Děd Ještěd

25.08.2022

Strážce pokladů Ještědského hřebenu

Na západním svahu Ještědu je mohutný skalní hřeben Důlní skály. Místní obyvatelé mu však neřeknou jinak než Kukštejn. V jedné ze skal je ukrytá tajemná štola, kterou zde kdysi dávno vyrazili hledači pokladů. (Jaspisová štola) Sídlí tu však Ještědský duch, který hlídá všechny poklady Ještědského hřebene a připlést se mu do cesty rozhodně není dobrý nápad.Ještědský duch je geniem loci Ještědu. Jak jinak. Říkávalo se mu i Děd Ještěd nebo Jeschkengeist a bývával viděn v podobě velkého horala s kloboukem a vousy. Jelikož jde o místo pověstmi opředené, nebyl jediným nadpřirozeným obyvatelem kraje. Tamní společnost čítala celou řadu zjevení: skřítky, hlídající zlaté a stříbrné žíly, Divokého myslivce, prohánějícího jelena se zlatým křížkem mezi parohy, občasné Štvaní a také výroční slety čarodějnic.

Kámen Krejčík na Ještědu

Kdysi dávno žil v údolí pod Ještědem hrbáč Krejčík. Nesnášel celý svět a za prací chodil přes Ještěd. Jednou byl tak unavený, že usnul v trávě. Probudily ho až divné hlasy. Ještědský duch nakazoval horským skřítkům, aby vytvořili nový pás hor - Krkonoše. Krejčík jim to však chtěl překazit. Druhý den o půlnoci se schoval do křoví, a jakmile skřítci počali s prací, vyskočil a vystrašil je. Všude začaly létat kameny. Největší z nich dopadl na Krejčíka a zavalil jej. Od té doby je tento kámen výstrahou lidem, aby nebyli zlí.

Čerti na Ještědu

V jeskyni na Ještědu žili tři čerti, kteří chodili do údolí strašit. Jednou s nimi statečný jezdec na koni uzavřel sázku. "O půlnoci vyrazím od Ještědu k západu. Začnete-li za mnou stavět zeď a zároveň mne dohoníte dřív než kohout zakokrhá, má duše je vaše. Jinak zmizíte z Ještědu." Přišla půlnoc a jezdec vyrazil. Čerti začali stavět a hlasitě se smáli: "Čeká tě smrt, mládenče!" Smích probudil kohouta, který rázem zakokrhal. Čerti prohráli a zmizeli. Zůstala po nich Čertova zeď mezi Ještědem a Bezdězem.


zdroj: https://cs.wander-book.com/strazce-pokladu-jestedskeho-hrebenu-z12889.htm?q=