Obří sud Javorník a okolí (Šimonovice, Dlouhý Most, Jeřmanice, Minkovice, Císařský kámen)

Lis 28

Rašovka

Rašovka (německy Raschen) je osada, místní část Šimonovic v okrese Liberec ve stejnojmenném kraji. Nachází se v oblasti Ještědského hřbetu ve vzdálenosti 5,5 kilometru jihovýchodním směrem od Ještědu.

Jeřmanice (německy Jerschmanitz, od roku 1897 Hermannstal) jsou obec v okrese Liberec. Žije zde 573 obyvatel.

Dalším místem dalekých rozhledů je Císařský kámen Dřevěná rozhledna, ze které po zdolání 111 schodů uvidíme Ještědský hřbet, Liberec, Jablonec nad Nisou, ale i jižní svahy Jizerských hor nebo západních Krkonoš a při dobré viditelnosti dohlédneme na Český ráj se zříceninou Trosky. A proč vlastně nese takto zajímavý název? Získala ho po návštěvě...

Jedna z desítek pohlednic, které byly věnovány atrakci Ještědského hřbetu - Obřímu sudu, který stál, spolu se zároveň vybudovanou restaurací, od roku 1898 na hoře Javorníku. Sud byl postaven již o rok dříve ve Vídni pro Jubilejní výstavu, která se tam konala na počest půlstoleté vlády císaře Františka Josefa I.
Hostinský z Dlouhého Mostu Wilhelm...

Minkovice (něm. Münkendorf) jsou osadou obce Šimonovice, nachází se v údolí Doubského potoka nedaleko města Liberce v nadmořské výšce zhruba 425 m n. m. Nejbližšími vesnicemi jsou již zmíněné Šimonovice, dále pak Doubí, Pilínkov (místní části Liberce) a Dlouhý Most.