Jablonecká ulice
Dvůr Clam- Gallasů v Jablonecké ulici.
zdroj ZMIZELÉ ČECHY - LIBEREC, autorky Hana Chocholoušková a Markéta Lhotová, 2010, vydavatel Paseka
Roh Gutenbergovy a Jablonecké ulice.
Budova vlevo - boční trakt hotelu Zlatý lev, budova vpravo - Jablonecká 10.
(autor příspěvku Čech Lands)
Náhodný nález v archivu - park mezi Libereckým zámkem a hospodářským dvorem Clam-Gallasů. Odhadem rok 1891. Zcela vpravo u dvora je ulice Tyršova, Gebirgsstrasse je Jablonecká. Vlevo dole od zámku pivovar. Nad nápisem Christianstadt je vila Johanna Liebiega ml. (komentář Ivan Rous, archiv Severočeského muzea v Liberci)
Marek Řeháček - Statek nahradila zástavba. Zůstal po něm jen jeden starý strom, který tam je dodnes. Původně rostl uprostřed.
Zajímavý je ten pivovar vlevo, sklepy z něj se dochovaly v prvním činžáku pod spořitelnou. Kdysi v nich byla hospoda PUB...
Jan Pešek - ty
prostory tehdejšího Pubu jsem obdivoval! Občas vidím inzerát, že jsou k
pronájmu, ale tuším, že tam byly nějaké problémy s vodou nebo čím..
zdroj:https://www.reality-liberec.info/pronajem/komercni-prostory/restaurace/liberec/liberec-iv-perstyn/pronajem-restaurace-420-m2-rumunska-70479.html
Sokolovna v Jablonecké ulici
Od roku 1868 začalo být na libereckých školách zaváděno povinné vyučování tělocviku, jež řídil DTR, který poskytl tři učitele. Tělocvična, jež se stala chloubou Liberce, musela však být v roce 1893 při přestavbě centra zbořena a nahrazena novou v Jablonecké ulici. Tuto tělocvičnu vyprojektoval v novorománském slohu člen DTR Julius Keil, stavbu provedl v letech 1892-1893 Adolf Bürger. Velký sál s galerií má rozměry 27,60 X 18,80 m a výšku 11,50 m. K tělocvičně patří letní hřiště a malá zahrada. Byla otevřena při sportovních slavnostech Ještědskojizerské župy (13.8.1893). Členstvo pocházelo ze všech vrstev obyvatel Liberce a jeho počet brzy dosáhl 1200 osob . Sál byl největší ve městě a proto se zde konalo také mnoho kulturních a zábavních akcí - přednášek, koncertů, divadelních a filmových představení, plesů, výstav a různých shromáždění. Po roce 1945 převzal tělocvičnu Sokol, pak TJ Lokomotiva Liberec. (zdroj Kniha o Liberci)
Komentář František Močuba - V
popisku na pohledu je Schiesshsus, což by asi znělo jako Střelnice. Do
konce 2. světové války německá Turnhalle. Po osvobození v roce 1945
Sokol Liberec I. až do zrušení Sokola v 50 tych letech. Později až dosud
TJ Lokomotiva. (archiv M.Gergelčík)
Secesní vila v Jablonecké ulici
v roce 1991
Rodinná vila továrníka Otto Goltze (čp.7-V), postavená roku 1912 na pozemcích bývalého panského dvora, je pozoruhodnou ukázkou pozdně secesní architektury. Autorem projektu je drážďanský architekt Rudolf Bitzan. V roce 1963 byla provedena adaptace na mateřskou školu. V zadním montovaném traktu našel umístění denní stacionář pro děti s kombinovanými vadami nadace Alvalida.
(zdroj Kniha o Liberci)