslavicích. V jeho šlépějích kovářských i muzikantských jdou i nadále jeho tři děti, synové a dcera.
Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/35561-odesel-jan-fik-nikendey-znamy-umelecky-kovar-a-muzikant.html?utm_source=copy

HULAPOP hraje pro zábavu společnosti a váš zběsilý tanec...

Co o kapele Hulapop  psal "Fík" :

"Jsme z Jablonce a Liberce - takže to máme všude blízko. Máme zesilovače, co dobře zesilujou a bubny, který nejdou žádným knoflíkem ztišit. Máme elektrofonický kytary věhlasnejch značek a známe trochu víc akordů než znala vaše babička.Věkovej průměr souboru je číslo vyšší, než velikost nohy basketbalisty NBA.Hrajeme bigbítový songy - tak asi z 99,9% v angličtině a jsou to převzatý věci - a to znamená, že jsme to ale vůbec nezkomponovali, jenom trochu upravili, aby se nám to dobře hrálo a dalo se na to trdlovat. Zahrajeme skoro všude a skoro každýmu - můžete si nás pozvat na svatby, narozeniny, obecní trachtace, oslavy povýšení v nadnárodní korporaci, rozvody, popohřební veselice, dožínky, sportovní mejdany, stranický sjezdy, setkání tajnejch spolků a dozorčích rad, koncerty, zábavy, plesy, zabijačky atd...Kdopa to jako hraje?

Honza "Fík" Nikendey - blonďatej jazzbass

Jirka "Čehó" Malach - černej stratocaster a zpěv

Michal Triebenekr - modrej telecaster

Janek Kubánek - strakatý bubny různejch velikostí & činely

Co je v našem playlistu? Celkem asi 60 kusů: Bob Dylan, Dire Straits, Johnny Cash, Neil Young, Allman Bros., ZZ Top, Tracy Chapman, Petr Kalandra, B.B. King, Velvet Underground, .. program až na 4 - 5 hodin s nějakou tou pauzičkou, kterou uvádíme vždycky krásnou znělkou... to musíte slyšet!Rider aneb co je nutno:)plac min 4 x 3 m, 5 x 220V, pivo, nějaká potrava (rádi jíme - viz fotky souboru), vlídnost pořádajícíchApanáž pro umělce:vždy dle dohody...podle druhu akce, počtu hodin hraní, km od domova atd. Kontaktieren:pište sem do SZ nebo na mail: januv.mail(zav.)seznam.cz. Možno i volat na telefón: 773 522 144. PS: Jestli chcete, abysme zahráli Kabáty a nebo Xindla X, Kryštof apod...tak ani nevolejte...je to marný! Díky za pochop."

zdroj: https://www.facebook.com/Hulapopkapela

fotogalerie 16.12.2022 - tradiční besídka na kovárně u Fíka. Bylo to opět poetické... foto: Kája Ressner.

archiv L.Beránek
archiv L.Beránek
Solomon Bob 1990 (Luboš Beránek a Jan "Fík" Nikendey) (archiv L.Beránek)
Solomon Bob 1990 (Luboš Beránek a Jan "Fík" Nikendey) (archiv L.Beránek)

JAN NIKENDEY, umělecký kovář, restaurátor, výborný muzikant a aranžér... a člověk.
19. 12. 1958 - 14. 3. 2024

Včera mne zaskočila zpráva, zemřel Honza Nikendey. Po odchodu Pavla Luise Havlíka je to další ikona mého života, která na nás shlíží jen shora. Je spousta lidí, které člověk míjí a ani si jich nevšimne. Honza mezi ně nepatřil. Znali jsme se již od našich prvních setkání na Portách v 70tých letech, a pak především z domečku v Srnčí ulici, kde se za totáče sházela jablonecká a liberecká avantgarda. Byla to úžasná doba a Niki byl její součástí. To, co nás ale i spojovalo, bylo železo. Honza se vypracoval na uznávaného uměleckého kováře a byl schopen vytvářet z kovů věci nevídané. Občas mi i volal, když tápal ve svém pohledu na to, jak to zpracovat. Hlavní ale jeho parketa byla v muzice. Nejenom se naše cesty stále křížily, významně se ale i podílej na poslední desce Folk tria, kde ve studiu u Míry Kluse vysypal basové linky k našim písničkám bez jakéhokoliv zaváhaní a na první pokus. Nakonec i jeho kariéra se Solomon Bob to potvrzuje. Jenže kovařina vítězila, a tak s Jirkou Malachem dali dohromady kapelu už jen pro potěšení, HulaPOP. To, že se mi je podařilo dostat i na naši svatbu s Annou dodnes v nás zanechalo nesmazatelné vzpomínky. Naposledy jsme se pak viděli při inauguraci pomníčku Pavla Luise Havlíka na Osečné. To je dva roky. Niki tam hrál se svými ratolestmi, mimo jiné stejně talentovanými jako on sám, a my jsme oprášili se Zdeňkem a Tessiem naše Folk trio. Byl o pár let mladší jak já, a tak ani ve snu by mne nenapadlo, že tuhle čáru života překoná dříve než já. Honzo, včera jsem měl slzy v očích. Měj se tam pěkně v tom muzikantském i kovářském nebi. Pro mne jsi tady zůstal na mých fotkách navždy. (autor příspěvku a fotogalerie Jirka Stanislav)

Dneska jsme se rozloučili s Fíkem. Na pohřbu zaznělo, jak Honza vyrobil a instaloval rytíře na špičku veže liberecké radnice. Vzpomněl jsem si na scénku, kdy jsme poobědvali svíčkovou a šampáňo nad korouhví Rollanda. Prostě jsem je dole viděl a houknul na ně, jestli nechtěj voběd a že jako jo. Tak jsem jim z nějakého bufítku dones tu svíčkovou a šampáňo. Obědvali jsme, klátili nohama nad náměstím a náramně si to užívali...v roce 2005 (autor příspěvku Šimon Pikous)

JIMMI ROCK ́N ́ROLL

V kapele hrající rock ́n ́rollové skladby se zhruba v roce 2007 sešli Jakub
"JImmi" Šulc (kytara, zpěv),

David Kučera (kytara, zpěv),

David Kodym (basová kytara),

Daniel Salamatin (bicí).

Svým líbivým projevem rozdávali dobrou náladu hlavně na regionálních pódiích (Stamina,  Na Rampě, Panorama bar Hrádek nad Nisou, U Kudrnáče v Liberci – Ruprechticích, Dům kultury v Mimoni, Ruprechtická pouť,  klub Vlak, Kulturní dům Rynoltice, Vinárna Letka). Velkým ozvláštněním tvorby jsou české texty starých rockových songů postavené do vlastních aranží.

zdroj: Jiří Zahradník - Bigbeatová hudba v okresech Liberec
a Jablonec nad Nisou po roce 1989 (diplomová práce),  2021

Klubová scéna

Růžový Palouček

Růžový palouček v Horním Hanychově. Zvenku vypadá nevábně, ovšem konaly se tu vyhlášené hospodské zábavy. (Oldřich Szaban)
Růžový palouček v Horním Hanychově. Zvenku vypadá nevábně, ovšem konaly se tu vyhlášené hospodské zábavy. (Oldřich Szaban)
archiv Jaroslav Reichenberg Karel
archiv Jaroslav Reichenberg Karel
S myšlenkou vytvořit hudební centrum převáţně pro liberecké i přespolní
soubory přišel hokejista, hudebník a velký hudební fanoušek Jan Ludwig na počátku
roku 1992, kdy se stal majitelem legendární restaurace se sálem a začal zde pořádat
koncerty rockových kapel. Sálem se nesla rocková hudba od jara roku 1992. Své
vystoupení zde absolvovaly kapely Solomon Bob, Nero, The Kawan, Bob Cat,
Greggery Peccary, Úlet Band, Detroit, Priesnitz, Prouza,Blues Open, Schíza

(session libereckých kapel), A.R.W.A., Pivní Máj, Anarchuz, Total, Krakonoš,
Hubert Macháně (poslední koncert), Asmodi Bizarr, Kryptor, Krucipüsk, V.A.R.
(křest alba), Harley nebo Garáţ. Koncerty získaly velkou oblibu, pyšnily se velmi
slušnou návštěvností. Kromě jiţ uvedených souborů zde zahrála v roce 1991 legendární
formace Kabát. Kromě obrovského zájmu o tento koncert bylo třeba vyměnit a opravit
velkou část zařízení restaurace, hlavně stoly a židle.

zdroj: Jiří Zahradník - Bigbeatová hudba v okresech Liberec
a Jablonec nad Nisou po roce 1989 (diplomová práce), 2021

foto Michal Štrunc 2020
foto Michal Štrunc 2020
foto Michal Štrunc 2020
foto Michal Štrunc 2020