Dolní část ulice 5.května a vodotrysky
Bývalá Střelecká ulice
(dnes ulice 5.května) v roce 1906
Pohlednice zachycuje pohled na severní stranu ulice z dnešního Šaldova náměstí. Na místě nárožního domu s kopulí (čp. 170 - I) stával v dobách, kdy ještě Sokolská ulice neexistovala, izolovaný dřevěný domek, který byl přestavěn roku 1837 na zděný dvoupodlažní. K jeho přestavbě do podoby na snímku mohlo dojít, teprve až byly roku 1888 vymezeny regulační čáry nové ulice dolů k divadlu. Vlevo od něj je tzv. Poláčkův dům (čp.352 - I), sloužící od poloviny 19.století c.k. městského okresního soudu a státnímu návladnímu. Okresní správa ho využívala o po novorenesanční přestavbě v sedmdesátých letech, doplněné roku 1876 dvoupodlažní přístavbou obepínající čtvercové nádvoří. Před druhou světovou válkou v něm byla kavárna Expresso, od počátku padesátých let Krajská loutková scéna, která tu měla dílny až do února 1963, kdy byl Poláčkův dům zbořen
.(zdroj: R.Karpaš a kolektiv - Kniha o Liberci, 1996)
Šaldovo náměstí 1906
Tak idylickou podobu mělo dnešní Šaldovo, tehdy Jablonecké, náměstí v roce 1906. V 19. století bylo pouhou křižovatkou, ze které bouráním okolních domů vzniklo napřed malé náměstí a postupně i "nejsložitější křižovatka Evropy", ze které vychází sedm ulic. V letech 1897-1904 jezdily tramvaje obousměrně Sokolskou ulicí, poté byl směr do Lidových sadů veden od radnice na Šaldovo náměstí tehdy velice úzkou ulicí 5. května (Schůtzengasse). V r. 1906 tudy vedly i koleje do Husovy třídy na "Výstaviště". Mohutný Polaczekův dům čp. I/352 vlevo patřil v 19. století c.k. městskému a okresnímu soudu, za 1. republiky v něm byla kavárna Expresso, po válce pak Krajská loutková scéna. Dům byl zbořen roku 1963. Dům I/170 vpravo na druhé straně ulice je z konce 19. století a dosud stojí, ale nízký dům proti němu byl nahrazen dnešním vysokým činžovním domem.
Před vodotryskama tam byl dům č.8 se zahradou a vedle park... v 60.letech to bylo na Šalďáku, jak na vesnici. Vedli jsme tam i klukovské války proti Husovce a tak... vzadu za parkem byla tržnice, no prostě pohoda, ale teď už je Liberec velké město a nám zbyly jen vzpomínky... (komentář František Gruber)
Daniela Kronďáková: Tak to jsem si tam hrála s vámi! Dokonce tam na proti "Hudebce" jsme hrávali vybíjenou, později volejbal
Rudolf Kudr: Na Šaldáku stála Krajská loutková scéna. To, když nebylo divadlo v Moskevské. Chodili jsme tam se školou.
Spodní část ulice 5.května 24.11.1984.
Zbývá už jen několik dní, než tu tramvaje zazvoní naposled. (3 krát foto Jiří Holeček)
Vodotrysky
V květnu (26.5.1976),
byly ještě tramvaje ,,za vodou"Tehdejší interval 3 minuty v každém směru, to se to fotilo! (archiv Jiří Holeček)
1970
(zdroj: Liberec slovem a obrazem 1945 - 1970)
Šedesátá léta noční foto - doba, kdy jsem studoval na VŠST Liberec. (archiv Mirek Endrle)
Vinárna Celestýn
Desátého
listopadu 1971 v hotelu Radnice (čp. 5-IV) na Benešově náměstí, který
zde fungoval od roku 1931, vypukl požár. Zničil nejen přední část, ale i
celé hotelové křídlo v nádvoří, včetně nové restaurace Celestýn.
Po dlouhých jednáních a zjišťování stavebního stavu všech objektů na východní straně náměstí se dospělo k závěru, že bude nutné provést úplnou přestavbu celé fronty domů až po Felberovu ulici, ale měla být zachována architektura jejich průčelí. K rozhodnutí přispělo i narušení části loubí sovětským tankem při srpnové invazi 1968. Rekonstrukce proběhla pod dohledem Památkového ústavu v letech 1985-91 podle návrhu Stavoprojektu Liberec (arch. Vlasta Tondrová), generálním dodavatelem byly Pozemní stavby Liberec. K nárožnímu domu čp. 11-IV ve Felberově ulici byl připojen nový objekt, uzavírající průhled do dvora a vytvářející jakýsi přechodný článek k funkcionalisticky řešené přístavbě k pojišťovně.
zdroj: R.Karpaš a kolektiv - Kniha o Liberci, 1996, s. 497.