Elgerova vila

09.11.2021

V srpnu 1968 působilo v této budově regionální vysílání Československého
rozhlasu. Vysílání se aktivně zúčastnil Václav Havel s hercem Janem Třískou, kteří přibokupaci ve městě uvázli. Večer 22. srpna 1968 vysílalo liberecké studio výzvu osobnostem kultury v zahraničí, kterou napsal právě Václav Havel. Vysílání nakonec podle pamětníků skončilo dobrovolně poté, co bylo jasné, že špičky československého státu nehodlají okupaci vzdorovat do krajnosti.

Elgerova vila -

dobře utajené a neobjevené místo vysílání Československého rozhlasu v srpnu 1968

(foto Zdena Ina Bergger )

Soňa Vavrušková: Já tam chodila za mámou,  Bylo tam také nakladatelství. Vydalo prezidentův vězeň a také tam byl Václav Havel v roce 1968. Potom nakladatelsví zrušili. 

Hektický liberecký týden

Večer 22. srpna 1968 vysílalo liberecké studio opakovaně v několika jazycích výzvu osobnostem kultury v zahraničí. Napsal ji Václav Havel.

Václav Havel na týden v Liberci vzpomínal ve svém rozhovoru s Karlem Hvížďalou "Dálkový výslech":
"Byli jsme s mou ženou a Janem Třískou tu noc náhodou v Liberci u našich tamějších přátel a zůstali jsme tam potom celý ten dramatický týden, protože naši přátelé nás okamžitě integrovali do libereckého odbojového dění, smím-li to tak nazvat. Působili jsme v tamějším rozhlase, já psal každodenní komentáře, Honza je předčítal, vystupovali jsme i v televizním studiu, narychlo zřízeném na Ještědu, pracovali jsme ve stálém štábu předsedy městského národního výboru, pomáhali koordinovat různé akce, já psal předsedovi proslovy a napsal jsem dokonce obsáhlé prohlášení Okresního výboru KSČ, Okresního národního výboru, Okresního výboru Národní fronty, Městského národního výboru atd. k obyvatelstvu, které pak vysílal pouliční rozhlas a které bylo všude vylepeno. Myslím, že to bylo poprvé a naposledy, kdy jsem měl příležitost promlouvat k národu ústy takovýchto ctihodných institucí.
Ten týden pro mne znamenal zážitek, na který asi těžko někdy zapomenu. Viděl jsem, jak sovětské tanky na náměstí rozbořily podloubí, které zasypalo několik lidí; viděl jsem, jak se pomátl velitel tanku a začal zběsile střílet do davu; viděl jsem a zažil mnoho dalších věcí, z nichž nejsilněji na mne působil ten zvláštní fenomén solidární pospolitosti, který byl pro tu dobu tak příznačný. Lidé nám do rozhlasu nosili potraviny, květiny, léky, aniž jsme co z toho potřebovali; když nebylo pár hodin slyšet Třísku z rádia, bombardovali rozhlas telefonickými dotazy, co s námi je; budova rozhlasu byla obklopena obrovskými transportéry s velikými betonovými kvádry, které měly zabránit jejímu dobytí; různé fabriky nám daly závodní průkazy, abychom se v případě osobního ohrožení mohli skrýt mezi dělníky."

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/liberec-alsova-ulice-c-913-1-husova-101-tankocaching-srpen-1968.A180824_113350_vojenstvi_kuz

Selfíčko Davida Vávry před budovou liberecké rozhlasové redakce, v den natáčení padaly mrazivé rekordy|foto:Adam Kebrt, Český rozhlas
Selfíčko Davida Vávry před budovou liberecké rozhlasové redakce, v den natáčení padaly mrazivé rekordy|foto:Adam Kebrt, Český rozhlas
Budova Českého rozhlasu Liberec|foto: Jaroslava Mannová
Budova Českého rozhlasu Liberec|foto: Jaroslava Mannová
Liberecká redaktorka Ivana Bernáthová a stálá parta při natáčení zajímavostí libereckého studia (autor Jan Herget, zvukař Ondřej Gášek a David Vávra)|foto: Adam Kebrt
Liberecká redaktorka Ivana Bernáthová a stálá parta při natáčení zajímavostí libereckého studia (autor Jan Herget, zvukař Ondřej Gášek a David Vávra)|foto: Adam Kebrt
Cítím se jako před návštěvou sestřenice. Mám se zout? Ptá se David Vávra před natáčením, ale sešlo se hned několik členů liberecké redakce|foto: Adam Kebrt
Cítím se jako před návštěvou sestřenice. Mám se zout? Ptá se David Vávra před natáčením, ale sešlo se hned několik členů liberecké redakce|foto: Adam Kebrt
Elgrova vila, původní budova, ze které v Liberci vysílal Český rozhlas|foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu
Elgrova vila, původní budova, ze které v Liberci vysílal Český rozhlas|foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

zdroj:https://liberec.rozhlas.cz/citim-se-jako-pred-navstevou-sestrenice-mam-se-zout-pta-se-david-vavra-tady-ale-7203128?fbclid=IwAR323MCA9xDh3BP1jydyYcK1w6Qdstkpw2h8v4j7qRiyE0CFm7aFsMsixaA

Zelené údolí, Modrá ulice a na dohled liberecké sídliště Rochlice. Mezi klasickými rodinnými domky stojí dvojdomek s výrazně žlutou fasádou a nápisem Český rozhlas.

Žlutý dvojdomek je "rozhlasový" teprve od roku 2002, interiér musel nejdřív projít velkou proměnou. Samostatnou stanicí Český rozhlas Liberec je pak od roku 2016.

Kdybyste ale přehlédli zelený poutač s rozhlasovým logem, těžko říct, jestli byste na první pohled vůbec poznali, co doopravdy skrývá. "Nemůžu si pomoct, ale cítím se jako před návštěvou sestřenice. Zapomněl jsem ale nějaké to víno nebo bábovku. Mám se zout?" Ptá se architekt a průvodce pořadu David Vávra dlouholeté liberecké redaktorky Ivany Bernáthové. Nemusí, tady se totiž pracuje!

Co si na exteriéru všiml David Vávra? První postřeh: Ptám se sám sebe, jestli se dá tento styl vůbec nějak odborně nazvat? Dvě části budovy, které jsou na sebe nalepené. Rozdílnost pak vidí v trojdílných oknech bez lodžií.

Interiér? To je jiná...

Vevnitř vás čeká docela obyčejné dřevěné schodiště (světlé dřevo, tyčkové zábradlí bez ozdob). Víc pozornosti vzbudí fotografie redaktorů na stěnách, které vypadají jako rodinné album. V patře jsou dva pokoje směrem do ulice, asi plánované jako ložnice a dětský pokoj. Místo nich je ale centrální redakce s klasickým kancelářským nábytkem a počítači. A co studia?


Ta jsou ve stejném patře sousedního domu, které ale mají mezi sebou nosné zdi a půlmetrový výškový rozdíl. Výškový rozdíl architekt vyřešil čtyřmi schody. A co v přízemí? Tady sedí lidé z techniky, webu a zpravodajství.

Trocha historie

Liberec, to je město, kterému kralují zimní sporty - hokej, biatlon, skoky na lyžích nebo slalom. A právě podobnému "lyžařskému sešupu mezi brankami" by se mohla podobat i stručná rekapitulace historie libereckého rozhlasu:

Vysílání odstartovalo 23. ledna 1946 z tehdejší městské knihovny v Moskevské ulici (dnes sídlo Naivního divadla). V roce 1948 se rozhlas elegantním obloučkem přesunul do Elgrovy vily v Alšově ulici, která vypadala jako malý zámeček. V 60. letech ve vile dvakrát pracoval Václav Havel: v srpnu 1968 napsal svá provolání k národu a o rok později tady natočil experimentální koláž Čechy krásné, Čechy mé.

"Hop - skokánek do normalizace. Tehdy sloužila Elgrova vila k výuce rozhlasových kádrů. A co cílová rovinka 90. let? Tehdy tady bylo, i když jen krátce, Audiostudio básníka Václava Daňka," rozjel svou bohatou fantazii Vávra.

Z Elgrovy vily do kulturáku

"Pak ale Český rozhlas vilu prodal, protože zbyli pouze tři redaktoři," doplňuje redaktorka Bernáthová. V roce 1999 se osazenstvo rozšířilo a tak bylo zapotřebí dalších prostor. "Nejdřív jsme byli v pronájmu, a to v kulturním domě Lidové sady. A po vzniku samostatného Libereckého kraje vzniklo i plnohodnotné regionální studio a nakonec samostatná stanice Českého rozhlasu."

V přízemí je místo pro gauč, místo pro reportéry, kteří se po nočním vysílání už nedostali domů. "Je to pro nás taková jistota nouzového noclehu. Gauč je ale i náš talisman, protože byl součástí interiéru v Lidových sadech. Taky toho už docela hodně pamatuje," dodává služebně nejstarší redaktorka Ivana.

Tady bydlí rozhlas aneb David Vávra odhaluje zákoutí budov ČRo|foto: Český rozhlas
Tady bydlí rozhlas aneb David Vávra odhaluje zákoutí budov ČRo|foto: Český rozhlas

Průvodce: David Vávra
Host: Ivana Bernáthová
Účinkují: Lucie Pernetová a Václav Jílek
Mistři zvuku: Martin Dušek a Jitka Kundrumová
Hudba: Tomáš Pernický
Scénář a režie: Jan Herget