Výstava Socha a město

23.08.2022

Encyklopedické heslo Liberec - Naivní divadlo - Studio Ypsilon.

Součástí katalogu výstavy Socha a Město 1969 byla i gramodeska. Abych Vám zpříjemnil deštivý večer, rozhodl jsem se padesát let starý záznam nahrát a podělit se o něj. Účinkují: Jitka Nováková, Zuzana Schmidová, Karel Novák, Luděk Sobota, Jan Schmid. Nahrálo Studio Supraphon.

(Jindřich Gubiš)

https://www.facebook.com/jindrich.gubis/videos/10212268415185589

Natočeno 1969. Vydal Supraphon v roce 1969 (1 SP; Su 0 39 9854).

Pozn.: Gramofonová deska je součástí knihy Socha a město (Zdeněk Neumann, Jan Řičař, Jiří Moulis, Ludmila Vachtová, Hana Seifertová).

Lit.: Kolář, Jan: Divadlo je pro mě pořád země neznámá. In Divadelní noviny 13/2009 (rozhovor s Janem Schmidem). - Cit.: {Nejvíce mne ovlivnil} teoretik Dušan Šindelář, dnes polozapomenutý, který nám otevíral okna do světa a dával věci do souvislostí. Nezapomínejte, že v té době neexistovaly slovníky, nevycházely monografie o moderním výtvarném umění, knihy o estetice, kontinuita s uměleckým děním před válkou byla přerušena totálně - vlastně taky proto jsem jako první ypsilonský titul uvedl Encyklopedické heslo XX. století.

Stály, byly odvezeny, stojí, přemístily se, byly zničeny. Časem tu bude víc z jejich osudů. Znáte Bránu snů, Bitvu, Motýlí křídla, ...?

(časopis Květy, Socha a město 1969)

V rámci výstavy Socha a město 1969 umístil sochař Josef Špaček svoji Spirálu (přikládám fotku) do parčíku před Energomontáže. Betonový sokl je vidět za živým plotem v levé části fotografie, ale přijde mi, že tam jsou nějaké další objekty, které těžko identifikuji. Kdyby zde někdo z pamětníků věděl, nebo měl dobovou fotografii, byl bych moc rád. (Jindřich Gubiš)

https://www.facebook.com/jindrich.gubis/videos/10212268415185589

Socha a město Liberec 1969

Výstava Socha a město byla významnou a nepřehlédnutelnou akcí. A s odstupem let lze konstatovat, že tato sochařská výstava se zapsala do českých dějin umění jako zlomový moment ve vývoji sochařství ve veřejném prostoru. Stala se první akcí v českých zemích, která postavila sochy na chodníky a náměstí přímo mezi chodce. Výstavy se účastnilo 30 tehdy známých umělců, kteří vystavili celkem 46 děl.

Na fotografii Biologické těleso - Josef Klimeš.

autor příspěvku Jiří Peterka

Tuto plastiku Biologické těleso zakoupilo v Liberci Statutární město Most pro nově vznikající park Střed a plastika (v provedení z leštěného dioritu) je v Mostě dodnes.   Více o díle akad. sochaře Josef Klimeš na 

www.josefklimes.cz

autor příspěvku Ludmila Mojžíšová

Socha a město Liberec 1969

Kostelní ulice.

Sochař Josef Špaček (1923-2001) vytvořil z metr vysokého pískovce v roce 1968 sochu s názvem Bitva. Tato socha byla součástí slavné liberecké výstavy "Socha a město" v roce 1969, během které byla umístěna v Kostelní ulici přímo uprostřed tržiště.

autor příspěvku Jiří Peterka