Filmový Liberec - další filmy natáčené v Liberci

20.02.2021
Liebiegovo městečko architekt Jakob Schmeissner, Ernst Schäfer, Oskar Rössler realizace 1911–1923
Liebiegovo městečko architekt Jakob Schmeissner, Ernst Schäfer, Oskar Rössler realizace 1911–1923
Město Liberec má ve svém centru velmi zachovalou architekturu, díky které je mezi filmovými produkcemi z celého světa často vyhledáváno jako autentická kulisa pro historické příběhy. Mnohdy Liberec nepředstavuje sám sebe, ale některou z evropských metropolí. Nejčastěji je to Vídeň nebo Hamburk.
V Liberci se pro filmování často používají interiéry historické budovy radnice, Severočeské muzeum, vlakové nádraží, náměstí před budovou radnice a náměstí Pod Branou. Na filmovém plátně jste už ale mohli vidět i Divadlo F. X. Šaldy, Masarykovu ulici nebo televizní vysílač Ještěd.

Filmová kancelář města Liberce byla založena v srpnu 2015 za účelem propagace města pod Ještědem jako ideální filmové destinace.
Filmová kancelář spolupracuje s filmovými profesionály a pomáhá jim s realizací jejich projektů ve městě. Zároveň koordinuje součinnost filmařů s úřady a dalšími institucemi, které jsou k natáčení potřebné. Pro filmové fanoušky organizuje komentované prohlídky liberecké radnice "Po stopách filmu", na kterých představuje proměny interiérů při natáčení. Aktuální
termíny prohlídek najdete na www.visitliberec.eu. Liberec Film Office získala zvláštní uznání v soutěži Film Friendly 2015 jako "skokan roku". V roce 2016 liberecká filmová kancelář tuto celostátní soutěž vyhrála. Více informací o Liberec Film Office najdete na webu www.liberecfilmoffice.cz nebo na Facebooku.

Liberecká radnice architekt Franz von Neumann realizace 1888–1893
Liberecká radnice architekt Franz von Neumann realizace 1888–1893

Last Visa (Poslední vízum)

https://www.filmkolektiv.cz/
https://www.filmkolektiv.cz/

Televizní seriál Poslední vízum byl úplně prvním filmovým projektem pro Liberec Film Office. Bez nadsázky jsme se na něm učili, jak s filmaři pracovat. Příběh vypráví o čínském velvyslanci, který v Rakousku zachránil tisíce Židů tím, že jim vydával víza a pomáhal tak lidem vycestovat z Evropy. V Liberci se natáčelo na vlakovém nádraží, v Kavárně Pošta, v Kostelní ulici, v Liebiegově paláci a také na liberecké radnici. Spolupráce s asijským filmovým štábem nám přinesla hned několik zajímavých zážitků. Věděli jste třeba, že pro úspěšný průběh natáčení musí první den proběhnout ohňostroj? Důvod je jednoduchý. Asiaté věří, že tím zaženou zlé duchy, kteří by natáčení mohli komplikovat. Mimo Liberce se seriál natáčel ještě v Praze, v Plzni a v Terezíně.

https://filmcommission.cz/cs/film/the-last-visa/
https://filmcommission.cz/cs/film/the-last-visa/

Česká republika/Čína, 2016
Režie: Quing Hua
Hrají: Jan Révai, Vlastina Svátková,
Otakar Brousek ml., Kateřina
Sokolová, Natalia Germani

Landgericht - Gweschichte einer Familie (zemský soud - příběh jedné rodiny)

Německo, 2017 Režie: Matthias Glasner Scénář: Heide Schwochow Kamera: Jakub Bejnarowicz Hrají: Ronald Zehrfeld, Johanna Wokalek, Saskia Reeves, Barbara Auer, Felix Klare, Eva Löbau a dal
Německo, 2017 Režie: Matthias Glasner Scénář: Heide Schwochow Kamera: Jakub Bejnarowicz Hrají: Ronald Zehrfeld, Johanna Wokalek, Saskia Reeves, Barbara Auer, Felix Klare, Eva Löbau a dal

Německá televize ZDF na náměstí Pod Branou a na vlakovém nádraží
v Liberci zfilmovala oceněný román Ursuly Krechel o dojemném příběhu.
Film vypráví osud židovsko-křesťanské rodiny Kornitzer, která si po exilu
a pronásledování v době nacismu pokoušela vybudovat nový život v Západním Německu.

vizualizace pro natáčení na nám. Pod Branou.
vizualizace pro natáčení na nám. Pod Branou.

Brecht

Snímky z natáčení v Divadle F.X.Šaldy
Snímky z natáčení v Divadle F.X.Šaldy

Film o životě spisovatele a dramatika Bertolta Brechta se natáčel především v Divadle F. X. Šaldy. Liberecké divadlo ve snímku představuje divadlo, ve kterém Brecht celoživotně působil. Zajímavostí ale je, že naše divadlo splnilo kritéria pro dobové natáčení, a proto se v Liberci natočily i obrazy, které ve snímku budou představovat dalších 5 divadel. Velkou atrakcí natáčení byl sníh. Ne, že bychom ho u nás pod Ještědem měli v zimě málo, ale tento film se v Liberci natáčel v červenci, a proto přišel na řadu sníh technický. Mimo Divadla F. X. Šaldy si ve snímku zahrála i křižovatka před divadlem a Kavárna Pošta.

Německo/Rakousko/Česká republika, 2017 Režie: Heinrich Breloer Scénář: Heinrich Breloer Kamera: Gernot Roll Hrají: Burghart Klauẞner, Adele Neuhauser, Laura de Boer, Trine Dyrholm, Ernst Stötzner, Vojtěch Havelka, Jan Šantroch, Jakub Krejča a další

Filmaři natáčí před divadlem F. X. Šaldy v Liberci zimní scénu německo-českého životopisného filmu o spisovateli a dramatikovi Bertoltu Brechtovi.

6.7.2017

Je červencový středeční večer, před libereckou kavárnou Pošta je ovšem podezřele bílo. Najednou se otevřou dveře a z barevně zářící kavárny, z níž se line rozverná hudba, se vypotácí několik namaškařených postav. Melodie zmlkne, lidé ovšem tancují dál… Dokud režisér nezavelí konec.
"Německá produkce BAVARIA FILMPRODUKTION KÖLN zde natáčí dvoudílný televizní snímek o německém divadelníkovi Bertoltu Brechtovi," představila vedoucí liberecké filmové kanceláře Pavlína Kuchtová.
Zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/filmari-zasnezili-liberec-a-prejmenovali-kavarnu-20170708.html

Kolemjdoucí samozřejmě více než postava slavného dramatika zajímal zasněžený chodník. Nejmenší z přihlížejících si dokonce mohli odnést od filmařů "pravou" sněhovou kouli. "Jedná se o čistý bělený papír, který je nadrcený. Poté se přestříká vodou," vysvětlil odborník na speciální efekty Martin Kulhánek, který tak vysvětluje, proč je mnohem snadnější vyrobit zimu v létě. "V zimě může voda namrzat," dodává. Papírový sníh má překvapivě dlouhou trvanlivost, až dva roky. "Nejdéle vydrží v pračce," podotkne s úsměvem jeden z členů štábů, který má zřejmě své zkušenosti. Cena papírového sněhu je kolem 1 300 korun za 12 kilo, které pokryjí až 10 metrů čtverečních, dozvídáme se dále. To už ale musíme ztichnout, opět se točí scéna, kdy ke kavárně přijíždí dobový automobil, do kterého nastupují herci v kostýmech.
Liberecké náměstí se proměnilo v předválečné Německo.

Zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/foto-video-v-liberci-vecer-snezilo-pocasi-se-nezblaznilo-natacel-se-film-20170706.html

Spider-Man  - Far from Home  (Daleko od domova)

Natáčení posledního dílu z pavoučí série podléhalo
přísnému utajení, proto byl používán pracovní název projektu - BOSCO.
Jednalo se o technicky velice náročné natáčení,
kterému předcházely měsíce příprav.
Náměstí před libereckou radnicí se proměnilo
v pražský festival světel, na který filmaři přivezli spoustu stánků, světýlek, ruské kolo a dětský kolotoč. Do natáčení byla zapojena i Neptunova kašna. Sochu Neptuna filmoví dekoratéři ukryli do útrob nové, fiktivní, ale funkční kašny, kterou zdobil neznámý muž. Natáčení probíhalo v nočních hodinách a vznikaly zde akční scény - o výbuchy tedy nebyla nouze.

Foto: kacer57
Foto: kacer57
https://www.liberecfilmoffice.cz/cs/filmography/spider-man-far-from-home
https://www.liberecfilmoffice.cz/cs/filmography/spider-man-far-from-home
Foto: kacer57
Foto: kacer57

FOTO: Neptuna na náměstí nahradil muž v plášti. Hollywoodská produkce připravuje natáčení

Místo Neptuna před radnicí stojí socha muže v dlouhém plášti, který levou rukou ukazuje směrem k radnici. Na podstavci pak pod ním celou sochu doplňují koně.

A kam se poděl Neptun? Nikam, zůstal na svém místě, filmaři ho ale obložili.

 Kromě sochy probíhají i další úpravy, na náměstí to vypadá, že se připravuje na Vánoce. Od lamp mizí květiny a nahrazují je světla. Na libereckém náměstí totiž budou natáčeny scény z festivalu světel a hudby. Samotné natáčení začne v pondělí 17. září a potrvá do 29. září 2018 A má se natáčet po setmění. Filmaři hledali stovky komparsistů, má jít o davové scény. Z toho důvodu bude celé náměstí vždy od 18 do 7 hodin ráno uzavřeno. Filmaři budou mít také hodně techniky, po dobu natáčení tak nepůjde zaparkovat přímo před Divadlem F. X. Šaldy, na Sokolovském náměstí, v Kostelní ulici a na Vavřincově vrchu. "Prosíme proto všechny řidiče, kteří se vydají do centra města, aby využili parkovací plochy v NG Plaza nebo parkoviště Krajské vědecké knihovny. Popřípadě zvolili pro cestu k radnici MHD," řekl Jan Král z tiskového oddělení radnice. Od 29. září do 2. října 2018 bude probíhat likvidace filmových kulis na náměstí Dr. E. Beneše a průchod pěších bude omezen dle aktuální situace. Parkovací místa již ale budou k dispozici.

Autoři Luboš Vrabec | Foto Libor Müller
Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/kultura/15914-foto-neptuna-na-namesti-nahradil-muz-v-plasti-hollywoodska-produkce-pripravuje-nataceni.html?utm_source=copy

foto z natáčení - Jan Pešek
foto z natáčení - Jan Pešek

Spider-Man: Far from Home daroval městu půl mega jako poděkování

´Spider-Man: Far from Home´ se natáčel 13 dní. Celkově tu však filmaři strávili 21 dní. Byl nejnáročnějším projektem v historii filmové kanceláře. "Odhadovaný příjem do ekonomiky města je přibližně 30 milionů korun. V tom jsou nejen příjmy radnice, ale i dalších, a to za ubytování, pronájem služeb a komparz," uvádí mluvčí radnice Jana Kodymová s tím, že půl milionu korun dostalo město jako poděkování. "Filmový štáb také na své náklady zrestauroval kovové prvky Neptunovy kašny - trojzubec, kované florální okrasné prvky a také ulomený prst Neptuna. Rekonstrukce, včetně prací a dozorů, stála 200 000 Kč," doplnila Jana Kodymová.

Scénář k snímku napsali Chris McKenna a Erik Sommers. Režíroval opět Jon Watts, který stojí i za předchozí sólovkou Spider-Mana - ´Spider-Man: Homecoming´. Podle dostupných informací by se měl vrátit Vulture v podání Michaela Keatona a v roli hlavního padoucha Mysteria se představí Jake Gyllenhaal.

Zajímavostí rozhodně je, že se děj bude odvíjet po událostech z kinohitu Avengers 4, kde umřelo mnoho hlavních postav, včetně našeho Spider-Mana, takže ho tvůrci budou muset nějak oživit. Děj filmu se odehrává v několika evropských městech, kam Peter Parker v podání Toma Hollanda vyrazil na školní výlet. V Česku se natáčelo v Praze a v Liberci na náměstí u radnice, kde tvůrci situovali scénu odehrávající na Pražském karnevalu světel.

Liberec hraje Prahu, foto Facebook
Liberec hraje Prahu, foto Facebook
Foto Radek Ptáček
Foto Radek Ptáček
foto z natáčení - Jan Pešek
foto z natáčení - Jan Pešek

Zrádci

Matěj Chlupáček o natáčení v Liberci:
"Natáčet v Liberci značnou část minisérie
Zrádci byl pro mě, jakožto rodilého
Liberečáka, v něčem skutečně výjimečný
zážitek. Přestože se v tomto městě
před mnoha a mnoha lety, kdy jsem jako dítě po škole natáčel krátké filmy
s kamarády, začala rodit má budoucí kariéra režiséra a producenta, z mých
profesionálních filmových příspěvků jsem zde až dosud nic nenatočil. Po
třech celovečerních filmech a třech seriálech jsou tedy až Zrádci tím prvním, co jsem do svého rodného města přivezl. Natáčíme na mnoha místech - v zoo, vedle kavárny Bez konceptu, v hotelu Imperial, v ulicích města, ale například i na sídlišti a na okraji Liberce. Různorodost našeho města je úžasná a této sérii poskytuje mnoho možností, jak jej využít.
Za podporu města a filmové kanceláře jsme moc vděční a nedovedeme si
představit, že by náš projekt s takovou podporou mohl vzniknout jinde."

foto z natáčení - Jan Pešek
foto z natáčení - Jan Pešek

Zrádci, seriál České televize, je první projekt liberecké filmové kanceláře, který město Liberec podpořilo i po finanční stránce. Společně s Viktorem Taušem jej režíruje liberecký rodák Matěj Chlupáček. Je to tak poprvé, kdy liberecká filmová kancelář pracuje s místním filmovým tvůrcem.
Z toho máme opravdu velkou radost.

Zrádci - 3.díl - Život pozůstalých

3.díl - Ze života pozůstalých - David Frýdl uvízl se svou Teslou v koloně.
3.díl - Ze života pozůstalých - David Frýdl uvízl se svou Teslou v koloně.
Husova ulice
Husova ulice
3.díl - Ze života pozůstalých - David Frýdl si kupuje jídlo u asijského stánku s občerstvením..
3.díl - Ze života pozůstalých - David Frýdl si kupuje jídlo u asijského stánku s občerstvením..
 Hodkovická ul., Liberec
Hodkovická ul., Liberec
3.díl - Ze života pozůstalých - David Frýdl přijíždí svou žlutou Teslou do Chrenkovy firmy Xinesa.
3.díl - Ze života pozůstalých - David Frýdl přijíždí svou žlutou Teslou do Chrenkovy firmy Xinesa.
Doubská ul., Liberec
Doubská ul., Liberec

Zrádci - 6.díl - Všechno bude O.K

David Frýdl zinscenoval napadení ve věznici a skončil v nemocnici. Tam ho navštívila kapitánka Petra Vávrová. (Krajská nemocnice, Husova 10, Liberec)
David Frýdl zinscenoval napadení ve věznici a skončil v nemocnici. Tam ho navštívila kapitánka Petra Vávrová. (Krajská nemocnice, Husova 10, Liberec)
Státní zástupce JUDr. Hynek Krejsa kráčí po chodbě nemocnice, kde leží David Frýdl. (Krajská nemocnice, Husova 10, Liberec)
Státní zástupce JUDr. Hynek Krejsa kráčí po chodbě nemocnice, kde leží David Frýdl. (Krajská nemocnice, Husova 10, Liberec)
Kapitánka Petra Vávrová po rozhovoru se státním zástupcem JUDr. Hynkem Krejsou odchází z nemocnice. (Krajská nemocnice, Husova 10, Liberec)
Kapitánka Petra Vávrová po rozhovoru se státním zástupcem JUDr. Hynkem Krejsou odchází z nemocnice. (Krajská nemocnice, Husova 10, Liberec)
Phi se domlouvá s Hoanem Dangem, že je třeba "vypnout" Hanu. (Pytloun Grand Hotel Imperial, 1. máje 29, )
Phi se domlouvá s Hoanem Dangem, že je třeba "vypnout" Hanu. (Pytloun Grand Hotel Imperial, 1. máje 29, )

Freud


Rakousko / Německo / Česko, 2019 Režie: Marvin Kren Scénář: Marvin Kren

Rakouská televizní stanice ORF natáčela v našem městě v květnu 2019 část svého osmidílného filmu FREUD. Sigmunda Freuda ztvárnil rakouský herec Robert Finster.

Další filmové záběry pořízené v Liberci

zdroj: https://www.visitliberec.eu

Liberec ve filmu: Dejdar se postavil proti Jágrovi. V aréně poměřili síly v hokeji


V rámci natáčení si zahrál i Jaromír Jágr
V rámci natáčení si zahrál i Jaromír Jágr

Úterý, 9. července 2019, 09:01

Liberecká aréna před pár lety, no možná před více než pár protože už je to 14 let, hostila štáb České televize a herecké i hokejové hvězdy. Aréna v Jeronýmově ulici se tehdy stala zázemím pro natáčení seriálu Poslední sezona.

Hlavní hvězdou desetidílného seriálu byl Martin Dejdar. Jako profesionální hráč hokeje Jan Krol se vrátil do Česka po úspěšné sportovní kariéře, kde to dotáhl až do NHL. A když se celý seriál točí kolem hokeje, je jasný, že záběry z ledu nemůžou chybět.A televizní štáb si tehdy pro natáčení zápasu vybral právě libereckou arénu. Hned v prvním díle tak není nouze o záběry narvané arény. Aby taky ne, sehnat diváky, kteří se objeví v seriálu a ještě uvidí jedinečnej zápas mezi herci a hokejisty, nebylo vůbec těžký.

Lístky pro šest tisíc lidí zmizely během pár hodin. Na ledě zářil nejen Jarda Jágr. Lidé tehdy mohli vidět Petra Nedvěda, Martina Straku i tehdejšího hráče Bílých Tygrů Milana Hniličku.

V seriálu ale najdete nejen záběry z liberecké arény. Uvidíte tam i Benešák a libereckou radnici. Třeba když syn Krola v podání Filipa Tomsy sedí s partou spolužáku v kavárně.

Režisérem seriálu je Hynek Bočan, mezi jehož díla patří třeba legendární pohádka S čerty nejsou žerty nebo seriály Zdivočelá země a Přítelkyně z domu smutku.

Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/kultura/19425-liberec-ve-filmu-dejdar-se-postavil-proti-jagrovi-v-arene-pomerili-sily-v-hokeji.html?utm_source=copy

Liberec ve filmu: Zagorová zpívala v Pražské, tehdy přes Benešák jezdily tramvaje

Pondělí, 4. března 2019, 06:00

Legendární písničku Asi, asi v podání Hany Zagorové zdá prostě každý, že ne? To není možné. Určitě znáte z rádií, muzikálu Mamma Mia nebo oldies party minimálně její originál Honey, Honey od skupiny ABBA. Hana Zagorová nazpívala písničku s českým textem a natočila k ní videoklip v centru Liberce.

Písnička je vlastně duet, který nazpívala zpěvačka s Petrem Rezkem v roce 1975 a vyšla poprvé v témže roce na desce s názvem Asi, asi/Dávám kabát na věšák. A právě pro videoklip k této písni si zpěvačka zvolila centrum Liberce, konkrétně ulici Pražskou. Není to tedy tak úplně Liberec ve filmu, ale i videoklip podle nás stojí za pozornost.

Dopravní prostředky se změnily, ale radnice zůstává stejná a krásná

Pražská jistě patří mezi nejznámější liberecké ulice, vede přeci přímo od radnice a náměstí Dr. E. Beneše. A právě odsud se zpěvačka s prvními slovy písničky "Asi, asi ráda šeptám, to víš asi, asi..." vydává ulicí dolů k Soukennému náměstí. Dva zpěváci kráčející centrem v doprovodu filmařů tehdy jistě vzbudili velký rozruch. Ostatně to je vidět i na zvědavých obličejích, které tehdejší hvězdy popové hudby ve videoklipu

Procházející pár zpěváků budil pozornost

Hned na začátku ale za Hanou Zagorovou, které se také přezdívá Hanička Písnička, jede tramvaj. Tu tam dnes již nepotkáte, dřív ale "Benešák" opravdu křižovaly tramvaje. Moskevskou ulicí jezdily tramvaje nahoru, Pražskou dolů. Tehdy tramvaje vozily místní i návštěvníky od nádraží až do Lidových sadů.
Náměstí před radnicí bylo opravdovým dopravním uzlem. Místo totiž křižovala dnes již také neexistující tramvajová trasa z Rochlice do Růžodolu. Poslední tramvaje projely Pražskou ulicí v polovině prosince v roce 1984. Zmizely koleje, vybledly vzpomínky. Původní trasu tramvají tak dnes dokládají už jen dobové fotografie, nebo právě video k hitu Asi, asi.

Tehdy bylo v Pražské ulici pěkně živo

Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/kultura/17961-liberec-ve-filmu-zagorova-zpivala-v-prazske-tehdy-pres-benesak-jezdily-tramvaje.html?utm_source=copy

Rohlik.cz nechal natočit dvouminutový film

Na internetu a v televizi v Česku a v Maďarsku běží dvouminutový reklamní film, který propaguje online supermarket Rohlik.cz, respektive jeho maďarskou obdobu Kifli.hu. Film režírovaný Markem Partyšem vznikl spoluprací marketingového týmu Rohlíku pod vedením marketingového ředitele Jiřího Rákosníka s kreativním duem Wilhelm Kinga a produkcí Bistro Films. Pro fanoušky detailu běží společně s kampaní i web Aspikon.cz. "V Rohlíku věříme, že lidé jsou v jádru dobří. Jsme jedna velká rodina a víme, jak je důležité poslouchat hlas svého srdce a mít možnost vyjádřit vlastní názor. Vidíme svět z té lepší stránky a neustále hledáme cesty, jak si vzájemně dělat radost. A stejně tak to cítí i mnoho dalších lidí, o kterých je naše nové video. Odehrává se ve světě, kde i zdánlivě malé dobroty mohou mít velký význam a kde vládne pozitivní energii. V tomto novém světě přichází – společně se znovuobjevenou silou lidskosti a vstřícnosti – návrat ke kořenům. K přírodě, poctivému řemeslu a k venkovu, kde se skrývá inspirace pro všechny, kdo věří, že je čas na dobré věci, a hlavně dobré jídlo. Děkujeme, že věříte s námi," prohlásil ke kampani zakladatel a majitel Rohlíku Tomáš Čupr. 

Křídla Vánoc

Romantický

Vánoční příběh, v němž se prolínají osudy čtyř přátel, kteří pracují ve velkém nákupním centru. Je čas Vánoc, čas nákupů i spěchu, ale i neočekávaných ..

Země původu: Česko

Natočeno v roce: 2013

Délka: 110 min

Režie: Karin Krajčo Babinská

Hrají: Richard Krajčo, Vica Kerekes, Jakub Prachař, David Novotný, Vanda Hybnerová, Lenka Vlasáková, Viktor Preiss, Vilma Cibulková, Zdena Hadrbolcová, Stanislav Zindulka, Zdeněk Bařinka, Sebastian Pošmourný, Lukáš Klíma, Tomáš Juřička, Aneta Vrzalová, ....

Parkoviště před obchodním centrem Globus.
Parkoviště před obchodním centrem Globus.
 K Bauhausu 655, Liberec
K Bauhausu 655, Liberec
Čtyři kamarádi, kteří pracují v obchodním centru, pozorují z balkónu Tomášova koně Růženku na parkovišti.
Čtyři kamarádi, kteří pracují v obchodním centru, pozorují z balkónu Tomášova koně Růženku na parkovišti.
Obchodní centrum Globus v Liberci.
Obchodní centrum Globus v Liberci.
Ráďa se stánkařem se snáží vzbudit opilého Zajíce.
Ráďa se stánkařem se snáží vzbudit opilého Zajíce.
Tomáš nastoupí k Ráďovi do auta a jedou jednosměrkou asi 50 metrů, pak zas vystoupí.
Tomáš nastoupí k Ráďovi do auta a jedou jednosměrkou asi 50 metrů, pak zas vystoupí.
Frýdlantská 6, Liberec
Frýdlantská 6, Liberec
Ulice, kde bydlí manažer prodeje Ráďa.
Ulice, kde bydlí manažer prodeje Ráďa.
 křižovatka ul. Frýdlantská a Železná, Liberec
křižovatka ul. Frýdlantská a Železná, Liberec
Tomáš s Ninou se projíždějí na Růžence po letišti.
Tomáš s Ninou se projíždějí na Růžence po letišti.
Letiště Liberec je soukromé mezinárodní letiště umístěné v liberecké městské části Ostašov.
Letiště Liberec je soukromé mezinárodní letiště umístěné v liberecké městské části Ostašov.
 Agi Gubíková, Sabina Rojková  Photo © Česká televize / Michael Bok
Agi Gubíková, Sabina Rojková Photo © Česká televize / Michael Bok

Poslední cyklista

Drama/Válečný

Poslední cyklista (anglicky: Last of the Cyclists) je český dvoudílný televizní film režiséra Jiřího Svobody. Vypráví příběh dívky, kterou v roce 1933 adoptují bezdětní židovští manželé Orensteinovi. Film je volně inspirován životem Evy Erbenové a kresbami Helgy Hoškové-Weissové

Film vypráví osud židovské rodiny, která adoptuje árijskou dívku. Brzy však přichází druhá světová válka a rodina putuje do koncentračního tábora. Do hlavních rolí režisér Jiří Svoboda obsadil maďarskou herečku Ági Gubíkovou, Martu Vančurovou, Lenku Vlasákovou, Petra Štěpána a Sabinu Rojkovou. Dobové drama se natáčelo v Liberci a Terezíně.

Země původu: Česko

Natočeno v roce: 2014

Délka: 166 min

Režie: Jiří Svoboda (režisér)

Hrají: Markéta Hrubešová, Marta Vančurová, Ági Gubíková, Petr Štěpán, Sabina Rojková, Vincent Navrátil, Luboš Veselý, Vilma Frantová, Petr Vaněk, Lenka Vlasáková, Hana Frejková, Václav Helšus, Tomáš Töpfer, Jitka Jirsová, Jan Vondráček, Magdalena Sidonová, Zdenka Procházková, Bořík Procházka, Martina Menšíková, Jan Jankovský, Petr Panzenberger, Vítězslav Bouchner, Eva Lecchiová, Tereza Blažková, Ilja Racek, Hynek Chmelař, Hartmut Krug, ......

Lenka Vlasáková
Lenka Vlasáková
Photo © Česká televize / Michael Bok
Photo © Česká televize / Michael Bok
Před vilou Oresteinů -
Před vilou Oresteinů -
Masarykova 24, Liberec
Masarykova 24, Liberec
herci na záběru Petr Štěpán, Václav Helšus
herci na záběru Petr Štěpán, Václav Helšus
 Masarykova 24, Liberec
Masarykova 24, Liberec
 Masarykova 24, Liberec
Masarykova 24, Liberec
Budova Střední školy a Mateřské školy Na Bojišti, byla postavena v letech 1914 - 1916 v pozdně secesní architektuře z období přechodu k funkcionalismu.
Budova Střední školy a Mateřské školy Na Bojišti, byla postavena v letech 1914 - 1916 v pozdně secesní architektuře z období přechodu k funkcionalismu.
Spolužáci se posmívají Herbertovi, že je žid a začnou ho bít
Spolužáci se posmívají Herbertovi, že je žid a začnou ho bít
Americká 837/27a, Liberec
Americká 837/27a, Liberec
 Americká 837/27a, Liberec
Americká 837/27a, Liberec
 Masarykova 24, Liberec
Masarykova 24, Liberec
 Masarykova 24, Liberec
Masarykova 24, Liberec
Simon přišel požádat matrikáře Feaureisen, aby napsal Klárce nový rodný list, v kterém uvede skutečnou pravdu, že není židovka. Feureisen toto ale odmítne udělat.
Simon přišel požádat matrikáře Feaureisen, aby napsal Klárce nový rodný list, v kterém uvede skutečnou pravdu, že není židovka. Feureisen toto ale odmítne udělat.
Radniční sklípek v sureténu liberecké radnice je opravený a po letech opět otevřený.
Radniční sklípek v sureténu liberecké radnice je opravený a po letech opět otevřený.
Rodiče se snaží poslat Klárku do bezpečí, ale její pouto k rodičům je tak silné, že z odjížějícího vlaku vyskočí.
Rodiče se snaží poslat Klárku do bezpečí, ale její pouto k rodičům je tak silné, že z odjížějícího vlaku vyskočí.
Záběr byl pořízen na 4.nástupišti libereckého nádraží.
Záběr byl pořízen na 4.nástupišti libereckého nádraží.
Klárka čeká na mámu před obchodem.
Klárka čeká na mámu před obchodem.
náměstí Pod Branou 6, Liberec
náměstí Pod Branou 6, Liberec
 náměstí Pod Branou 6, Liberec
náměstí Pod Branou 6, Liberec
Klárku s rodiči deportují do ghetta v Terezíně.
Klárku s rodiči deportují do ghetta v Terezíně.
Schodiště z podchodu k nástupištím libereckého nádraží.
Schodiště z podchodu k nástupištím libereckého nádraží.
 nádraží Liberec
nádraží Liberec
Nádražní budova mezi nástupišti libereckého nádraží
Nádražní budova mezi nástupišti libereckého nádraží

Silueta Ještědu ve filmu Válečníci (Warriors 1999 BBC)

archiv Vladimír Dvořák