Knihovna

14.10.2021
Nová knihovna vznikla přestavbou budovy nad Kulturním centrem VRATISLAVICE 101010, která byla v roce 2016 odkoupena od církve. Stav před rekonstrukcí (foto Adam Pluhař)
Nová knihovna vznikla přestavbou budovy nad Kulturním centrem VRATISLAVICE 101010, která byla v roce 2016 odkoupena od církve. Stav před rekonstrukcí (foto Adam Pluhař)

Vratislavice mají nové společenské centrum a knihovnu v korunách stromů

2. listopadu 2021 13:43

Čítárna v korunách stromů, kino i malé muzeum na koberci. V novém společenském centru ve Vratislavicích najde zázemí knihovna, občanské spolky, mateřské centrum nebo sociální poradenství. Jméno nese po slavném rodákovi, průmyslníkovi Ignazi Ginzkeyovi.

Centrum IGI Vratislavice vzniklo nákladnou rekonstrukcí více než sto let staré fary a přístavbou nové budovy.

"Budovu jsme koupili před čtyřmi lety a dva roky a tři měsíce trvala její rekonstrukce. Samozřejmě nám ji také zkomplikoval covid," sdělil starosta Vratislavic Lukáš Pohanka. Přestavba centra stála 71 milionů korun bez DPH a devadesát procent pokryly evropské peníze.


Podle autora návrhu podoby centra, architekta Jiřího Janďourka, byl největší problém vypořádat se s prostorem.

"Tak aby v něm bylo vše, co Vratislavice chtěly," poznamenal Janďourek a pokračoval: "Díky tomu, že se nám podařilo odkrýt zasypané sklepy, vzniklo ve staré budově další patro." Pro kinosál, který je umístěný osm metrů pod zemí, využili zdejší svažitý terén.

Zatímco historickému domu ponechali architekti záměrně jeho původní charakter, pro knihovnu navrhli jednoduchou, účelovou stavbu, která je záměrně otočená, tak aby se díky proskleným stěnám nabízel návštěvníkům ze všech tří pater výhled do parku.

Vratislavice centrum slavnostně otevřely symbolicky na státní svátek 28. října a mezi hosty byli i dva potomci rodů Ginzkeyů. Slavnému průmyslníkovi je věnovaná také plastika před budovou knihovny. Její autorka Paulina Skavová navrhla pro Vratislavice obří lupu ze železa a skla s portrétem Ignaze Ginzkeye.

Koberec připomíná historii

Na slavný rod odkazuje i největší atrakce knihovny - rozměrný koberec s motivy Vratislavic.

"Jedná se o jubilejní koberec, který byl v roce 1926 darován tehdejšímu majiteli a řediteli továrny Willymu Ginzkeyovi, což byl jeden ze synů zakladatele továrny," vysvětlil Lukáš Kajínek, vedoucí odboru kultury, školství a sportu na vratislavické radnici. Koberec podle něj nebyl nikdy pochozí, ale byl vyrobený jako ukázkový a firma se jím měla prezentovat na různých výstavách.

Vratislavicím darovalo koberec město Česká Skalice, kde byl dlouhá léta uložen. Poté prošel kompletním vyčištěním. Díky tomu, že byl po většinu času zabalen, se nacházel v relativně dobrém stavu a nebylo potřeba výraznějších zásahů.

Koberec se Vratislavice rozhodly využít zároveň jako procházku dějinami a prostřednictvím videomappingu jej oživily.

"Nechtěli jsme jej jen tak vystavit, chtěli jsme koberec přiblížit i mladé generaci a udělat moderní prezentaci," vysvětlil Kajínek s tím, že nechtěli zůstat jen u efektů, ale představili moderním způsobem i historii Vratislavic. "Je to takové malé vratislavické muzeum, ve kterém jsme obsáhli nejslavnější éru Vratislavic a všechny historické souvislosti spojené s rodem Ginzkeyů," podotkl vedoucí.

Centrum IGI Vratislavice je největší investiční akcí v jeho novodobé historii.

Autor: Gabriela Volná Garbová

Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/vratislavice-spolecenske-centrum-knihovna-koruny-stromu.A211102_101827_liberec-zpravy_gabr

Čítárna

Prostory čítárny se nachází v 3. NP moderní budovy a nabízí jedinečný výhled do korun stromů přilehlého zámeckého parku. Stylové posezení Vám nabídne úžasnou podívanou i klidné prostředí pro studium a četbu knih a časopisů.

Oddělení pro dospělé

Oddělení pro dospělé se nachází v 1. a 2. NP nové budovy. Hlavní vstup do všech částí knihovny je společný v prvním nadzemním podlaží. Zde se také nachází hlavní recepce knihovny.

Před knihovnou upomíná na slavného rodáka Ignaze Ginzkeyho plastika ve tvaru lupy  Autor: Jakub Volný
Před knihovnou upomíná na slavného rodáka Ignaze Ginzkeyho plastika ve tvaru lupy Autor: Jakub Volný

Knihovna IGI Vratislavice

je jednou z nominovaných staveb České ceny za architekturu 2022. Tu pořádá Česká komora architektů.
Starý dům si zachoval původní charakter a současně byl doplněn moderní přístavbou. Z prostředního patra se otevírá výhled na kostel Nejsvětější Trojice.
Z fasády byly odstraněny necitlivé nánosy a po zateplení jim byly navráceny historické prvky a detaily, břízolitová omítka různé zrnitosti, dřevěné vstupní dveře a nová špaletová okna.
K realizaci záměru byly použity:
vnitřní omítky Weberdur klasik,
zateplovací systémy Weber therm TOP E mineral a Weber therm klasik E mineral s omítkou Weberpas extraClean,
sanační omítka Webersan super,
epoxidová pryskyřice Webersys epox podklad pro zalití prasklin v betonech,
vysprávková malta na beton 3v1 Weberrep surface při opravě železobetonových konstrukcí.

https://bit.ly/weber-therm-TOP-E-mineral

zdroj: Divite Weber

Historie

Původní historická budova, která dříve sloužila mimo jiné jako učiliště, byla v roce 2016 odkoupena od církve. Objektu byl navrácen původní vzhled a navíc v těsné blízkosti vznikla moderní přístavba. Oba domy jsou propojeny spojovacími můstky.

Název IGI odkazuje na známého vratislavického rodáka. Ignaz Ginzkey (25. června 1819 - 3. května 1876) byl místní továrník a podnikatel, který ve Vratislavicích založil továrnu na koberce a deky. Stal se jedním z největších fabrikantů v Čechách. Spoluzaložil také slavný vratislavický pivovar, vedl libereckou pobočku obchodní a živnostenské komory a angažoval se i v občanském životě.

zdroj: https://www.igivratislavice.cz/o-centru

Oddělení pro děti

Oddělení pro malé čtenáře najdeme v 2. NP původní historické budovy. Ta je v tomto patře propojena s moderní přístavbou spojovacím můstkem. Dětské oddělení má svoji recepci umístěnou u vstupu této sekce.