Letecké modelářství

18.01.2020

Z HISTORIE LIBERECKÉHO MODELÁŘSTVÍ 

Založení Letecko-modelářského klubu Liberec (LMK) navazovalo na modelářský odbor Aeroklubu Liberec, který byl ustaven koncem roku 1945. Jeho vedením byli pověřeni příslušníci 1. letky instruktorů tehdejší Vojenské odborné školy pro letecké mechaniky (VOŠLM), čet. instr. Zdeněk Nováček a čet. in, str. Jaroslav Prchal, jimž tak přibyla ke školní činnosti a létání další náročná práce. Mezi žáky školy však bylo hodně modelářů, a tak z "civilistů" došlo k ustavení — pouze dvou kroužků. Měli přidělenu prostornou dílnu v budově tehdejšího Aeroklubu. V modelářském odboru působilo i několik zkušených modelářů, kteří se společně se žáky VOŠLM zúčastňovali různých soutěží. Každoročně se jich pořádaly desítky, což bylo důsledkem naprostého zákazu modelářských soutěží během války pouze byla každý rok pořádána poloilegálně soutěž letecké továrny Aero v Praze-Kyjích.

V roce 1947 se stala největším sportovním úspěchem libereckých modelářů nominace J. Prchala do reprezentačního družstva Čech v kategorii větroňů na mistrovství republiky v Bratislavě, kde soutěžil jako jediný s létajícím samokřídlem. Pro zajímavost, šlo o zmenšeninu v měřítku 1 : 10 velkého bezmotorového samokřídla, které mimo jiných oba instruktoři zkonstruovali v liberecké "vošlmce". Bohužel jeho stavba již dokončena nebyla, VOŠLM se přestěhovala na Slovensko a oba přátelé přešli do tehdejší Zemské plachtařské školy v Hodkovicích nad Mohelkou, kde již nebyla možnost ve stavbě modelů pokračovat.

Modelářský odbor Aeroklubu Liberec ve své činnosti pokračoval (i když v menší míře) a měl již své vlastní instruktory. K dispozici byly i potřebné prostory, a tak od roku 1951 pořádal letní modelářské kurzy, které byly do Liberce převedeny ze Stříbrné Skalice.

Po založení tehdejšího Krajského aeroklubu Liberec byla v roce 1953 zřízena stálá "modelářská škola" která během krátkého působení vychovala stovky modelářských instruktorů pro celou republiku. Prvním vedoucím školy se stal slovenský inženýr Beladič, po němž převzal vedení pozdější modelářský inspektor Krajského aeroklubu V. Bohatý. Modelářská činnost byla Aeroklubem plně podporována. Jako tajemnice zde pracovala B. Vitásková, sportovní komisařka a blízká spolupracovnice hlavního komisaře populárního Ferdy Němce, jako plachtařský inspektor sem přišel z Hodkovic J. Prchal a mnozí další bývalí nebo jelté aktvní modeláři. Po ukončení modelářské školy v roce 1956 byla činnost modelářského odboru již tak rozsáhlá, že se rozhodlo vyčlenit modeláře z organizace Aeroklubu a založit počínaje rokem 1957 organizad vlastní - dnešní Letecko-modelářský klub Liberec.

Nový klub dostal do vínku prostomou dílnu v centru města, kterou vybavil potřebným zařízením pro práci několika kroužků, dalši instruktoři vedli kroužky v tehdejším Plonýrském domě v Lidových sadech (později Okresní dům pionýrů a mládeže, nyní Dům děti a mládeže Větrník. Během následujících let jimi probly stovky mladých modelářů a do klubu přicházeli zkušení modeláři, kteří začínali studovat na Vysoké škole strojní a textiiní (dnes TUL). Někteří z nich po skončení studia zůstali v Liberci jako vědečtí a pedagogičti pracovníci a pokračovali v modelářské činnosti sportovní a organizační v ústředních funkcích, např. doc. Ing. Krejčíť, CSc. či dlouholetý předseda LMK doc. ing. S. Beroun, CSc. V dalších letech pokračovala spolupráce s novým Severočeským krajským aeroklubem Liberec, pro něhož LMK vedl kroužky Mladých letců a na oplátku Aeroklub přednostně zařazoval do plachtařského výcviku jeho členy. U modelářské veřejnosti byl LMK znám nejen sportovními úspěchy, ale i výrobou překližkových žeber pro kategorii větroňů A1, která usnadňovala práci začínajícím modelářům v celé zemi. Ve svých řadách měl LMK celou řadu reprezentantů v různých kategoriích, o kterých se včetně bohaté sportovní činnosti píše v pečlivě vedené kronice. 

autor příspěvku Jaroslav Prchal

Zdroj: Josef Lukeš, Vladimír Vele Václav Lábus, Pavel D. Vinklát - JEŠTĚD, HORA SPORTŮ A TURISTIKY, 2012