Atentát na despotického šéfa

25.04.2024

Pondělí 24. června 1974. Noční strážný Technických služeb města Liberce je v půl třetí po půlnoci na obhlídce areálu závodu. Když trasu dokončí, nalezne pod bránou vrátnice zasunutý malý balíček z kartonu šedé barvy vložený do igelitového sáčku. Adresován je řediteli podniku.

Když Miroslav L. dorazí do práce, vrátný mu balíček předá. V kanceláři si pak u sekretářky jako každé ráno poručí kávu a prohlédne noviny. Pak drobný balíček položí na parapet okna, roztrhne gumičku a pravou rukou zvedne víčko.

Je 6.08 hodin. Budovou otřese výbuch, následuje řinčení skla. Ředitelská kancelář je z větší části zdemolována. Prostupuje ji silný zápach třaskaviny. Nábytek poničený, všude je krev.

Atentát spustí nejen robustní policejní vyšetřování, ale rovněž sérii anonymních výhrůžných dopisů, které si zaměstnanci podniku začnou posílat mezi sebou.

"Vyšetřovací verze, že šlo o mstu, je vzhledem k vlastnostem poškozeného velmi rozsáhlá. Měl rozpory a konfliktní situace, které vyplývaly z jeho autoritativní, arogantní a prospěchářské povahy. Nebyl oblíben pro svoje diktátorské jednání, ješitnost, ke zvyšování své autority neustále vyhrožoval prokurátorem, bezpečností a zdůrazňoval své známosti s některými funkcionáři," zdůrazňují kriminalisté na několika místech spisu.

Podezřelých mezi ředitelovými spolupracovníky jsou proto desítky. Případ má však mnohem složitější rozuzlení.