Letní kino

12.09.2022

Letní kino

Svépomocí občanů v akci Z bylo vybudováno v zámecké zahradě velké letní kino s 2300 moderními laminátovými sedadly. Je dějištěm každoročních filmových festivalů pracujících, kdy jednotlivá představení bývají vyprodána. V poslední době bylo přestavěno na 70 mm promítání.


(zdroj: foto i text Liberec slovem a obrazem 1945 - 1970)

V části staré zámecké zahrady vzniklo svépomocí občanů letní kino, v té době jedno z nejkrásnějších a nejmodernějších v republice. Vystavělo se za 92 dní, občané odpracovali 22 tisíc hodin, hotové dílo mělo v té době hodnotu 1 600 000 Kčs.

14.8.1950 se v nově vybudovaném kině uskutečnil 1. filmový festival pracujících

zdroj: Liberec, 1965

komentáře:

Karel Krenk: Byla to zajímavá liberecka "atrakce " . Na lístky se stály dlouhé fronty až ke Zlaťáku . Bydleli jsme v Gutenbergově ulici . Sraz přátel rodičů byl hodinu před u nás v bytě a já šel stát do fronty na lístky . V kině se mohlo kouřit a konzumovat cokoliv . V základu promítací plochy byly prodejny rychlého občerstvení .

Tomáš Pur:Taky jsem bydlel v Gutenbergově ulici,ale dole pod hotelem Zlatý Lev. Chodili jsme hrávat fotbal do parku nebo prolezali mříží do letního kina přes den.To bylo super dětství!

(archiv Luboš Mencl)
(archiv Luboš Mencl)
archiv Luboš Janků
archiv Luboš Janků
každý pamětník pozná dnes již neexistující hlediště letního kina.  Foto z obalu LP Panton 1979. (archiv Všichni Čermáci)
každý pamětník pozná dnes již neexistující hlediště letního kina. Foto z obalu LP Panton 1979. (archiv Všichni Čermáci)

LETNÍ KINO

Liberec míval své letní kino, vždycky se ale říkalo, že v těchto klimatických podmínkách nemůže fungovat. A tak se z něj před více než dvaceti lety stal park. Jablonec sice svůj fungující leťák má, ale co už. Pojďme si ale ten náš připomenout. Srpnová data totiž byla pro místní letní kino celkem významná.

Pro ty, co netuší, že tu vůbec letní kino bylo a kde, nejprve malá vsuvka. Znáte park v Komenského ulici? Ten mezi budovou P Technické univerzity, bývalou galerií a zámkem? Tak přesně tam letní kino bývalo. Pokud vejdete do parku a podíváte se směrem k zámku, tak tak se před lety dívali návštěvníci kina. Vchod byl od hotelu Zlatý Lev.
Kino v zámeckém parku tak bylo postaveno v roce 1950 pro Filmový festival pracujících. První projekce? 14. srpna a promítal se sovětský snímek Spiknutí odsouzených. Tehdejší novinku na ČSFD nehledejte, díky Knize o Liberci ale víme, že film "odhaloval bez ostychu ty, kdož se snaží rozpoutat novou válečnou vřavu, jen aby se jejich kapsy plnily zlatem." Filmový festival se pak v kině konal každoročně, z 28. srpna je fotka u tohoto článku.
O deset let později, tedy v roce 1962, proběhla velká rekonstrukce a modernizace kina. Jako jedno z prvních v republice bylo vybaveno 70mm formátem, plocha hlediště byla vyasfaltována a lidé seděli na laminátových lavičkách. Diváků se sem vešlo na 2100 a sledovali plátno o rozměrech 9x25 metrů.
A první představení v novém leťáku přineslo fenomenální úspěch. Promítal se Felliniho Sladký život a zájem byl tak velký, že se o půlnoci muselo promítat znovu.

Kino pak fungovalo až do roku 1993, v sezoně 1994 už se nepromítalo a v roce 1995 se z kina stal park. Od té doby jezdí Liberečáci na filmy pod širým nebem do Jablonce a Turnova (zdroj Liberecká drbna)


Další zajímavý snímek ze stereokotoučku "Liberec" z produkce bývalé Meopty Hynčice - bývalé letní kino Liberec. Snímek se tu sice už kdysi objevil, ale jen v podobě nekvalitní telefonní přefocenky, kde byly vidět jen obrysy. Nyní si můžete přečíst i nezbytné politické heslo pod projekčním plátnem...
Oskenováno celé políčko vyjmuté ze stereokotoučku, doplněny chybějící rohy, vyretušovány škrábance, upraveny barvy a ostrost.
Foto (c) Erich Einhorn, asi z r. 1961 - 1962.
Úpadek zájmu o kino v 90. letech, způsobený masovým nástupem videa a nutnost investovat do nových technologií jako jsou nové systémy prostorového ozvučení způsobily krach mnoha městských kin. Ani toto kino nebylo výjimkou a r. 1995 bylo srovnáno se zemí. (autor příspěvku Ivan Řihošek)

1964 - Vilém Boháč
1964 - Vilém Boháč

Filmový festival v letním kině 28.8. 1952

Kino v zámeckém parku bylo dobudováno pro Filmový festival pracujících (FFP), zahájený 14.8.1950 sovětským filmem Spiknutí odsouzených, který "odhadoval bez ostychu ty, kdož se snaží rozpoutat novou válečnou vřavu, jen aby se jejich kapsy plnily zlatem. " Při úpravách v roce 1962 byla plocha hlediště vyasfaltována, instalovány laminátové lavičky pro 2100 diváků a kino vybaveno jako jedno z prvních v republice 70 mm formátem. Plátno mělo rozměr 9 x 25 m.
Na zahajovací představení byl takový nával, že se musela uspořádat půlnoční repríza. Vedle FFP a politických shromáždění běžel přes krátké liberecké léto i normální filmový provoz. Areál vznikl díky obětavé práci stovek brigádníků i organizátorů, ale nebýt politického zájmu mít ve středu města vhodný prostor pro masové akce, neměl by za nepříznivých podmínek celý projekt opodstatnění. Také FFP se později přestěhoval pod střechu ostatních libereckých kin. Promítání v letním kině skončilo definitivně v roce 1993.

(zdroj Kniha o Liberci)