Císařský kámen

08.11.2021

TIPY NA PODZIMNÍ VÝLETY

Dalším místem dalekých rozhledů je Císařský kámen Dřevěná rozhledna, ze které po zdolání 111 schodů uvidíme Ještědský hřbet, Liberec, Jablonec nad Nisou, ale i jižní svahy Jizerských hor nebo západních Krkonoš a při dobré viditelnosti dohlédneme na Český ráj se zříceninou Trosky. A proč vlastně nese takto zajímavý název? Získala ho po návštěvě císaře Josefa II., který se tam zastavil při své inspekční cestě. Místo navštívil dvakrát, aby odtud dohlédl na opevňovací práce během války o dědictví bavorské. Císař v roce 1779 ocenil výhodnou strategickou polohu místa, jehož vrchol je ve výšce 637 m n. m., a navrhoval tam vybudovat pevnost. Zástupci armády ale tehdy návrh zamítli. Událost připomíná pod věží umístěný žulový blok s vyrytým nápisem.

Foto: OBA creators

zdroj: Region Liberec

Původní dřevěná rozhledna
Původní dřevěná rozhledna
2022 foto Pavla Bičíková
2022 foto Pavla Bičíková
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
2022 foto Pavla Bičíková
2022 foto Pavla Bičíková
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál

Rozhledna Císařský kámen se nachází ve Vratislavicích nad Nisou v Liberci, na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 637 m. Vrch Císařský kámen je nejzápadnější částí Maršovické vrchoviny, jeho původním názvem byly Špičák nebo též Uhlířský vrch - název Císařský kámen upomíná na návštěvu císaře Josefa II. při jeho inspekční cestě v roce 1779, o čemž svědčí nápis na žulovém bloku pod rozhlednou.

Dřevěná rozhledna (2009)

První rozhledna byla šestipatrová, celodřevěná ze smrkového dřeva, s ocelovými spojovací prvky. Vysoká byla 20 m, vyhlídková plošina byla ve výšce 18,8 m, vedlo na ni 96 schodů. Na financování výstavby ve výši 1,8 mil. Kč se podílely obce Mikroregionu Císařský kámen, statutární město Liberec a Liberecký kraj. Projekt rozhledny pochází od sdružení projektantů TOINSTA z Jablonce nad Nisou. Výstavbu provedla společnost TAXUS s.r.o. od podzimu roku 2008, kolaudace byla 30. června 2009. Slavnostní otevření u příležitosti 230 let návštěvy císaře Josefa II. bylo dne 9. září 2009.

Konstrukce z nevhodného smrkového dřeva bez řádné impregnace rychle zchátrala, byla napadena houbami i hmyzem a tak už v roce 2017 byla z bezpečnostních důvodů nepřístupná. Starosta Vratislavic Lukáš Pohanka tehdy obhajoval nízkou životnost rozhledny tím, že na ni chodilo mnoho lidí a že původní konstrukce byla stejně nízkonákladovou, ekologickou stavbou s kratší životností, které by dodatečná impregnace a nátěry už nijak významně nepomohly. Likvidaci provedla 16. srpna 2018 firma Dřevovýroba Turnov, která potvrdila, že stavba byla velmi shnilá a rozřezání bylo nejlepším řešením.

Kovová rozhledna (2018)

Ihned po odstranění rozřezaných trosek se na stejném místě započalo se stavbou nové rozhledny, jejíž architekt Miloš Munzar do velké míry zachoval původní styl - veškeré nosné prvky však jsou ocelové a dřevo je použito pouze pro dekoraci jako opláštění. Nová rozhledna je o tři metry vyšší než původní, nejvyšší vyhlídkové patro je ve výšce 21 metrů nad terénem a vede na něj 112 schodů. Otevřena pro veřejnost byla v listopadu 2018.

Přístup

Po zelené turistické značce z Vesce (část města Liberec) či od železniční stanice Jeřmanice (asi 3 km), popř. po červené z Proseče nad Nisou (žel. stanice) přes osadu Milíře, kam lze též dojet autem, odtud dále po zelené.

Výhled

Ačkoli některé z okolních stromů rozhlednu převyšují, poskytuje kruhový výhled na Ještědsko-kozákovský hřbet s Ještědem, Jizerské hory, Krkonoše s nejvyšší horou Sněžkou, Český ráj se zříceninou hradu Trosky, hrad Bezděz či okolí měst Liberec a Jablonec nad Nisou.

(zdroj: Wikipedia)

Císařský kámen  Rozhledna Císařský kámen byla postavena na podzim 2018, nahradila původní dvacetimetrovou, teprve osm let starou rozhlednu kvůli špatnému stavu. Z otevřeného ochozu ve výšce 22 metrů spatříte kruhový výhled na Javorník, Ještěd, Liberec, Jablonec, Jizerské hory, Krkonoše a zříceninu hradu Trosky... (foto Jaroslav Vynikal)
Císařský kámen Rozhledna Císařský kámen byla postavena na podzim 2018, nahradila původní dvacetimetrovou, teprve osm let starou rozhlednu kvůli špatnému stavu. Z otevřeného ochozu ve výšce 22 metrů spatříte kruhový výhled na Javorník, Ještěd, Liberec, Jablonec, Jizerské hory, Krkonoše a zříceninu hradu Trosky... (foto Jaroslav Vynikal)
rozhledna Císařský kámen ( z kalendáře Matyáše Gála )
rozhledna Císařský kámen ( z kalendáře Matyáše Gála )
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
(foto André P. Schwarzkopf Profoa)
(foto André P. Schwarzkopf Profoa)