Dům s Krakonošem

27.06.2021
Vila stojí v krásné zahradě
Vila stojí v krásné zahradě

Dům s Krakonošem

Horova čp. 953

Kvalitní tradicionalistickou dvougenerační vilu čp. 953-I v Horově ulici, vystavěnou v oblíbeném heimatstilu, si nechal zbudovat na základě projektu význačného architekta a profesora na Německé vysoké škole technické v Praze Arthura Payra Rudolf Preibisch z Mníšku, společník ve stavební firmě Preibisch & Reinelt. Oproti plánové dokumentaci výsledná realizace doznala několika změn, zejména na východním průčelí, kde bylo zvoleno jiné řešení balkónu do zahrady.

Mohutný objekt situovaný ve vilové čtvrti na okraji města zastřešuje v místním prostředí atypická strmá polovalbová střecha. Hlavní vstup do zahrady z Horovy ulice nápaditě využívá zakřivení komunikace, čímž vzniklo konkávně probrané reprezentativní předpolí domu. Jeho nedílnou součástí byl i honosný plot, který se však bohužel nedochoval.

Poměrně prosté fasády oživuje vedle dřevěných okenic i symetricky situovaný arkýř, konzola se sochou sv. Floriána (ochránce před požárem) a dvě pozoruhodné malby po stranách arkýře s motivy Krakonoše (Rübezahla) před Sněžkou a opět sv. Floriána s vedutou Payrova rodiště, tyrolského Bregenzu.

Stavbu provedla Preibischova stavební firma a investor při stavbě využil výhod, které mu poskytoval zákon o stavebním ruchu na podporu obytné výstavby. Dům sloužil patrně jako investiční záměr, neboť původně byl určen pro Paula Krause (ten si však nakonec nechal postavit sousední vilu čp. 935-I) a v roce 1928 ho Preibisch prodal židovskému advokátovi Wilhelmovi Schnürmacherovi.

zdroj:https://liberec-reichenberg.net/stavby/karta/nazev/60-dum-s-krakonosem

Liberecká Preibischova vila z r. 1924 je známější jako "dům s Krakonošem". Pozoruhodné obrazy na fasádě jsou dva, kromě Krakonoše (Rübezahla) je tu ještě zbrojnoš na pozadí Alp. Deštěm téměř smytý Krakonoš byl obnoven tento týden, jeho podobně postižený kolega vpravo zatím čeká na složitější lešení. (autor příspěvku Jiří Bláha - restaurátor)