Grandhotel

23.08.2022
 Grandhotel je místo mezi nebem a zemí. Místo, kudy plují mraky a lidské touhy. Metaforický příběh je zasazený do slavného hotelu tyčícího se nad Libercem. V něm, jako strážný a vězeň zároveň, pracuje Fleischman, údržbář a amatérský meteorolog, který chtěl mít k nebi tak blízko, jak jen mu to život dovolí. A výš to už nejde. Výš můžou jen ptáci a blázni a Fleischmanovi chybí ještě jeden rok, aby se jím stal. Liberec je pro Fleischmana klec, místo, které ho svazuje dávným slibem a nechce ho pustit za své hranice. Každý den Fleischman myslí na jediné, vznést se k nebi a uletět z hotelu, z Liberce, ze života, který se mu vůbec nedaří. Blázen by sestrojil křídla, Fleischman si šije balon, ve kterém uletí. On není blázen. Mohlo to být už brzy, kdyby mu do života nevstoupila Ilja. Tichá pokojská, která jeho myšlenky táhne znovu k zemi, protože tam patří člověk srdcem. Jenže Ilja není sama, už dlouho se trápí ve vztahu s Patkou, arogantním číšníkem, který je přesně tím důvodem, proč se schovat do mraků. Patka nechce Ilju pustit, všechno, co v životě dělá, dělá přeci pro ně. Pro ni. Pro štěstí na zemi. Jenže Ilju to táhne vzhůru za Fleischmanem. (Bontonfilm)

Komedie Země původu: Česko Natočeno v roce: 2006 Délka: 100 min Režie: David Ondříček

Hrají: Marek Taclík, Klára Issová, Ladislav Mrkvička, Jaroslav Plesl, Dita Zábranská, Jaromír Dulava, Jaroslav Rudiš, Kamil Halbich, Igor Chmela

Tanvaldská ulice, "Grandhotel" 2006
Tanvaldská ulice, "Grandhotel" 2006
Hotel Ještěd, "Grandhotel" 2006
Hotel Ještěd, "Grandhotel" 2006
Ulice na kopečku
Ulice na kopečku

Román Grandhotel (nakl. Labyrint, Praha 2006) s podtitulem "román nad mraky" vypráví příběh třicetiletého outsiderského samotáře Fleischmana. V životě se mu nedaří: nikdy nic nedokázal, nikam se nevydal ani nedostal, neměl žádnou známost. Rozumí však mrakům, tlakovým výším, nížím a směrům větru. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Vzhledem k charakterům postav obsahuje rozhlasová četba expresivní výrazy.Účinkuje: Petr Stach
Připravil: Michal Plzák