Umělecká díla na nároží u radnice
Liberecké náměstí zkrášlí nová socha. Čtyřtunový Vulpes sem putoval z Drážďan
Socha Vulpes Gott, též nazývána jako Dratoslav von Mischling neboli Slávek, od Františka Skály putovala do města pod Ještědem z Drážďan, kde byla od loňského podzimu umístěna v rámci uměleckého festivalu Česká sezóna – Všechna moc imaginaci.
17.5.2023
Nový domov našel umělecký objekt na libereckém náměstí, kam dorazil ve středu 17. května. Dílo váží čtyři tuny, jeho rozměry jsou 320x70x370 centimetrů. Její autor se inspiroval psíkem z grafiky Pieta od Maxe Švabinského z roku 1906. Na ní se k centrálním postavám Panny Marie a Krista blíží nepatrná figura malého psíka.
Slavnostní odhalení drátěné plastiky se uskutečnilo ve čtvrtek 18. května v 17 hodin za přítomnosti autora. Do samotného "odmaskování" uměleckého díla se s chutí zapojily přítomné děti za hudebního doprovodu. "Je to pomník věnovaný nejubližovanějším bytostem, které bojují o holou existenci. I drobní kříženci si zaslouží úctu a přeji si, abyste měli Vulpsa rádi," řekl František Skála.
František Skála patří k našim nejvýznamnějším umělcům současnosti, který vystavuje po celém světě. Český sochař, malíř, ilustrátor dětských knih, hudebník a tanečník je také členem divadla Sklep. František Skála je autorem jednoho z prvních skutečných komiksů, jenž vyšel v nakladatelství Albatros už v roce 1987, nazvaného Velké putování Vlase a Brady.
zdroj:https://liberecky.denik.cz/galerie/vulpes-gott-na-libereckem-namesti.html?back=313916497-1119-25&photo=2
Pana Červeného vystřídal drátěný Slávek. Od čenichu po špičku ocasu má přes sedm metrů
18. 05. 2023 | 17:15Čtyřtunový drátěný pes Vulpes Gott nazývaný také Dratoslav von Mischling nebo Slávek je novým uměleckým dílem na nároží liberecké radnice. Vystřídal tam lampu ve tvaru hlavy zvanou Pan Červený. Nové umělecké dílo do Liberce přicestovalo z Drážďan, řekl novinářům náměstek primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).
"Je to socha významného výtvarníka Františka Skály a je skutečně obří, protože na délku od čenichu až po špičku ocasu má přes sedm metrů," dodal náměstek. Na výšku má rozměrná skulptura skoro čtyři metry.
Umělecká díla různých autorů se na nároží u radnice v horním centru stotisícového města střídají od roku 2005, obvykle tam jsou vystavená rok. Takovou dobu bude v Liberci i Skálovo dílo, které bylo předchozí půlrok v saské metropoli součástí výstavy pořádané v rámci tamní České sezony. "Tam si ho všimli a oslovili mě, jestli by z Drážďan nešel rovnou sem," odpověděl dnes ČTK Skála na otázku, jak se dostalo jeho dílo do Liberce.
Své dílo popsal jako "chudáka ubohého" psa. "Je něco mezi liškou, pejskem a je to takový, kterému všichni ubližují, akorát že je trošku větší, takže si teď na něj netroufnou," řekl český sochař, malíř, ilustrátor dětských knih i člen divadla Sklep a zakládající člen skupiny Tvrdohlaví.
Skálův drátěný pes nese více názvů, jedním z nich je Vulpes Gott. "Kdy
vulpes je liška latinsky. Anebo se jmenuje Dratoslav von Mischling, ale
lidově česky se mu říká Slávek," uvedl Skála. Přízvisko dratoslav má
jeho dílo s ohledem na použitý materiál. "Je na něm asi 350 kilometrů
nerezového drátu. A uvnitř je ocelová konstrukce, pozinkovaná, a všechno
to váží asi čtyři tuny," dodal Skála.
zdroj:https://genus.cz/Liberec/pana-cerveneho-vystridal-drateny-slavek-od-cenichu-po-spicku-ocasu-ma-pres-sedm-metru-n571096.htm?fbclid=IwAR3w6UpkiQjYRkrXaoqa_XKrX1bp5Ag3B2Pr8an1rDQs5wB07Cgt2MXrcbs
2005
Umělecká díla různých autorů se na nároží u radnice v horním centru
stotisícového města střídají od roku 2005, obvykle tam jsou vystavená
rok. První byla Židle sochařky Magdaleny Jetelové. Některé sochy v
Liberci zůstaly natrvalo. Sem patří dřevění ptáci, kteří se aktuálně nacházejí před vstupem do psího útulku, u vchodu do Centra
pro zvířata v nouzi v Liberci-Růžodole. Na rohu náměstí seděl i zbloudilý Marťan Jaroslava
Róny, který je nyní na vrcholu Ještědu. Bylo tam i sousoší tří koček od
liberecké výtvarnice Martiny Klouzové-Niubo, jež je nyní u vodotrysků u
obchodního centra Plaza nedaleko radnice. Sublima byla po roce stráveném u radnice přestěhována do Severočeského muzea.
2007
Dřevění ptáci
Ptáci před radnicí
autorka Martina Klouzová Niubo
Sousoší bylo vytvořeno pro projekt
společnosti Spacium, kdy vybraní autoři vytvoří díla, která budou po
dobu jednoho roku umístěna na prostranství před Libereckou radnicí. Pro
projekt jsem vytvořila sousoší ptáků, Kteří jakoby náhodou přistáli před
schody do radnice.Vycházela jsem z toho, co je pro náměstí typické - a
to jsou ptáci, procházející se po dlažbě a zobající drobky. Ptáky jsem
si nafotila a dva z nich zvětšila do absurdní velikosti. Ptáci si
získali takovou oblibu, že na místě setrvaly dva roky a pro velký zájem
byly poté přemístěny před libereckou Zoo.
(Dnes jsou majetkem města Liberec - nakonec od zoo přemístěny před vchod do Centra pro zvířata v nouzi v Liberci-Růžodole.)
tohle dřevěné sousoší stávalo na náměstí dr. Edvarda Beneše, poté se přesunulo před vchod do zoologické zahrady. Tam se už ale delší dobu staví a ptáci odsud odlétli. Dnes jsem na ně náhodou narazila znovu - aktuálně se nacházejí před vstupem do psího útulku, u vchodu do Centra pro zvířata v nouzi v Liberci-Růžodole.
(zdroj:https://libereckedojmyapojmy.blogspot.com/2014/09/liberecke-sochy-ptaci-podruhe.html )
2008
Milan Houser: Šestý prostor
2010
Rónův Marťan (Dítě z Marsu) seděl v roce 2010 chvíli i na náměstí před radnicí.
(archiv Hana Kubíková)Historie vzniku sochy Malý Marťan je poměrně spletitá. Jaroslav Róna sám říká, že dřív než udělal sochu, si namaloval obraz s podobnou tématikou. Inspirací mu byla fotografie embrya, které si mne oči. Následně našel fotografii Venuše se žhavou lávou, a tak ho napadlo vytvořit tvora, který žije v naprosto nepřijatelném prostředí pro člověka, ale který se tam pohybuje naprosto přirozeně.
Vznikl tak z toho příběh dítěte z jiné planety – jakéhosi Marťánka, který pláče, že se ztratil. Bronzová 170 cm vysoká socha je trvale umístěna u horského hotelu Ještěd.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/socha-maly-martan-na-jestedu?fbclid=IwAR1vkF4MSamaDy9oV8KV7RBU-t5uCgF2VN19pIAGwK_8PtZ_kxQ_WoilPnQ
2011
2012
Liberecké sochy: Kočky
Na libereckém náměstí dr. E. Beneše najdete hned vedle radnice zajímavou sochu, resp. sousoší, oblíbené zejména dětmi. Jedná se o dílo sochařky Martiny Niubó-Klouzové s názvem Kočky. Poprvé se tu Kočky objevily už v září 2010, potom přenechaly místo dočasným instalacím dalších děl. Podruhé a zdá se, že na delší dobu, byly nainstalovány v dubnu 2012. zdroj: https://libereckedojmyapojmy.blogspot.com/2013/04/liberecke-sochy-kocky.html2014
2015
Vandal poničil sochu před radnicí. Ta měla nahradit další zničenou sochu
12. srpna 2015 16:03
Neznámý vandal poničil na libereckém náměstí sochu, která tady stála teprve od konce června. Policie teď prosí o pomoc při pátrání po pachateli. Poničený monument přitom na místě vystřídal sochu tanečnice Josephine Bakerové, která tady vydržela nepoškozená jen 24 hodin.
Socha připomíná člověka klečícího pod židli. "Neznámý pachatel ji poškodil tak, že prošlápl sedák židle, která je součástí sochy," uvedla mluvčí liberecké policie Bohdanka Capuličová.
Mluvčí uvedla, že sochu někdo poškodil v průběhu uplynulého víkendu. Výtržníkovi se to podařilo i přes to, že je vyrobena ze sklocementu a váží 400 kilogramů.
Pachateli činu hrozí v případě odsouzení až roční vězení. "Policie žádá občany, kteří se v danou dobu pohybovali v prostorách před budovou radnice a viděli, kdo sochu poškodil, aby své postřehy oznámili na oddělení policie Liberec - centrum nebo na tísňovou linku policie 158," upozornila Capuličová.
Socha s názvem (A)symbiont, jejíž autorkou je Barbora Krninská, nahradila na konci června sochu tanečnice Josephine Bakerové od Josefíny Jonášové. Ta však na náměstí stála jen něco málo přes jeden den.
Křehká figurína Bakerové v životní velikosti byla odhalena v první polovině loňského října. Už druhý den po odhalení jí ale chtěl dát symbolický polibek kolemjdoucí liberecký lékař Mario Forero. Dílo z gramodesek, tmelu a polysterenu ale kvůli tomu spadlo na dlažbu a poškodilo se. Nakonec socha našla azyl v místní základní umělecké škole.
Autor: mtZdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/vandal-poskodil-sochu-pred-libereckou-radnici.A150812_153519_liberec-zpravy_tm
2016
Sochu před libereckou radnicí poničil vandal. Nevydržela ani dva týdny
13. července 2016 19:04
Otrhaná mozaika, zohýbaný plech, počmárané zdi. Neuplynuly ani dva týdny od slavnostního odhalení sochy V-myšlení před libereckou radnicí a plastika v podobě obří hlavy schytává rány od vandalů.
"Bohužel je to tak, jsme nejspíš město nenechavců. Situaci řešíme přímo s autorem a nahlásíme ji jako pojistnou událost," říká vedoucí odboru cestovního ruchu David Pastva.
Nejvíc utrpěl vnitřek sochy. Ten má přitom sloužit jako místo k relaxu, poslechu hudby a ponoření se do vlastních myšlenek. Místo toho na zdech zejí zbytky mozaiky tvořené keramickými hlavami, postavičkami či spermiemi.
Drobná výzdoba se povaluje na podlaze nebo v nejbližším okolí sochy. Pozornosti vandalů neunikl ani plechový kryt zařízení bluetooth, které zprostředkovává přenos hudby z mobilního telefonu do reproduktoru sochy. Kryt je zohýbaný a trčí do vstupního prostoru.
V souvislosti s poškozením sochy zasahovala i městská policie.
"Přivolal nás zaměstnanec magistrátu, protože přistihl nezletilého pachatele při ničení. Předali jsme ho státní policii pro podezření, že škoda přesáhla pět tisíc korun," přibližuje mluvčí městské policie Daniela Bušková.
Současný stav sochy se nelíbí ani libereckému primátorovi Tiboru Batthyánymu.
"Jsem naštvaný. Člověk sem dostane zajímavé věci a pak lidská blbost, a zejména určité skupiny lidí, nám to kazí. Na druhou stranu je tady ale druhá, početnější skupina, která to ocení. Nezbývá, než takhle riskovat," říká primátor.
Nejedná se přitom o první případ poničení uměleckého díla na náměstí Dr. Edvarda Beneše. V říjnu roku 2014 se na dlažbu zřítila socha Josephine Bakerové poté, co ji omylem povalil jeden z obyvatelů Liberce. V roce 2015 neznámý vandal poničil plastiku (A)symbiont od Barbory Krninské.
Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/ponicena-socha-v-mysleni-pred-libereckou-radnici.A160713_154434_liberec-zpravy_t
2017
Sochu přezdívanou Zemanova busta odvezli, nahradí ji bronzová plastika
29. května 2018 13:16Vyvolávala odpor i nadšení. Přesto před libereckou radnicí vydržela kontroverzní socha Meteorit celý plánovaný rok. Nyní uvolnila místo bronzové nástupkyni.
Monstrum, shluk bordelu nebo Zemanova busta. Socha Meteorit Petra Zubka dostala během roku, kdy stála v centru Liberce, řadu nelichotivých pojmenování. Dnes ráno ji k oblakům zvedl jeřáb, aby na korbě nákladního vozu opustila město.
"Každá socha je přijatá velmi odlišně. Samozřejmě tato patřila k těm kontroverznějším. Češi si musejí na umění zvykat. Na rozdíl od světa jsme tu konzervativní," zhodnotila dnes přijetí sochy Liberečany Jitka Mrázková, která výběr soch pro nároží radnice zajišťuje.
Na soše byly kbelíky i boty
Zubek sochu vytvořil vrstvením a skládáním různých materiálů. Jsou v ní třeba i kbelíky, boty, hadice či molitany. Záměrem bylo vytvořit organický amorfní objekt, ve kterém si kolemjdoucí budou moci stále nacházet nové a nové detaily.
"Když musejí lidé zapojit fantazii, protože dílo je abstraktní, tak je to vždycky horší. Ale odbornou veřejností, protože Petr Zubek patří k významným sochařům, je to hodnocené jako zajímavá a kvalitní instalace," přiblížila Mrázková.Socha podle ní také daleko lépe odolávala vandalům než její předchůdkyně V-myšlení. Z té se ztratilo několik keramických detailů, přišla o reproduktor a objevily se na ní nápisy načmárané fixami.
Socha zvaná Meteorit byla podle Mrázkové poškozená jen maličko. "Našla jsem tam jen drobné úlomky nenechavců," popsala Mrázková a nastínila, jaké dílo Meteorit nahradí.
"Můžu prozradit, že to bude od uznávaného českého autora a materiál bude bronz. A rozhodně to nebude tak kontroverzní, jako poslední socha," zakončila Mrázková.
Autor: Jan PešekZdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/socha-zeman-busta-monstrum-shluk-bordel-liberec-namesti.A180529_101620_liberec-zpravy_jape
2018
Liberec má svou jezdeckou sochu. Ale jen na rok
Liberec – Meteorit odletěl a místo něj přicválal Jezdec na koni. Váží
300 kilogramů, měří 2,5 metru, má poněkud delší ruce a je celý z bronzu.
Jeho "otcem" je známý výtvarník Michal Gabriel, poslední ze skupiny Tvrdohlavých, který ještě v ulicích Liberce nevystavoval. Socha Jezdce bude slavnostně odhalena v sobotu v rámci zahájení festivalu ART WEEK, jeho dokonalé tělo ale mohou Liberečané na náměstí před radnicí obdivovat už od úterního dopoledne.
Instalace se zúčastnil i sám autor, který v úterý poprvé viděl svou sochu vyvedenou v bronzu. "Původní model je vyrobený ze skořápek burských oříšků zalitých v polyesterové pryskyřici. Ten by venku nepřežil," vysvětlil autor s tím, že sochu před radnici přivezli přímo ze slévárny. "Zrovna jsem volal panu slévači a děkoval mu. Vypadá to výborně," dodal. Socha Jezdce bude na náměstí dr. Edvarda Beneše zhruba rok.
zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/foto-liberec-ma-svou-jezdeckou-sochu-ale-jen-na-rok-20180612.html
Dobré umění má provokovat, říká kurátorka, která shání sochy pro Liberec
27. srpna 2019 6:27
Jitka
Mrázková již takřka dvacet let dokazuje, že Liberec si lidé nespojují
jen s Ještědem nebo bílými tygry, ale též se sochami v ulicích. Do
krajské metropole jich dočasně i nastálo získala desítky. Naposledy
slavného Olbrama Zoubka, jehož čtyři bronzová díla zdobí prostor před
radnicí. fotografií
Když jsme si spolu domlouvali schůzku kvůli tomuto rozhovoru, předjímala jste, že se vás zcela jistě zeptám, kolik soch jste již do Liberce nechala dopravit a že si dáte tu práci a spočítáte to. Takže první otázka je jasná, kolik jich bylo?
Pokud jsem na nějakou sochu nezapomněla, tak jen před radnicí tam jich za necelých patnáct let stálo jedenáct. Na dalších místech, ať již nastálo, nebo na nějaký čas, jich bylo asi dalších dvanáct. Pak se nějaké objevily na sympoziích, festivalech. Takže se možná blížíme přibližně k číslu padesát. První byla v roce 2001 koule od Milana Housera.
Je určitě něco jiného instalovat sochy někde v uzavřeném prostoru, galerii, zámeckém parku a něco jiného v ulicích. Nemáte o ta díla strach, i když jsou pojištěná? Přeci jenom, jen co si ze své novinářské praxe pamatuji, psali jsme o poničení několik soch. Namátkou povalená socha Josephiny Bakerové nebo dílo V-myšlení, kterému někdo rozlámal pár prvků...
Liberec je bohužel proslulý tím, že se tady nejenom sochy ničí. My je však nemůžeme na noc někde zamknout. Vandalismus, recese, naschvály či noční radovánky. To se prostě stává. Víte, mě ale ještě více štvou reakce některých lidí, i když se to už snažím vypouštět z hlavy. Vím, že se nedá zavděčit rozhodně všem, ale i když sem dáte ten nejklasičtější typ sochy jako byl kůň od Michala Gabriela nebo teď Zoubek, vždycky se někdo ozve. Stále mám dost zajímavých telefonátů. Třeba u koně mi někteří spílali, že není ve cvalu, proč má jezdec na něm tak dlouhé ruce, co je to za ptákovinu a nesmysl, že to mate děti a ať si to někam strčíme. O současných sochách si zase můžete přečíst v komentářích na Facebooku. Já vždycky říkám, že dobré umění, které o něčem vypovídá, má provokovat. Vzbuzovat ať již kladné, či záporné reakce. Nejhorší umění je to, kolem kterého projedete a ani netušíte, že je to umění. Je nějak standardizované, že vás vůbec v ničem nepřekvapí.
Věřím však, že existují i pochvalné reakce...
Určitě a někdy je to velice vtipné. Třeba legendární Zastávka od Davida Černého. Jednou mi takhle kolem půlnoci volali městští strážníci a zděšeně mi říkali, že z ní spadly párky. Musela jsem jim vysvětlovat, že ty autor umístil na zem a že rozhodně nespadly a nikoho nezranily. Anebo mi volal jeden botanik, ať dílo předěláme, jelikož ta masožravá kytka, kterou tam Černý ztvárnil ve váze, takto být nemůže. Pokud ji prý totiž dáte do vázy, tak nemá květy nahoru, ale ty jí klesnou. Ale když se od historek vrátím ještě k těm kladným reakcím, tak třeba když tu na nějaký čas nebyla žádná socha před radnicí, ozývali se lidé, kdy se tam zase objeví další, že se těší a že jim tam chybí.
Bez netradičních historek se jistě neobejde ani přeprava uměleckých děl. Je tomu tak?
Ano. Pamatuji si, když jsme dopravovali sochu Marťana od Jaroslava Róny na Ještěd. Jeřáb se sochou se tam zasekl a nemohl projet. Marťan visel na rameni nad nějakým strašně drahým autem, a to nám opravdu velmi zatrnulo. Urputně jsme zvonili na pokojích a sháněli majitele vozu. Ten se zapomněl s nějakou slečnou v lese a když dorazil ke svému autu, byl naprosto vysmátý. Asi ho měl dobře pojištěné.
Když tak poslouchám vaše vyprávění, přijde mi, že u nás je jakási mylná představa, že za umění by se nemělo platit. Že umělci má stačit, že vůbec může někde vystavovat. Proč je to v Česku tak zakořeněné?
Je to tak. Lidé třeba kroutí hlavou, jak mohou být Zoubkovy sochy pojištěné na deset milionů korun. Přitom dneska za nové auto jsou lidé schopni dát i dva miliony, a to je kus plechu, který nemusí přežít ani pár let. U nás je výtvarno nedoceněné. I v bývalém východním bloku je to lepší. My jsme spíše orientovaní na hudbu, a to výtvarné umění je stále někde stranou. A to není nic proti hudbě. Jen lidé nechápou hodnotu tohoto druhu umění. Když jsme dělali Černého Zastávku a vyšla na několik milionů korun, tak jsem málem nemohla vylézt ven na ulici. Lidé byli přesvědčeni, že jsem se tak obohatila, že nemusím rok pracovat, že by umělec neměl dostat zaplaceno vůbec, že může být rád, že má něco ve veřejném prostoru. A z čeho má podle nich žít?
Zaujalo mě, že když do Liberce přijede nějaká socha, na místo ji instalují místní technické služby...
No, zpočátku koukali. Mysleli si, že jsme se zbláznili. Ale naučili se to, přesvědčili jsme je. Když to odlehčím, tak do té doby spravovali rozbité silnice a chodníky, čistili cesty. Tohle je pro ně zpestření, výzva a dnes už i prestižní práce. A je vidět, že je to baví, je to pro ně určité vytržení ze stereotypu. I jeřábník se na další práci vyloženě těší. Je to přeci jen něco jiného, než když veze nějaký obyčejný materiál na stavbu.
Jak jste se vlastně k sochám a jejich instalaci do galerie pod širým nebem dostala?
Možná to bude znít legračně, ale ty sochy jsou zřejmě můj úděl. Když jsem byla malá, bydleli jsme v paláci Dunaj a chodili jsme s maminkou nebo babičkou na Šaldovo náměstí do prodejny polotovarů. A tam nedaleko stály Zoubkovy sochy a já se jich strašlivě bála. Pak když jsem studovala vysokou školu, tak jsme měli vypracovat ročníkovou práci o tom, co je v našem městě zajímavého z hlediska výtvarného umění. A jelikož jsem na vysoké škole končila v období těsně před revolucí, což byla již celkem uvolněná doba, tak mi povolili téma o legendární liberecké výstavě Socha a město z roku 1969. Chodila jsem do archivu, galerie a fotila to, co v ulicích po výstavě zbylo. To bylo takové osudové setkání a vlastně pak jsme na tuto výstavu tak trochu navazovali.
Co nového teď chystáte?
V Malé výstavní síni naproti liberecké radnici bude výstava věnována projektu Socha a město. Věnujeme ji Olbramovi Zoubkovi, k vidění budou jeho plastiky, reliéfy a další sochy. Všechny zájemce zvu na vernisáž, která se uskuteční 6. září od 17 hodin.
Autor: Martin Trdla
2019
2020
Opilý muž si spletl skleněné dílo s balonky, po nárazu hlavou ležel v krvi
16. září 2020 15:46
Nedávno instalovanou sochu autora Jiřího Pačinka na Benešově náměstí v Liberci si spletl opilý vandal s nafukovacími balonky. Proti skleněnému dílu se rozeběhl a narazil do něj hlavou. Sochu poškodil a sám sebe zranil. Případem se zabývají policisté.
Policisty přivolal na místo svědek, který viděl u skleněné plastiky na zemi ležet mladíka v tratolišti krve.
"Policisté zjistili, že pětadvacetiletý mladý muž si v podnapilosti údajně spletl skleněné bubliny s balonky, proti dílu se rozeběhl a hlavou do něj narazil. Při tomto nárazu se tři bubliny poškodily a mladík upadl na zem, kde zůstal ležet," uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.
Vandala převezli záchranáři na ošetření do liberecké nemocnice. "Provedenou dechovou zkouškou policisté v jeho dechu naměřili hodnotu alkoholu 1,83 promile," zmínila Sochorová.
Veškeré okolnosti činu nyní zjišťují liberečtí policisté. "Předmětem tohoto šetření je mimo jiného také vyčíslení způsobené škody a stanovení právní kvalifikace," dodala mluvčí.
Autor: hop
Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/liberec-socha-jiri-pacinek-vandal.A200916_145730_liberec-zpravy_jape
2021
Trabant výtvarníka Černého na rok zaparkoval před libereckou radnicí
4. října 2021 11:18
Třítunový trabant, který má místo kol čtyři statné nohy, zaparkoval před libereckou radnicí. Socha Quo Vadis, kterou v roce 1990 vytvořil David Černý, tu zůstane do příštího podzimu."Socha byla původně vymyšlená jako připomínka pádu komunistického systému, hlavně tedy v Německu. Její dvojče stojí na německé ambasádě v Praze. Tato socha je bronzový odlitek," přiblížil historii díla Jan Černý ze společnosti Artex Art Services, která měla na starost transport sochy z německé Postupimi.
"Byla zapůjčená na oslavy třicátého výročí od pádu komunismu, a to přímo na žádost německého kancléřství," zmínil Jan Černý.
Více jak třítunový bronzový trabant měří 3,8 metru na výšku, je dlouhý 4,2 metru a široký 1,6 metru. Jeho podoba odkazuje na rok 1989. Mnoho východních Němců v té době odcházelo na Západ a jejich dočasným azylem se stala budova velvyslanectví Spolkové republiky Německo. Bylo jich přes čtyři tisíce a mnozí z nich tu po sobě zanechali své automobily značky Trabant.
David Černý si údajně na výrobu půjčil peníze od otce. Za výdělek z prodeje sochy si pak koupil svůj automobil. Druhá socha, která nyní zdobí liberecké náměstí, je ale už v jeho majetku.
Za nápadem umístit před radnici dílo Davida Černého stojí kurátorka Jitka Mrázková. "Jednou v noci mě napadl David Černý. Známe se díky autobusové zastávce U Zdi, která stojí v Liberci od roku 2005. Oslovila jsem ho a on navrhl tuto kultovní sochu," přiblížila.
Předtím na nároží radnice zářily modré skleněné bubliny. "Vždycky to musí být něco, co je velké, udrží se to a nikdo to nerozbije," upozornila Mrázková. Její slova potvrzuje případ ze září loňského roku. Opilý muž se domníval, že jsou modré bubliny nafouknuté balónky, a s rozběhem do nich narazil hlavou.
Socha Quo Vadis je v tuto chvíli druhou realizací Davida Černého v Liberci. Jen o několik desítek metrů dál stojí zastávka přezdívaná Hostina obrů.
Autor: Jan Pešek
Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/david-cerny-socha-trabant-quo-vadis-nohy-namesti.A211004_102041_liberec-zpravy_jape
2022
Náměstí v Liberci zdobí Pan Červený. Odpůrcům vadí, že nová socha svítí
22. září 2022
Zhruba 4,5 metru vysoký objekt je vyrobený z ocele a skla a funguje zároveň jako stylizovaná lampa. Na sytě červený stožár autor umístil hlavu ze skla.
"Je to na pomezí designu a užitého umění. Je to zase něco úplně jiného, nic podobného ještě před radnicí nebylo. Smyslem galerie pod širým nebem je každý rok představit něco jiného. Dávat příležitosti novým umělcům i starým zavedeným," vysvětlila organizátorka akce Jitka Mrázková, která je připravena na to, že objekt může vzbudit ve městě kontroverzi.
Svou nelibost vůči novému dílu už zejména na sociálních sítích vyjádřila řada komentujících.
"Já to beru tak, že když to budí emoce je to dobře. A ani nevadí, když nejsou pozitivní. Takže ve chvíli, kdy to lidi nějakým způsobem provokuje k tomu, aby to komentovali, tak je to fajn," poznamenal autor díla, který se už dříve Liberečanům představil výraznou plastikou ve tvaru obří hlavy V-myšlení.
Výhrady mají někteří diskutující i vůči tomu, že se jedná v době energetické krize o osvětlený objekt. Autor ale ujistil, že hlava je osvětlená LED žárovkou.
Galerie pod širým nebem funguje v Liberci na náměstí už řadu let. Postupně zde svá díla představili renomovaní umělci, jako je Magda Jetelová, Jaroslav Róna, Martina Niubo-Klouzová, Jiří David, Olbram Zoubek nebo Michal Gabriel.
Pan Červený není prvním objektem, který se části liberecké veřejnosti nelíbil. Výhrady měli lidé například i proti Meteoritu Petra Zubka. Podle Mrázkové to není nic neobvyklého.
"Česká republika je, co se týče umění ve veřejném prostoru, konzervativnější než okolní státy. Nejen na západ od nás, ale i na východ," dodala Mrázková.
Pan Červený bude na náměstí před radnicí zářit rok, než jej vystřídá jiné umělecké dílo.
Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/socha-michal-trpak-pan-cerveny-namesti-radnice.A220922_154517_liberec-zpravy_jape