Holubice míru 

24.08.2022
Původní stav holubice míru na Šaldově náměstí.
Původní stav holubice míru na Šaldově náměstí.
foto Toni Vlček
foto Toni Vlček

Socialistická holubice míru je zpátky. Liberečané si to sami přáli

Na historický dům na libereckém Šaldově náměstí se vrátila zrestaurovaná plastika holubice míru (2013), doplněná o nápis Mír národům celého světa. Pro zachování symbolu z dob někdejší socialistické éry se v internetovém hlasování vyslovili sami Liberečané.

Původní plastika pocházela ze 70. let. "Za obnovený reliéf s nápisem zaplatilo město zhruba 72 tisíc korun bez daně. Ze zájemců o zakázku byla samozřejmě vybrána nejnižší nabídka," řekla mluvčí radnice Zuzana Minstrová.

Nová holubice míru je v porovnání s původní zdevastovanou plastikou, vylepšená o moderní neonovou elektroinstalaci. Ta je mnohem úspornější než někdejší zářivky.

Svítit začne holubice až během příštího týdne. "Plastika bude napojena na systém veřejného osvětlení, to znamená, že když se v podvečer rozsvítí všechny pouliční lampy, začne v té chvíli zářit i holubice míru," prozradila Minstrová.

Původní stav holubice míru na Šaldově náměstí.

Město uvažuje také o tom, že by po konzultaci s památkáři umístilo někdy později na reliéf nějakou ochranu proti holubům, například bodla.

Současná podoba vznikala pod dohledem památkářů z libereckého Národního památkového ústavu. Návrh viděl i autor původní plastiky, výtvarník Karel Janoušek.

Neonovou holubici míru město nechalo vyrobit poté, co se pro zachování plastiky na domě vyslovilo v anketě na webu Liberce celkem 85 % ze všech hlasujících Liberečanů. Dohromady se ankety zúčastnilo 1 580 lidí.

"Potěšilo mne, že se tolik lidí v anketě vyjádřilo pro zachování plastiky," zhodnotila už dříve výsledky ankety primátorka Martina Rosenbergová, která se sama od začátku přimlouvala za renovaci reliéfu a jeho zachování.

Autor: jan

Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/plastika-holubice-socialismus-kopie.A130521_091000_liberec-zpravy_ddt?

    85 procent hlasujících Liberečanů se v anketě vyslovilo pro zachování holubice. | foto: Jan Král, MML      Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/plastika-holubice-socialismus-kopie.A130521_091000_liberec-zpravy_ddt?
85 procent hlasujících Liberečanů se v anketě vyslovilo pro zachování holubice. | foto: Jan Král, MML Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/plastika-holubice-socialismus-kopie.A130521_091000_liberec-zpravy_ddt?