Kostel Navštívení Panny Marie

25.02.2021
autor příspěvku Pav Karel
autor příspěvku Pav Karel

Starý Harcov, kostel Navštívení Panny Marie

1940-1945

V rekonstrukci; mimo věž a přístavek má novou střechu, , dokončuje se ještě pokládky krytiny na levé straně presbytáře. Pravá část průčelí, pravá strana lodi a presbytář mají opravenou fasádu. Opravuje se fasáda levé strany lodi. Zbytek průčelí a věž mají omítku mírně poškozenou. Má opravená okna. Zavřený. Uvnitř je vestavěno umělé poschodí (po roce 1948 sloužil kostel jako archiv a poté jako sklad stavební firmy). Opravují se i vnitřní omítky. Poškozeno dřevěné schodiště do věže. Zničeny vnitřní rozvody elektřiny. - Kostel není prohlášen kulturní památkou. - Největším zastáncem stavby kostela ve Starém Harcově byl liberecký kaplan a katecheta harcovské školy Anton Henke. Společně s místním učitelem Antonem Neumannem sehnali peníze a 7.6.1858 položil základní kámen. Plány kostela pocházejí od harcovského rodáka a jabloneckého stavitele Josefa Schwarzbacha, který rovněž prováděl hlavní stavební práce. Již 1. 8.1858 ale došlo po dlouhotrvajících deštích k povodni a staveniště bylo značně poškozeno. Další překážkou výstavby kostela byla válka (1859). K vysvěcení kostela došlo 25. listopadu 1860. Vysvětil jej liberecký vikář Franz Moysel. Balkón s varhanami je podepřen štíhlými jónskými železnými sloupy. Původní varhany postavil v roce 1862 Karl Fröhlich ze Zawidówa. Prvním, kdo na tyto varhany hrál, byl liberecký varhaník Anton Proksch, bratr slepého učitele Bedřicha Smetany Josefa Proksche. Varhany, které jsou v kostele dnes, pocházejí z roku 1890 z dílny bratří Riegrů v Krnově. - Město Liberec prodalo kostel v roce 2009 do soukromého vlastnictví; podmínkou prodeje bylo zachování vnějšího vzhledu budovy kostela. - Kostel i pozemek pod ním jsou v soukromém vlastnictví (Robert Hes z Liberce); majitel chce kostel postupně opravit. (zdroj Zničené kostely)

(zdroj: pastvu.com)
(zdroj: pastvu.com)

Kostel v Harcově čeká nová etapa. Chtějí tu otevřít centrum pro rodiny 


Nová budoucnost čeká na kostel Navštívení Panny Marie v libereckém Harcově. Otevře se široké veřejnosti a stane se novým místem pro setkávání, společné aktivity, zázemím pro různé organizátory volnočasových či vzdělávacích akcí a mnohé další zájemce. Po prázdninách tu chtějí otevřít Vzdělávací a volnočasové centrum Světla, jehož iniciátorem jsou lidé z nedaleké Mateřské školy září. 

Premium "Před sedmnácti lety jsme chtěli založit rodinné centrum, ve kterém by se potkávali lidé všech generací, s různými zájmy a věnovali se různým aktivitám. Hodně se u nás tehdy scházeli rodiče, kteří se zajímali o respektující přístup k výchově, a tak jsme od dvorky později namísto centra založili mateřskou školu," vzpomíná Jana Kunstová z Mateřské školy září. Uplynulo dalších pět let a ke školce přibyla škola. "Pořád ale zůstávala vidina vzniku centra a ta se nám teď zhmotňuje. 

Právě teď uzrál čas na jeho vytvoření," říká Kunstová. Objevila se totiž možnost využít jako zázemí pro centrum kostel v Harcově, který je v současnosti v soukromém vlastnictví a využíván je jako zázemí firmy. Ta zatím iniciátorům centra kostel pronajme. Přitom i samotný kostel má pohnutou historii, neboť mu ještě před čtvrt stoletím hrozilo zbourání kvůli jeho špatnému stavu. "Před nějakou dobou jsem narazil v novinách na informaci, že kostel nabízeli v aukci a nikdo ho nechtěl. Hrozilo mu zbourání. A já v tu dobu hledal zázemí pro firmu," líčí majitel kostela Robert Hes. 

Kostel, který je odsvěcený a není památkou, koupil. Získal tak ale poměrně nefunkční budovu, do které zatékalo a měla řadu neduhů. Uvnitř ale ukrývala ocelovou konstrukci, která kostel rozdělovala na dvě patra a jako skladovací prostor se hodila. "Postupně jsme kostel řadu let opravovali, a dokonce jsme opět zprovoznili elektrické hodiny a dnes celému Harcovu odbíjejí čas. 

Opravili jsme fasádu a kostel uvnitř zrekonstruovali," popsal Hes. Kostel je nyní dvoupatrovou budovou o ploše 350 metrů čtverečních, má pergoly, dílnu, šatny, několik sociálních zázemí, gastro provoz, kanceláře i prostory k pronájmu. "Naší firmě ale už nestačí a postupně se stěhujeme do Kateřinek, pro kostel nemáme využití a prodali bychom ho. Ale všichni jsme rádi, že je teď takový, jaký je a je pro nás důležité, kdo ho koupí a co s ním bude a co bude uvnitř provozováno," vysvětlil majitel kostela. I proto se domlouvá na spolupráci s iniciátory centra pro rodinu a dává jim příležitost. "Máme vidinu kostel koupit, ale nejdřív chceme jeho majitele přesvědčit, že naše aktivity mají smysl. Proto se nyní snažíme získat podporu místních a všech, kdo mají chuť se přidat," vysvětluje Kunstová. Prostřednictvím sbírky shromažďují peníze na zařízení centra a vyzývají všechny, kdo třeba hledají prostory pro organizování kroužků nebo jiných aktivit pro veřejnost, ať se neváhají ozvat. V Harcově se pro ně může najít místo. "Do roka chceme centrum rozjet, aby se stalo místem setkávání pro veřejnost, místem, kam se budou lidé rádi vracet. A děti z naší školy mají ještě jeden velký sen, který nám zpočátku připadal bláznivý, ale teď už ho vidíme úplně reálný. Chtěly by v kostele vybudovat hvězdárnu, aby i Liberec měl místo, odkud může pozorovat hvězdy," dodala Kunstová.
Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/32854-kostel-v-harcove-ceka-nova-budoucnost-chteji-tu-otevrit-centrum-pro-rodiny.html?fbclid=IwAR2GplrwKA6aFJuF2fTJm6vQcp0LSVixAxwg_kynEnVHDA1icTRmjrtWoww&utm_source=copy

historie liberce, kolorováno umělou inteligencí (Deoldify A.I) + pár drobných vylepšení. (Jaroslav Honzík)
historie liberce, kolorováno umělou inteligencí (Deoldify A.I) + pár drobných vylepšení. (Jaroslav Honzík)
foto Matyáš Gál 2023
foto Matyáš Gál 2023