Petr Nedvěd
Petr Nedvěd (* 9. prosince 1971 Liberec) je bývalý kanadsko-český profesionální hokejový útočník, který odehrál 15 sezon v NHL. Jeho posledním angažmá byl klub Bílí Tygři Liberec v české extralize. V letech 2018-2022 působil v pozici generálního manažera české hokejové reprezentace.
Biografie
Narodil se v Liberci hokejistovi Jaroslavu Nedvědovi
a jeho manželce Soně.
Jako dorostenec odehrál v sezóně 1988/1989 20 zápasů za Litvínov a připsal si neuvěřitelných 51 bodů. Taková produktivita nemohla uniknout zámořským skautům a Nedvěd vábení Ameriky neodolal.
Československo opustil jako sedmnáctiletý emigrant 2. ledna 1989 po mezinárodním mládežnickém turnaji Mac's AAA Midget Hockey Tournament v Calgary. Nedvěd byl se 17 góly a devíti asistencemi hvězdou turnaje. Svým rodičům neřekl o svém rozhodnutí a s 20 kanadskými dolary a pomocí jiných českých emigrantů, které dodnes odmítl určit, oznámil svou emigraci na calgarské policejní stanici. V rozhovoru pro list Newark Star Ledger řekl Nedvěd, že hlavní důvod k útěku byl strach, že by později mohl litovat nevyužité příležitosti. Jeho bratr je také hokejista - obránce Jaroslav Nedvěd.
Od roku 2004 byl ženatý se supermodelkou Veronikou Vařekovou. V roce 2006, kdy hrál za Phoenix Coyotes, Nedvěd požádal o výměnu do východní konference NHL, protože Vařeková pracovala převážně v New Yorku. Přesto se během léta 2006 Nedvěd a Vařeková rozvedli. V roce 2007 se vrátil do České republiky.
Jeho partnerkou je modelka Nicole Volfová. Dne 24. července 2020 se jim narodila dcera Naomi Nedvědová.
Hokejová kariéra
Po emigraci hrál jednu sezonu za Seattle Thunderbirds v juniorské Western Hockey League a po sezoně byl draftován jako druhá volba celkově do Vancouver Canucks, když v sezoně nastřádal skvělých 145 bodů v 71 zápasech. Předpokládalo se, že se stane hvězdou NHL, ovšem jeho první dvě sezony převládalo mírné zklamání, jeho styl byl označován za příliš měkký. Ve své třetí sezoně 1992-93 však zazářil s 38 góly a 71 body a rekordní klubovou sérií 15 utkání v řadě, ve kterých bodoval. I přesto si pohněval fanoušky Canucks, když po vyřazení ve druhém kole play off požádal svůj idol, kterým byl protihráč z klubu Los Angeles Kings Wayne Gretzky, po prohraném rozhodujícím zápase o hokejku. Pro fanoušky to znamenalo ukázku malé klubové oddanosti tohoto hráče, který dal pouhé 3 góly v 28 zápasech play off v dresu Canucks.
Prioritou před sezonou 1993-1994 bylo si získat lepší smlouvu, což vyústilo ve spory s vedením Canucks a Nedvěd tak nezahájil ročník. Během své stávky získal Nedvěd kanadské občanství a reprezentoval Kanadu na Olympijských hrách v Lillehammeru, odkud si odvezl stříbrnou medaili. Svou situaci v NHL vyřešil před uzávěrkou přestupů, kdy podepsal smlouvu s klubem St. Louis Blues, když byl on a kanadský hokejista Craig Janney klubem získani za kompenzaci od Canucks. Nedvěd získal 20 bodů v 19 zápasech, ale v play off se St. Louis nepřešel již přes první kolo.
Jeho působení v St. Louis nebylo příliš dlouhé, protože byl vyměněn do New York Rangers během výluky NHL v úvodu ročníku 1994-95. Ve zkrácené sezoně nastřádal 23 bodů ve 46 zápasech.
Před sezonou 1995-1996 opět změnil působiště, tentokrát byl vyměněn do Pittsburgh Penguins. Zde zažil nejlepší léta kariéry v ofenzivně laděném týmu okolo superhvězd typu Mario Lemieux, Jaromír Jágr či Ron Francis. Ve své první sezoně za Tučňáky dosáhl osobního rekordu 45 branek a 99 bodů. Úspěšně si vedl i v play off, kde i jeho 20 bodů pomohlo Penguins do finále konference. Během tohoto tažení vstřelil svůj neslavnější gól do sítě Washington Capitals v napínavém utkání, které se čtyřikrát muselo prodlužovat, než jej Nedvěd v čase 79:15 rozhodl. Bylo to nejdelší utkání za předešlých 60 let. Sezona 1996-97 byla dalším povedeným ročníkem, ve kterém nasázel 33 branek a celkem 71 bodů.
Připadal si zde podceněný v nabízeném novém kontraktu a tak kvůli sporům o jeho výši nehrál NHL v sezoně 1997-98. Během sezony nastupoval za několik klubů, odbyl si i premiéru v české extralize v dresu pražské Sparty. Smlouvu v NHL neměl podepsanou ani na začátku ročníku 1998-99, sezonu začal v dresu Las Vegas Thunder v nižší americké soutěži IHL. Situace se vyřešila nakonec dva měsíce po začátku soutěže, kdy byl vyměněn zpět do New York Rangers společně s Rusem Alexejem Kovaljovem. Osobní stávka byla zřejmě chybným tahem hráče, jelikož ve finále na ní nevydělal finančně a navíc opustil klub, ve kterém patřil mezi hvězdy NHL.
Jeho druhé působení v New Yorku bylo podařenější než předchozí a šest sezon, co strávil v Rangers, bylo nejstabilnější angažmá v jeho kariéře. Přestože mužstvu se nedařilo probojovat během této éry do play off, stabilně ukazoval své ofenzivní kvality, dvakrát vyhrál klubové bodování a jednou se umístil na druhém místě. V sezoně 2000-01 vytvořil formaci s dvojicí Jan Hlaváč a Radek Dvořák - trojice si vysloužila přezdívku "Czech Mates" - pro Nedvěda to byla druhá nejlepší sezona kariéry, dokončil jí s 32 góly a 78 body.
Během méně povedené sezony 2003-04 byl vyměněn do Edmonton Oilers během uzávěrky přestupů. Edmonton sice nezvládl kvalifikovat se do play off, ale on sám v závěru sezony získal solidních 15 bodů v 16 zápasech.
V létě 2004 podepsal smlouvu s Phoenix Coyotes, ale kvůli výluce v NHL strávil sezonu 2004-2005 v klubu HC Sparta Praha v české extralize. Do NHL naskočil opět v ročníku 2005-2006 v dresu Coyotes, ovšem výkonnost nebyla příliš vysoká, vstřelil jen 2 góly a nastřádal 11 bodů v 25 zápasech. Byl vyměněn do Philadelphia Flyers, kde jeho výkonnost šla nahoru a tak získal 14 bodů ve 28 zápasech a pomohl mužstvu do play off, které si zahrál poprvé od roku 1997.
Ročník 2006-2007 pro něj začal slabě a tak jej 18. října zařadil klub na listinu nechráněných hráčů po prohře 9:1, kterou klubu uštědřilo Buffalo Sabres. Poprvé v kariéře byl poslán do farmářské AHL. Po putování mezi NHL a AHL v následujících dvou měsících, si jej vybralo mužstvo Edmonton Oilers, které si slibovalo, že zde naváže na své krátké úspěšné působení v týmu během roku 2004. Trápení ale pokračovalo i v Edmontonu a tak zní vyčíslení sezony takto - pouze 2 góly a 12 bodů ve 40 zápasech za Edmonton a Philadelphii.
Dne 19. června 2007 podepsal roční kontrakt se Spartou Praha, kde odehrál sezonu 2007-08.
V létě 2008 se pokusil o comeback do NHL, když byl pozván do tréninkového kempu New York Rangers. Ten však 26. září opustil a nastupoval v extralize za svůj rodný Liberec v dresu Bílých Tygrů.
Dne 13. března 2014 po nepovedeném předkole play off proti týmu HC Vítkovice Steel ukončil hráčskou kariéru. O čtyři roky později, 3. února 2018, si zahrál jeden soutěžní zápas za prvoligové Benátky nad Jizerou proti Kladnu, za které nastoupil Jaromír Jágr, jenž se do Česka vrátil z angažmá v NHL. V utkání, které se odehrálo v Liberci, dal Nedvěd jeden gól a na další přihrál. Zápas pojal jako rozlučku se svou kariérou, kterou o den později následovalo slavnostní vyvěšení dresu s jeho číslem 93 pod strop libereckého stadionu.
V červnu 2018 se stal generálním manažerem české hokejové reprezentace.Ve funkci skončil v září 2022 z rodinných důvodů. (zdroj: Wikipedia)
Nedvědova kariéra: emigrace, debut proti Gretzkému i triumf nad Jágrem
Žákovská léta
PETR NEDVĔD..ve své první sezóně v NHL -
1990-91 , v dresu Vancouver Canucks..
61 zápasů, 10 gólů, 6 přihrávek, 16 bodů,
20 trestných minut.
1999 - 2001 - Czech Mates na Manhattanu!
Je škoda, že tak vynikající útok :
- Radek DVOŘÁK - 22 let
- Petr NEDVĚD - 28 let
- Jan HLAVÁČ - 23 let
dal po tak úspěšných sezonách trenér NYR od sebe.1999/2000(1.) PN 68 b (24+44)(4.) JH 42 b (19+23)(7.) RD 33 b (11+22) 2000/2001(2.) PN 78 b (21+58)(4.) RD 67 b (31+36) (6.) JH 64 b (28+36)
Na snímku je tedy vlevo tuším #30 David Wilkie, #93 Petr a vpravo #27 Bubák, Radek na obrázku není a nosil číslo #20.
https://www.hokejovyarchiv.cz/hlavac-jan/
Hrát NHL byl vždycky můj sen, vzpomíná Petr Nedvěd
Každý malý hokejista jistě sní o tom, jak se jednou vydá do zámoří a
zahraje si slavnou NHL. Někdo odejde rovnou do zámořské juniorky, někdo
naopak počká a nejprve sbírá zkušenosti na evropských kluzištích. Jiní
se třeba rozhodnou studovat na univerzitě v USA a dostat se do NHL touto
cestou. Cesta Petra Nedvěda nespadá ani do jedné z těchto škatulek a
rozhodně je v mnohém speciální. Jako mladý kluk se totiž rozhodl pro
emigraci. Jak ale sám říká: "NHL byla můj sen už od malička. A jsem
velmi rád za to, že se mi splnil."
Rozhodnutí zůstat po reprezentační akci v Kanadě se nerodilo lehce. "Když jsem odlétal do Kanady, tak tehdy jsem ještě nebyl rozhodnutý o tom, že v Kanadě zůstanu," vzpomíná bývalý výborný útočník.
Po turnaji, který zde absolvoval s národním týmem a ve kterém se mu dařilo, se zkrátka rozhodl, že v pouhých 17 letech vezme štěstí do svých rukou a zpět do tehdejšího Československa se již nevrátí. "Z Litvínova jsem se mohl vždy vrátit domů za rodiči do Liberce. Když jsem se rozhodl emigrovat, tak jsem věděl, že třeba už nikdy nepovede cesta nazpět," vysvětluje, co se mu tehdy honilo hlavou.
Být sám v cizím městě už nicméně zažil, což mu pomohlo i v rozhodování. I přesto, že pocházel z Liberce, rodiče ho poslali do Litvínova, který byl tehdy ve výchově mládeže jedním z nejlepších klubů. "První den, kdy mě rodiče nechali v Litvínově, byl snad horší, než když jsem emigroval," říká nyní s úsměvem Nedvěd.
Zůstal tak sám v Calgary. Jediné, co měl, bylo 20 dolarů. Podporu ale našel u místní české komunity. "Bydlel jsem tam u jedné české rodiny, která se o mě postarala od A až po Z, což rodiče uklidnilo. Když pochopili, že jsem se opravdu rozhodl zůstat v Kanadě a nevrátit se, tak mě samozřejmě začali podporovat."
Že bylo rozhodnutí emigrovat správné, si ve své bohaté a úspěšné kariéře dokázal hned několikrát. V zámoří se navíc vypracoval na takovou úroveň, že obdržel i nominaci do kanadského národního týmu na olympijský turnaj, odkud si nakonec přivezl stříbrnou medaili. Jak ale s pokorou říká, na Kanaďana si nikdy nehrál. "Narodil jsem se v Česku a Čechem vždycky budu a zůstanu," dodává.
zdroj: https://www.pojdhrathokej.cz/article/default/79c49fde-1077-47ad-98c6-d7dc2b0e5d6e?fbclid=IwAR204NgS8m0cYKRQm3vrelXYe83Q08Hnr4cNGOAAgQJ7aN9qnGJxO_30xzs
O tom, že má Petr Nedvěd i s play off přes tisíc startů v NHL, hrál za hvězdné týmy Pittsburghu i Rangers, ví kde kdo. Málokdo už ale tuší, jak se do zámoří dostal, že byl na draftu výš, než Jaromír Jágr a v NHL debutoval proti nejlepšímu z nejlepších. V reprezentaci byl legendární útočník u úspěchů Kanady i Česka, ale zažil i hořké zklamání. Jaká byla kariéra bývalého kapitána a rekordmana Liberce, jehož dres s číslem 93 už nikdo z hráčů Bílých Tygrů neoblékne?
Odletěl s mládežnickým výběrem do Calgary, ale na rozdíl od svých
spoluhráčů už se nevrátil. Emigrace do Kanady nebyla na začátku roku
1989 bezmyšlenkovitá varianta. "Dlouho jsem nad ní přemýšlel. Největší
strašák byl, že jsem nevěděl, kdy uvidím rodiče," vzpomíná pro
Radiožurnál Petr Nedvěd.
Cesta za snem, o které přemýšlel dlouhou dobu. Jak vypadala emigrace tehdy sedmnáctiletého Petra Nedvěda?
V draftu do NHL byl v roce 1990 výše postavený než Jaromír Jágr. V
nejlepší lize pak spolu zažili desítky zápasů ve stejném dresu.
Hokejista Petr Nedvěd se v neděli dočkal v rodném Liberci dalšího
ocenění za svoji bohatou kariéru. Ke stropu haly vystoupal jeho dres. Na
začátku toho všeho přitom bylo důležité životní rozhodnutí. Emigrace v
sedmnácti letech.
"Pro mě tohle byla cesta za snem. Přemýšlel jsem nad tím hodně dlouho, to nebylo, že jsem byl najednou v Calgary, tam jsem si sednul a řeknul jsem si, že tam zůstanu. Bylo to hodně těžký. To, co byl největší strašák, byl fakt, že jsem nevěděl, kdy uvidím rodiče a bráchu. Ty další věci, třeba že jsem měl dvacet kanadských dolarů v kapse, byla druhá věc. V tom věku mě to tolik netrápilo. Já jsem vsadil na jednu kartu a myslím, že lépe to tenkrát dopadnout nemohlo," vyprávěl Petr Nedvěd.
Tento příběh nakonec skončil dlouhou a úspěšnou kariérou v NHL. Petr Nedvěd svůj útěk plánoval, ale blízkým o něm neřekl.
Citace z vyšetřovacího spisu krajské zprávy SNB v Ústí nad Labem, kde vypovídala matka Soňa Nedvědová
"Rozhodně jsme ani já, ani manžel nevěděli, že by se syn ze zájezdu nechtěl vrátit. Při loučení jsme se dohodli, že na něj budeme dne 3. ledna 1989 čekat na letišti. O tom, že se kolem Petra v Kanadě něco děje, jsem se dozvěděla od manžela, který se vrátil dne 3. ledna 1989 z Prahy z letiště. Řekl mi, že se Petr s výpravou nevrátil. Údajně mu již krátce před jejich návratem z Kanady naznačil do telefonu, že o něj mají zájem, ale neřekl mu nic o tom, že se nevrátí. Manžel mu na to měl říct, aby neblbnul a vrátil se zpět do Československa."
Jenomže Petr Nedvěd "blbnul" a z Kanady se zpět nevrátil. Rodiče se divili a možná by byli překvapeni dva čeští hokejisté jen z něčeho trochu jiného. Petr Nedvěd si ve svém dopise domů trochu rýpl třeba do útočníka Calgary Jiřího Hrdiny.
Citace z dopisu bratrovi Jaroslavu Nedvědovi
"Před chvílí jsem přišel z hokeje, hrálo Calgary proti Pittsburghu, 10:2 pro Calgary. Hrdina dal gól a měl jednu asistenci, ale jinak je dost tropickej, dostkrát se stalo, že nehrál a to jsem tu pouze chvíli. Jinak Jarine, říkáš, že Růža to v Trenčíně školí? Já si ho dovedu představit, lemru."
"Růža" nemůže být nikdo jiný, než Vladimír Růžička, o kterém měl Nedvěd
zprávy od svého bratra. To je zase onen "Jarin". Právě v rodině to měli
Nedvědovi s postojem k tehdejšímu režimu stejně.
"My jsme z toho byli jako rodina s bráchou iritovaní. Když jsme chtěli vycestovat celá rodina, tak jsme buď nemohli vůbec, anebo jsme mohli tak maximálně do NDR."
Země východního bloku pak Nedvěd řešit nemusel, v NHL odehrál téměř tisíc zápasů. Kariéru poté zakončil v rodném Liberci v roce 2014. Právě proto, co měl hokejového i nehokejového v životě za sebou, jen těžko hledal po posledním zápase slova.
"Hokej pro mě byl všechno. Asi těžko v životě najdu něco tak krásnýho jako je hokej, ale tak to prostě je," neskrýval po zápase před novináři dojetí.
Takhle se loučil s hokejem Petr Nedvěd. Muž, který rozjel svojí kariéru v sedmnácti letech v Calgary. Z pohledu československých úřadů nelegálně a s dvaceti kanadskými dolary v kapse.
autor František Kuna
zdroj:https://www.irozhlas.cz/sport/hokej/cesta-za-snem-o-ktere-premyslel-dlouhou-dobu-jak-vypadala-emigrace-tehdy_1802042036_jgr?fbclid=IwAR1RtCBY0X2Sy7svSG7UI8-bsj5zvsoQB3Sn-4cbssJVl9RoK39q-nEANggOcenění
- 1990: Jim Piggott Memorial Trophy Nejlepší nováček (WHL)
- 1990: Nováček roku (CHL)
- 1994: Stříbrná medaile (Zimní olympijské hry)
- 2012: Vítěz kanadského bodování Extraligy ledního hokeje
Reprezentant Kanady
"Kanaďani mají jinou mentalitu. Za žádnou cenu si nepřipouští, že by mohli prohrát."
Petr Nedvěd, bývalý útočník New York Rangers či Vancouver Canucks
Reprezentant Česka
Výluka NHL
Bílí Tygři Liberec
Hráč NHL v 1. lize aneb zapomenutý hattrick Petra Nedvěda
Legenda nejen libereckého, ale celkově českého hokeje, Petr Nedvěd, se do Evropy ze zámoří vrátil v sezóně 2007/08, kdy přestoupil do pražské Sparty. Od následujícího ročníku už ale oblékal dres Tygrů. Během své kariéry si nicméně několikrát z NHL do Česka "odskočil" a jak bylo jeho zvykem, předváděl divy. Pojďme si nyní povědět krátký příběh o jednom střetnutí, z nějž bohužel neexistuje obrazový záznam.
Jako jeden z posledních hokejových emigrantů se Petr Nedvěd v roce 1989 vydal z Litvínova (kam odešel z libereckého dorostu) do zámoří a o rok později již debutoval v NHL. V nejlepší hokejové lize světa působil až do sezóny 2006/07. Za tu dobu se však hned třikrát na krátký čas vrátil do Evropy.
Poprvé se tak stalo v ročníku 1997/98, kdy odehrál pět zápasů v české nejvyšší soutěži za Spartu, dva za Liberec v 1. lize a sedm duelů za Nový Jičín dokonce ve 2. lize! Podruhé si do Česka "odskočil" v roce 2001 a absolvoval jedno utkání pod Ještědem. Během výluky NHL o tři roky později Nedvěd nastupoval za pražskou Spartu.
My se konkrétně zaměříme na druhý zmíněný případ. Psalo se září roku 2001 a Petr Nedvěd měl v té době za sebou úspěšné sezóny v klubu New York Rangers, s kterými rokoval o nové smlouvě. Jednání se však protáhla až do podzimu a objevila se možnost, že by se český forvard zatím "rozehrál" ve své rodné zemi. V úvahu připadala extraligová Sparta, nicméně Nedvěd nakonec odehrál pouze jedno střetnutí za Bílé Tygry v 1. lize.
15. září 2001 naskočil do úvodního kola naší druhé nejvyšší soutěže a třem a půl tisícům diváků ve Svijanské aréně předvedl pořádnou show. Na přelomu druhé a třetí periody totiž během jedenácti minut zaznamenal čistý hattrick a výrazně se tak podílel na výhře 8:1 nad Prostějovem. Historicky to tak byl Nedvědův první třígólový večer v libereckém "áčku", jenž tak trochu zůstal zapomenut v dějinách (po svém návratu do Liberce v roce 2008 vstřelil Nedvěd hattrick ještě dvakrát, pozn. red.)
Vzápětí se hráč s číslem 93 konečně dohodl s New Yorkem Rangers na podmínkách nového čtyřletého kontraktu a odletěl za velkou louži hájit barvy Jezdců. Malým dílkem v podobě hattricku v jednom utkání ale Petr Nedvěd přispěl k postupu do extraligy, který následně Severočeši vybojovali na konci sezóny v baráži s Kladnem!
Cesty do NHL: Petr Nedvěd - mladickým riskem ke skvělé kariéře
Jeden z posledních hokejových uprchlíků. Co před 25 lety Václav Nedomanský načal, to dokončovali v revolučním roce hráči, kteří bohužel neměli tušení, že za pár měsíců by směli odejít volně.
Úplně poslední byl Tomáš Kapusta, který požádal o azyl v Kanadě 3. listopadu 1989. Edmonton ho draftoval už o čtyři roky dříve, velkou radost ale ze zájmu svého hráče neměl. Za pár týdnů totiž jednali Olejáři o legálním příchodu Vladimíra Růžičky a příchod Kapusty mohl všechno ohrozit. Zlínský rodák si nakonec NHL nezahrál. Po třech letech (1989-92) na farmě odešel do finské SM-liigy.
Posledním českým emigrantem, který v NHL nastoupil, tak byl obránce Jiří Látal, jenž působil v letech 1989-92 ve Philadelphii. Jen pár měsíců před ním, necelý rok před sametovou revolucí, se odpojil od svého dorosteneckého mužstva v Kanadě Petr Nedvěd. "Pro mě to byla cesta za snem, nic jiného. Lépe to dopadnout nemohlo," nelitoval svého rozhodnutí v někdejším rozhovoru pro Radiožurnál.
Úvaha odejít v něm dozrávala od nějakých patnácti let. "Pamatuju si Jirku Hrdinu. Hrál za Calgary a Pittsburgh, ale bylo to na konci kariéry. To jsem nechtěl." Otec i brácha fungovali v hokeji. S bratrem si byl velmi blízký. Také proto se nerozhodoval snadno. "Největší strašák byl, že jsem nevěděl, kdy uvidím rodiče, bráchu. Že jsem měl dvacet kanadských dolarů v kapse, to byla druhá věc, to mě v tom věku tolik netrápilo."
Šance odejít se naskytla, když odletěl s Litvínovem na turnaj do kanadského Calgary. Šlo o klání patnácti, šestnácti a sedmnáctiletých kluků. Nedvěd slavil sedmnáctiny před měsícem. Na turnaji vyhrál produktivitu a projevil se jako jeden z nejlepších světových hráčů svého ročníku. Litvínov vyhrál a chlapci si užívali poslední den, když jim jejich spoluhráč sdělil, že se s nimi domů nevrátí. "Zůstávám, zítra ráno se na letišti neuvidíme," řekl kamarádům.
Nikdo ho nebral vážně! Jenomže on si za ty tři týdny v Kanadě mezi místními českými ex-patrioty našel kamaráda, který mu zásadně pomohl. V noci pro něj přijel autem. "Odvez mě z Calgary," požádal ho Nedvěd. Odjeli do Banffu, kde se přihlásil na policii. Úředníci byli sedmnáctiletým emigrantem pořádně zaskočeni. Dopravili jej na hotel, kde ho zamkli a nařídili neotvírat, dokud neuslyší trojí zaklepání.
Nic takového jsme zatím nezažili!
Byl stále mladý na draft, natož na samotnou NHL. O to byly první měsíce za mořem těžší. Neměl profesionální kontrakt ani podporu klubu slavné ligy jako jeho předchůdci, žádný manažer mu nenabídl ve svém domě přístřeší. V kapse jen těch dvacet dolarů.
Dokonce i možnost zahrát si juniorský hokej se táhla. Teenager bez povolení hrát, kluby se bály sankcí. Jako junior by ve své situaci musel počkat 18 měsíců! "Je těžké to posoudit, nic takového jsme zatím nezažili. Záleží na reakci české federace a něco mi říká, že nebudou nadšeni," soukal ze sebe Murray Costello, tehdejší prezident Kanadské hokejové amatérské asociace.
Proč se celou věcí zabýval nadřízený hokejových amatérů? V tom je právě klíč a rozdíl oproti předešlým uprchlíkům, jako byli bratři Šťastní. Nedvěd neměl podepsanou profesionální smlouvu. Ve svém věku ani nemohl mít. "Byli to profesionálové, čistý obchod," připomněl Costello v lednu 1989 pro Toronto Star. "S hráčem nižší úrovně je to jiné."
Takže krušné začátky. Za první pomoc vděčil mladý uprchlík rodině Peštových. Český stavitel měl velký dům, kde našel s manželkou místo pro dalšího krajana snadno a rád. Paní Peštová byla navíc skvělá kuchařka, Nedvědovi tady nic nechybělo. Na pozvání Refugee Determination Board se účastnil imigračních procedur i náš redakční kolega Petr Adler, žijící v 300 km vzdáleném Edmontonu. Když pomohl vyřídit nutné náležitosti, pohnuly se ledy i v hokejové oblasti.
Odvahu nakonec sebrali v Seattlu, kam se posléze Nedvěd mohl připojit. Mezitím se držel kamaráda a trénoval v Albertě. K Seattle Thunderbirds ve WHL se přidal na podzim 1989. V nadcházející sezóně zde v 71 zápasech nasbíral 145 bodů (65+80) a skončil čtvrtý mezi ligovými střelci a šestý v produktivitě. Výše postavení hráči byli i o několik let starší.
Sedmnáct let, šest dresů
Nedvědovy akcie tím vyletěly hodně vysoko. Na draftu šel v létě jako celková dvojka, tři místa před Jaromírem Jágrem, o kterém si tehdy některé kluby NHL myslely, že nebude chtít hned v osmnácti odejít za moře. Jelikož už se psal rok 1990, nechyběli u té slávy Petrovi rodiče.
Úvodní rok ve Vancouveru byl těžký. "Poprvé v životě jsem si připadal, jako když někam nepatřím. Nehrál jsem tolik, necítil jsem se šťastný," řekl k premiérové sezóně, v níž nasbíral jen 16 bodů (10+6). Zlepšení přicházelo postupně. Ve třetím roce prorazil 71 body; parádní střelu švihem přetavil v 38 gólů, s nimiž byl za Pavlem Burem druhým nejlepším střelcem Canucks.
Po problémech během jednání o nové smlouvě, kdy klub nenabídl ani půlku toho, co s agentem požadovali, a další nabídka byla ještě nižší, odmítl Nedvěd za kanadský tým víc nastoupit. "Mám v mužstvu hodně přátel, jimž přeju to nejlepší. Problémy mám s managamentem a osobní problémy s Patem Quinnem," řekl tehdy novinám.
Stálo ho to většinu ročníku 1993-94. Nebyla to jediná dlouhá pauza kvůli smlouvě. Při složitých jednáních s Pittsburghem v letech 1997-98 vypustil dokonce rok a půl. Postupně prošel Vancouver, St. Louis, Pittsburgh, Edmonton, Phoenix, Philadelphii.
Stanley Cup nikdy nevyhrál, individuální vizitku ale zanechal výbornou. V sezóně 1995-96 nasbíral v Pittsburghu 99 bodů. Jelikož Davidu Pastrňákovi nepřejí okolnosti, je to po Jaromíru Jágrovi stále nejlepší český sezónní výkon.
V dubnu 1996 rozhodl památný, čtyřikrát prodlužovaný zápas play off proti Washingtonu, toho času třetí (aktuálně šestý) nejdelší duel ligových dějin. Rozhodnutí padlo v čase 139:15. Výborné období zažil v New Yorku, kde si pořídil bydlení na Manhattanu a s Radkem Dvořákem a Janem Hlaváčem vytvořil skvělou českou lajnu.
V letech 1990-2007 odehrál Petr Nedvěd v NHL celkem 16 sezón. V 982 zápasech dal 310 branek a nasbíral 717 bodů. Po návratu domů si střihnul sezónu za Spartu a dalších šest za Liberec, kde se i daleko po čtyřicítce držel v první desítce ligového bodování.
Tvář tohohle chlapíka zdobil vždycky široký úsměv. Měl k němu důvod. Navzdory obrovskému mladickému risku to s jeho kariérou nakonec dopadlo velmi dobře.
zdroj. https://nhl.cz/cesty-do-nhl-petr-nedved-mladickym-riskem-ke-skvele-kariere/5025209?fbclid=IwAR3PR1sfvYQNJqLHLqEzsGiTg9Y4PrO8ajq3riYRIuj44XKWelSrfOkCbMU