Chov medvědů

19.11.2021

Medvěd malajský v ZOO Liberec .Žije v jihovýchodní Asii. Je nejvíc ze všech medvědů přizpůsoben šplhání po stromech. Živí se převážně rostlinnou potravou ve formě ovoce, výhonků či plodin z okolních plantáží. Pozře ale i živočišnou potravu, svým dlouhým jazykem dokáže vylizovat úkryty hmyzu, včelí úly a jejich med, termitiště či mraveniště.Většinu času tráví na stromech, po kterých umí obratně šplhat. Je to noční živočich, přes den spí v korunách stromů, kde si staví hnízdo z ohnutých větví. V noci se vydává za potravou. Žijí samotářsky

.(autor příspěvku Jiří Peterka)

Medvěd malajský v ZOO Liberec
Medvěd malajský v ZOO Liberec

Medvěd hnědý (Ursus arctos) je medvědovitá šelma a jediný zástupce své čeledi, který se vyskytoval a vzácně i vyskytuje na území České republiky. Z celosvětového hlediska má druh holarktický areál rozšíření.

Jde o největší evropskou šelmu a spolu s medvědem ledním o vůbec největší recentní druh suchozemského predátora. Molekulární studie navíc ukazují, že medvěd hnědý je parafyletický druh, jelikož jednou z jeho vnitřních linií je medvěd lední (Ursus maritimus), který je tradičně vyčleňován do samostatného druhu, avšak na základě těchto poznatků je na místě považovat jej pouze za poddruh medvěda hnědého se jménem Ursus arctos maritimus. (zdroj: Wikipedia)

1908
1908
Meziválečná liberecká honorace před medvědincem
Meziválečná liberecká honorace před medvědincem
1965 (Orbis)
1965 (Orbis)
Karpatský medvěd Gustav v liberecké ZOO (archiv J.Peterka)
Karpatský medvěd Gustav v liberecké ZOO (archiv J.Peterka)

Lední medvědy bylo možné v ZOO Liberec vídat mezi světovými válkami a pak i v letech 1956 až 1965. Tehdy (květen 1956) byla zakoupena z pražské — zoo za 10 000 Kčs dvouletá samice Mášenka. O čtyři roky později k ní ještě přibyl šestiletý samec Herkules, kterého naší zoologické zahradě poskytly Čs. státní cirkusy poté, co byl vyřazen z drezúry. Roku 1964 Mášenka uhynula a pár měsíců nato byl Herkules prodán do ZOO Děčín. Tímto odchodem skončila i éra chovu medvědů ledních v Liberci. Expozice, u které stojíte, je v naší zoo nejstarší dochovanou a pochází z roku 1922. Byla původně zbudována pro medvědy malajské. Její součástí bývala i kovová mříž, která bránila návštěvníkům kontaktu s medvědy. Historicky tento výběh dále obývali i medvědi hnědí, mýval severní či dikobraz srstnatonosý. Toto místo je důkazem toho, jak se za poslední desetiletí změnil přístup k chovu a k provozování zoologických zahrad celkově. Z původních zvěřinců vystavujících cizokrajnou faunu se většina zoo vyvinula v moderní chovná zařízení respektující nároky a potřeby svých zvířecích obyvatel.

Liberecká zoo chovala pár mohutných polárních šelem mezi lety 1956 až 1965.
Liberecká zoo chovala pár mohutných polárních šelem mezi lety 1956 až 1965.
expozice ledního medvěda v roce 1958
expozice ledního medvěda v roce 1958
archiv Renaty Hoffmanové
archiv Renaty Hoffmanové
1930 (archiv Miloslav Cihlář)
1930 (archiv Miloslav Cihlář)
Miloslav Cihlář - Toto je moje babička před válkou
Miloslav Cihlář - Toto je moje babička před válkou

Medvěd lední

Liberec choval pár mohutných polárních šelem mezi lety 1956 až 1965. Dva lední medvědi s délkou těla kolem 2,5 metru obývali půlkruhový betonový příkop o poloměru kolem čtyř metrů. "Z dnešního chovatelského pohledu se zdá tento fakt neskutečný, až absurdní. Vždyť podle současných měřítek nebyla stoprocentně vyhovující ani pro posledního z obyvatel této ubikace - dikobraza srstnatonosého, který zde žil až do letošního předjaří," uvedl mluvčí zahrady Jan Kubánek. Zahrada neplánuje, že by se v dohledné době pokoušela chov ledních medvědů obnovit. "Na takto velkou a na chov náročnou šelmu nemáme místa," konstatoval mluvčí. Medvědí expozice by dnes musela být minimálně skoro desetinásobně větší než býval betonový příkop. K expozici by navíc zoo musela vybudovat vnitřní ubikaci a bazén. Využití pro běžný chov zvířat zřejmě do budoucnosti nebude mít ani bývalá medvědí expozice. "Plánujeme ji právě s tímto modelem medvěda pojmout jako historickou, prezentující vývoj zoologických zahrad," konstatoval Kubánek. Půlkruhový betonový příkop v dolní části zoo bez zásadních proměn fungoval od roku 1922. Vytvořen byl původně pro chov medvědů malajských.

Zdroj: ČTK

Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/4607-v-nejstarsi-expozici-liberecke-zoo-je-umely-ledni-medved.html?utm_source=copy
1963 (zdroj: Aukro)
1963 (zdroj: Aukro)
archiv J.Hůlka
archiv J.Hůlka