Do tramvajové vozovny v Liberci dnes z Prahy dorazila historická tramvajová souprava z první třetiny minulého století.

27.03.2020
Praha - Liberec vlakem 3 hodiny, tramvaji hodinku!!! 😉 (archiv Tomáš Krebs)
Praha - Liberec vlakem 3 hodiny, tramvaji hodinku!!! 😉 (archiv Tomáš Krebs)

Do tramvajové vozovny v Liberci dnes z Prahy dorazila historická tramvajová souprava z první třetiny minulého století. Provozuschopný motorový a vlečný vůz zůstanou v Liberci zhruba rok a svézt se jimi budou moci příležitostně i cestující. Foto: Artur Irma a DPMLJ

zdroj: https://www.facebook.com/100063586299599/posts/923815353081333/?rdid=KOdyZX5aYiUxrPFU

Z Prahy pod Ještěd na rok. Historická souprava bude brázdit liberecké koleje

Na dlouhodobé hostování na liberecko-jablonecké tramvajové koleje se dnes z Prahy vydala souprava motorového vozu #351 a vlečného vozu #1202. # (autor příspěvku Pražské tramvaje)
Na dlouhodobé hostování na liberecko-jablonecké tramvajové koleje se dnes z Prahy vydala souprava motorového vozu #351 a vlečného vozu #1202. # (autor příspěvku Pražské tramvaje)

V pražském podnikovém muzeu MHD ve Střešovicích totiž zahájili výstavbu nových výstavních hal pro muzejní autobusy a užitková vozidla, která omezila prostor a provoz pro tramvaje z expozice. "Jsme za tuto příležitost velmi rádi, zápůjčka má výhody pro obě strany. Pražský dopravní podnik uvítal možnost uložit jednu soupravu právě v Liberci. Liberec zase naopak získal historickou soupravu na rozchodu 1435 mm pro příležitostný provoz v celé své tramvajové síti," řekla mluvčí DPMLJ Martina Poršová s tím, že převoz z hlavního města pod Ještěd hradil Liberecký kraj.
Poprvé bude nová tramvajová souprava brázdit liberecké koleje o státním svátku 1. května. Bude tak vyrážet do provozu ve dnech státních svátků na tradiční sváteční a historické jízdy. Tramvaj si užijí i turisté, protože během letních prázdnin se budou moci zájemci svézt každou prázdninovou sobotu. Jízdy bude organizovat Boveraclub za podpory Libereckého kraje. Dopravní podnik plánuje pražské historické tramvaje atraktivně začlenit do programu připravovaného Dne otevřených dveří, který se uskuteční 14. září.
"S kolegy z pražského podnikového muzea dlouhodobě spolupracujeme, nezanedbatelná je jejich pomoc při rekonstrukcích historických tramvají v Liberci, ať již v podobě konzultací či poskytnutím náhradních dílů. Je to ocenění naší činnosti, že nám soupravu do Liberce zapůjčí na celý rok", zdůraznil předseda spolku Boveraclub Tomáš Krebs.

zdroj:https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/historicka-tramvaj-zapujcka-z-prahy-do-liberce.html?utm_medium=referral&utm_campaign=social_redirection&utm_source=facebook

Velké stěhování má za sebou motorový vůz z roku 1915 vyrobený firmou Ringhoffer a vlečný vůz od stejné firmy z roku 1930. foto : Jiří Louda

Bohumil Hrabal by napsal: "... a neuvěřitelné se stalo skutkem". Dnes jsme se vzájemně seznamovali, trať, vozidla, personál. Vypadá to, že bychom si mohli rozumět. A tak to zkusíme i s cestujícími, nejpozději 1.5. a 8.5. Těšíme se na vás. Těšíte se taky?

první zkušební jízda 5.4.2024

Páteční odpoledne 12.4.2024. 

Ono to sice vypadá jako výlet, ale bylo potřeba jednak vyzkoušet, jestli projedeme bez problémů k sousedům a jednak se pod dohledem zástupce vlastníka se soupravou seznámit. A to jak řidiči, tak průvodčí. A kde jinde bychom si natrénovali kuplování, než na jednokolejné trati s výhybnami. Už brzy i pro vás!