Gorkého, Mozartova, Dvořákova, Zborovská ulice
Také rádi chodíte na liberecký "Dubák"? A věděli jste, jak místo i okolní čtvrť vznikly a pro koho?
Tehdejší vedení města vyšlo vstříc takové poptávce a za výhodných podmínek prodalo stavební parcely pro projekt, který měl souznít se Zahradní městem urbanisty Camilla Sitteho kolem dnešní Masarykovy třídy (Kaiser Josef Strasse), kde bydlela nejzámožnější liberecká honorace.
V přímé návaznosti na lokalitu kolem tehdy nového muzea měla vzniknout celá nová čtvrť pro zdejší střední třídu, kde by nestály tak bohaté a výstavní domy jako na dnešní Masarykově, ale přeci jen by se jednalo o vysoce kvalitní bydlení se spoustou zeleně okolo.
zdroj:https://www.nasliberec.czPrůvodcem po zvenku velmi nenápadném domě byl jeho současný majitel, pan Marek Kadlec, vystudovaný historik.
Rekonstruovaný rodinný dům Maximiliana Nettla z roku 1936, Nettlovu vilu, najdete v Liberci na křižovatce ulic Přemyslova a Na Okruhu.
Sídliště Obecně prospěšné stavební společnosti
Gorkého, Mozartova, Dvořákova, Sukovo nám.
O stavbě
Návrh uliční sítě nového sídliště, vycházející ještě z houževnatě přežívající pravidelné klasicistní šachovnice, vypracoval v roce 1894 ateliér Obecně prospěšné stavební společnosti "Gemeinnüztige Baugesellschaft" pod vedením Ernsta Schäfera. Společnost postavila na šedesát menších rodinných domů a centrum nového sídliště tvořilo parkově upravené Sukovo náměstí. Při výstavbě jednotlivých domů stavebníci museli předem souhlasit s pravidly společnosti, tykajícími se především zákazu dodatečných stavebních úprav a provozování jakéhokoliv řemesla v prostoru sídliště. Ploty jednotlivých domů zároveň musely být zhotoveny pouze v jedné dílně, aby se docílilo jednotnějšího vzhledu, a stejně tak i osázení zahrad bylo regulováno spolkem "Naturfreunde". Výstavba sídliště proběhla v letech 1895-1901 a i díky značným omezením pro stavebníky má dodnes takřka lázeňský charakter. Přestože je na jednotlivých domech sídliště patrná snaha o jednotný architektonický výraz (oblíbený byl zejména motiv věžičky) a silný vliv doznívajícího historismu, objevují se současně prvky nastupující secese.
(zdroj: https://liberec-reichenberg.net/stavby/karta/nazev/47-sidliste-obecne-prospesne-stavebni-spolecnosti
Dvořákova ulice 633/12
(Mozartova čp. 679/21)
Některé domy jsou opravdu skvostné. Člověk musí obdivovat nápaditost architektů, kteří vymýšleli vzhled domů před 100 lety.
Byt JUDr. Walthera Perlmanna
Údolní 903 | Liberec - Staré MěstoÚčel stavby: Obytný dům
Výstavba: 1913 - 1913
Sloh: Secese
O stavbě
Nedochovaný liberecký interiér byl reprezentativní ukázkou vytříbeného, luxusního vídeňského "Raumkunstu," v němž každá jednotlivost tvoří součást celku, navrženého architektem a zahrnuje veškeré vybavení, od nábytku až po tapety a kliky. Interiér Margold navrhl do vily, vyprojektované významným libereckým stavitelem Adolfem Hornem. Stavební povolení bylo uděleno 12. 7. 1913 a povolení k užívání vily 18. 6. 1914. V plánové dokumentaci uložené ve stavebním archivu se bohužel nedochovala žádná zmínka o Margoldově práci pro doktora Perlmanna a tak jsme odkázáni pouze na dobové fotografie, publikované v prestižním periodiku Deutsche Kunst und Dekoration.
zdroj:https://liberec-reichenberg.net/stavby/karta/nazev/105-byt-judr-walthera-perlmanna