Liberec XXVIII- Hluboká 

14.06.2021

Hlubocký hřeben (cca 1910)

Oblíbená turistická cesta z Ještědu na Javorník nabízí další zajímavé zastavení na Hluboké, kde se otevírá široký pohled na Liberec a Jizerské hory. Na první pohlednici je zachycena část Schwarzbachovy restaurace. Tato nejvýše položená chalupa v Hluboké byla ve třicátých letech přestavěna. Jako chata Hubertus byla po roce 1945 v majetku KČT s poté patřil často přestavovaný objekt řadu let ČSD jako podnikové rekreační zařízení.
zdroj: R.Karpaš, J. Mohr, P. Vursta - Kouzlo starých pohlednic Liberecka, 1997

zdroj: Aukro
zdroj: Aukro

Pohlednice odeslaná v roce 1916 zobrazuje nejvýše položené domy v obci, která dala jméno jedné části hlavního ještědského hřbetu - Hlubockému hřebenu. Hluboká je bezpochyby původní české jméno, později poněmčené na Lubokei. První písemná zmínka o chudé obci je z roku 1584. Hluboká leží v úzkém a velice strmém údolí, kterým procházela kdysi hojně používaná cesta do Podještědí. Nejvýše položeným domem byl Schwarzbachův hostinec, který později získala rodina Horáků. Restaurace byla za války přejmenována na Hubertovu boudu a jméno Hubertus jí zůstalo i po válce. Pečoval o ni zprvu Klub českých turistů, později se stala podnikovou zotavovnou ČSD (Československých státních drah). Dnes je mimo provoz a značně zanedbána.

Pionýrský tábor ŽS ČSD Děčín (Hluboká)

https://deutschboehmen.de
https://deutschboehmen.de
https://deutschboehmen.de
https://deutschboehmen.de

Hluboká - Pension Hubertus

===============================Rozloha: 2,27 km2

Počet obyvatel: 18 18 obyvatel není překlep. Část obce Hluboká je skutečně nejřídčeji obydlené místo v Liberci.

Celkem je zde evidováno pouze 17 adres. Vede zde jediná cesta, kolem které jsou sporadicky rozmístěny rodinné domy nebo menší statky. A některé ani nejsou obydleny trvale. Zbytek Hluboké tvoří stráně porostlé lesy. A přitom je Hluboká jednou z nejdéle obydlených částí Liberecka. První dochované zprávy o Hluboké jsou už z roku 1584 a ještě v roce 1850 byla vedena jako samostatná ves. Charakter bydlení v této části města je zcela odlišný od ostatních. Jedná se o typické venkovské bydlení v podhůří. A to včetně nádherných výhledů a horší dostupnosti. Vzhledem k minimálním nárokům na administrativu se řeší většina záležitostí společně s vedlejší městskou částí Pilínkov. Mezi zajímavosti patří nově vybudovaný lyžařský areál Hluboká, přírodní památka bývalého lomu Panský lom, kde přezimují netopýři a chalupa, kde se v 19. století skrývala anarchistická tiskárna. Z pohledu turistického ruchu je velká škoda chátrajícího penzionu Hubertus v nejvyšší části Hluboké, který kazí celkový dojem všem místním i turistům

-(Zdroje: marushkapub.liberec.cz; Kniha o Liberci, Roman Karpaš a kol.

2020 Prázdný. Chátrá a rozpadá se.

2019 Prázdný. Na úřad byla podána žádost o změnu územního plánu - rozšíření areálu Hubertus.

2003 Prázdný. Roky chátrající budova na krásném místě. Hlavní budova a chatky.

1994 Používaný. Rekreační středisko Českých drah

1990 Používaný. Ke zvýšení střechy a úpravě jejího tvaru došlo až v devadesátých letech.

1977 Používaný. Na leteckých snímcích můžeme vidět již 12 postavených chatek.

1939 Používaný. horský hotel Hubertus

1843 Používaný. Na dobových mapách je zde již vidět stavení s č. 23, v té době pravděpodobně chalupa. (autor příspěvku Pav Karel)

archiv J.Hůlka
archiv J.Hůlka

12.3 2023 Dnes již podléhá zubu času. Její okolí je zanedbáno a zaplněno odpadky.

(Zdroj: Deník/Jiří Louda)

Tajná tiskárna v Hluboké

Obec Hluboká je roztroušena v úzkém údolí strmých svahů Hlubockého hřebene. V její nejhořejší část. dodnes stojí nenápadná dřevěná chalupa č. p. 16. V roce 1885 nebylo v Hluboké známějšího domu Celé týdny jej četníci prohledávali a hledali tiskařský stroj, na kterém liberečtí anarchisté vytiskl. 7. února 1885 jedno jediné číslo svého velice radikálního časopisu Svoboda. Opuštěnou chalupu ss toti. v září předchozího roku pronajal tiskař, příležitostný švec a anarchista Josef Pačes a za pomoci svých druhů ji proměnil v tajnou tiskárnu. Policie se všechno dověděla a rakouské soudy byly přísné. Jose Pačes byl odsouzen za velezradu na 16 let. Po roce 1945 pak vedla kolem chalupy modře turistická Stezka dělnického hnutí.

Hluboká (archiv M.Gergelčík)
Hluboká (archiv M.Gergelčík)
https://deutschboehmen.de
https://deutschboehmen.de