Liberec a sport

Dřevěný skokanský můstek v Pilínkově byl postaven v poválečných letech. V roce 1960 se zde konaly pravidelné pohárové soutěže. Můstek byl postaven podle návrhu Miloslava Bělonožníka a k tréninku ho využívali především mladí skokani z Liberce. (Zdroj: Skisprungschanzen)

Sáňkařský sport se začal na Liberecku rozvíjet už koncem 19. století. První veřejné závody uspořádal Horský spolek pro Ještěd a Jizerské hory (Gebirgsverein für Jeschken und Isergebirge) na uježděné silnici ze Smědavy do Bílého Potoka. Jelo se večer při svitu měsíce za účasti 33 sáňkařů.

který městu palčivě chyběl, projednala rada Městského národního výboru již 10. září 1954. Následně bylo rozhodnuto, že zimní stadion s uměle vyráběným ledem bude postaven v Topolově ulici poblíž koupaliště na Vápence a bude napojen na mrazírny nedalekých jatek. KNV v Liberci projekt schválil a v roce 1954 se začalo se zemními úpravami. Nakonec však...

Prvním libereckým fotbalovým klubem byl německý Reichenberger Fussballklub (RFK), který vznikl už v roce 1899 (od roku 1904 byl přejmenován na Reichenberger Sportklub - RSK). Kromě německých klubů začaly v Liberci po roce 1909 vznikat i české sportovní kroužky jako byly Slovan, Austria, Merkur a Meteor, převážně ve čtvrti Horní Růžodol. Právě tam...

V depozitářích muzeí a archivů se často nacházejí torza alb a dalších osobních pozůstalostí, k nimž jen stěží nacházíme podrobnější informace. K takovým patří i album automobilového a motocyklového závodníka Franze Liebiega, které je uložené v našem muzeu.

VK Dukla Liberec je český mužský a od roku 2017 opět i ženský volejbalový klub v Liberci. Klub byl založen v roce 1948. V Praze byli soustředěni nejlepší armádní volejbalisté do nově zřízeného samostatného klubu – vznikl ATK (Armádní tělovýchovný klub). V průběhu dalších let prošel klub řadou reorganizací a změn.