Liberec si připomněl smutné výročí vpádu okupačních vojsk v srpnu 1968. V Kině Varšava vyprávěli pamětníc

22.08.2022

neděle, 21. srpna 2022, 15:30

Liberec si dnes připomněl smutné výročí vpádu okupačních vojsk na území Československa 21. srpna 1968, které je o to více aktuální v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině. Památku obětí okupace uctili přítomní na pietním shromáždění před libereckou radnicí. Pojďme si připomenou nešťastné i hrdinské okamžiky tehdejších dní. Osudný 21. srpen 1968. Den, který se nesmazatelně vryl do paměti československých občanů. Kolem půlnoci začaly naše hranice překračovat tanky i letadla, do Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy a rozpoutala tak okupaci, která trvala až do roku 1989.

V Kině Varšava se konala beseda s pamětníky

V Liberci padlo za oběť řádění komunistické armády devět občanů, invaze má však na svědomí desítky dalších životů i spoustu raněných. Více než 70 000 občanů emigrovalo. "Tragické události srpna 1968 jsou vzhledem k probíhající ruské agresi na Ukrajině nejenom historickým připomenutím jednoho z nejtemnějších dnů našich dějin, ale také nikdy nekončící ruské rozpínavosti. Mráz přichází z Kremlu také dnes, cena za vlastní svobodu byla a je vysoká, nám se podařilo ruskou sféru vlivu snad definitivně opustit, Ukrajina za svou samostatnost platí životy svých obyvatel každý den," uvedl hejtman Martin Půta.

Na události onoho dne zavzpomínali dnes v Kině Varšava pamětníci Jan Šolc, Václav Toužimský, Jan Kyncl, Petr Šída, Petra Erbanová či Milan Štryncl a popsali, jak sami prožili nešťastný den a jak události ovlivnily jejich životy. Václav Toužimský byl tehdy reportážním fotografem a zachytil jeden z nejdramatičtějších momentů tehdejších událostí - padající dům na náměstí, do kterého najel sovětský tank. On sám se zprvu domníval, že jde pouze o vojenské cvičení.

Tank najel na mladíka a táhl jej za sebou

V ranních hodinách začal budit občany rámus. V ulicích se objevily tanky, obrněné transportéry, vojáci. Na obloze bylo vidět letadla. Lidé vyšli do ulic, pouštěli rozhlas, aby se dozvěděli, co se děje. K prvnímu incidentu došlo už po třetí hodině ranní, civilisté se shromažďovali na náměstí před libereckou radnicí. Hrozili okupantům, házeli po nich prkna, kameny a další předměty z rozestavěné pošty a radnice.

Po šesté hodině ranní jeden z tanků vážně zranil mladíka Jana Šoltyse. Najel na něj, kabát se mu zachytil do pásu. Tank ho několik metrů táhl, způsobil mu otevřenou zlomeninu nohy a roztříštěnou pánev. Jan jako zázrakem přežil. "Cítil jsem, jak ve mně vše praská," popsal hrůzný zážitek s ostupem let Šoltys. Dlouho se pak léčil v nemocnici.

Devět obětí v Liberci, sanitky nestíhaly odvážet raněné

Střety s vojáky se vyostřovaly. Někdo z civilistů hodil na gazík prkno z lešení, okupanti poté začali pálit do vzduchu a následně i do lidí. Někteří nestihli utéct - čtyři zásah nepřežili. Zdeněk Dragoun dostal zásah ve chvíli, kdy chtěl vojáky vyfotit, Jindřich Kuliš měl prostřelený hrudník a břicho, bohužel v nemocnici zraněním podlehl. Josef Fialka byl ještě v pyžamu a kulka jej trefila, když vyšel před dům. Rudolfovi Starému prostřelili vojáci plíce. V Liberci zemřeli ještě další dva lidé - Evu Livečkovou zasáhla kulka u pošty, po dvou dnech zemřela. Stanislav Veselý marně bojoval o život tři dny v nemocnici, podlehl střele do hrudníku.

V poledne nastal další vážný a velmi známý okamžik. Jeden z tanků najel do podloubí u hotelu radnice, pod troskami zůstalo několik lidí. Cisterna jedoucí za tankem přimáčkla ke sloupu Bohumila Kobra, který po půl hodině zemřel. Hasiči, zdravotníci i dobrovolníci odstraňovali sesuté zdivo. Vyprostili Miroslava Čížka, kterému již nebylo pomoci. Vincenc Březina tam přišel o obě nohy, zemřel o měsíc později v nemocnici. Památku obětí v Liberci dodnes připomíná památník u liberecké radnice. První výročí okupace pak přerostlo v násilné středy s Lidovými milicemi. Právě v Liberci se v tento den konaly jedny z největších demonstrací u nás.
Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/30437-liberec-si-pripomnel-smutne-vyroci-vpadu-okupacnich-vojsk-v-srpnu-1968-v-kine-varsava-vypraveli-pametnici.html?utm_source=copy


PŘED 55 LETY ZAVLÁLA NAD LIBERCEM ČERNÁ VLAJKA

Letos, stejně jako v minulých letech, si opět připomínáme smutné výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa ve středu 21. srpna 1968. Výrazná událost našich novodobých dějin se bohužel odehrávala také v Liberci a jeho blízkém okolí. Pro mnohé rodiny invaze znamenala osobní tragédii, během srpnových dní devět lidí přišlo o život a dalších 48 bylo zraněno. Pocity zmaru, sklíčenosti a naštvání cloumaly Liberečany, kteří dozajista do poslední chvíle, podobně jako občané celé republiky, nepředpokládali, že k něčemu takovému ze strany Sovětského svazu dojde, že skutečně republiku přepadnou a bude to mít tak fatální následky (nepočítaje v to fakt, že jsme přišli o svou "svobodu" až do roku 1989).Na radnici byla na uctění památky zemřelých a jako symbol smutku vyvěšena černá vlajka, místní tisk sebevědomě vyzýval k účasti na oficiálním pohřbu libereckých obětí, který se konal 24. srpna. O čtyři dny později se pak konal pohřeb dalších obětí z Desné. Mnohým situace připomínala okupační rok 1938 a celkovou nejistotu o budoucnost národa během druhé světové války. Také cizinci na území města byli vyděšeni a otřeseni, zvláštní vydání novin Vpředu pravidelně ohlašovalo v rubrice Smutná zpráva počty zraněných a zemřelých dle nemocničních seznamů, již v den vpádu byly otištěny první snímky "soudruhů" v ulicích města. Byla také zahájena podpisová akce na protest proti okupaci, v ulicích se začala objevovat hesla, která satiricky glosovala události středečního dne. Večer 21. srpna se konal protestní manifest, následující den byly v tiskárně vyrobeny pro zájemce z řad občanů trikolory.

Ve sbírkách Severočeského muzea se nachází soubor reportážních snímků liberecké Fotocentrály, která měla svou provozovnu na tehdejším náměstí Bojovníků za mír 15. 

Mezi fotografiemi nechybí chronicky známé záběry Václava Toužimského (nar. 1935) z náměstí, kde přibližně v půl dvanácté dopoledne dorazily tanky a následně strhly podloubí. Nechybí ani snímky Miroslava Mělnického, který fotil smuteční akt u krematoria. Fotoseriál ze srpna 1968 se mezi lidmi brzy zpopularizoval, přičemž po krátký čas byl oficiální součástí nabídky Fotocentrály, fotky se objednávaly podobně jako fotografie z plesů nebo vítání občánků, v muzeu máme zachováno několik totožných souborů, které jsou však různých rozměrů a různé kvality. StB samozřejmě negativy stáhla, výroba pozitivů byla zastavena, přesto se snímky dál amatérsky přefocovaly a množily, a tak žily svým životem mimo oficiální nabídku fotozávodů a mimo zájem režimu a staly se součástí mnoha rodinných alb.

zdroj: Severočeské muzeum v Liberci

https://www.facebook.com/muzeumlb/posts/pfbid036fi3p3dnYxPhAJw58uG7NMXAEBdDs2WwZwPnrefFr9vRdiG4ofQcoCG7J8f82wsxl

21.8.2023

55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa si dnes dopoledne přišlo připomenout několik desítek lidí. 

U Pomníku obětem okupace 1968 na náměstí Dr. Edvarda Beneše promluvil primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

"Připomínáme si dnes už 55 let od invaze vojsk varšavské smlouvy, která se v roce 1968 navždy vryla do paměti našeho národa jako okamžik ZRADY, NEÚCTY i PONÍŽENÍ. Šlo o událost, která zásadním způsobem změnila na dlouhou dobu životy milionům lidí v tehdejším Československu a přinesla definitivně konec nadějím, na něž se mnozí upnuli v období pražského jara. 

Místo uvolnění přišlo sevření. Místo demokracie a svobody tvrdé restrikce v režii Moskvy a zrůdné komunistické totality. Okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy v čele se Sovětskou armádou dostala většinu našeho národa do deziluze a pocitu podvolení.Liberec, jak všichni dobře víme, se hned po Praze stal místem, kde si srpnová okupace vyžádala největší krveprolití. 9 lidí ho zaplatilo svými životy, dalších 48 utrpělo zranění, na stovky občanů si v následujících měsících došláply bezpečnostní složky komunistického režimu. 

Takový byl první účet za takzvanou "bratrskou pomoc" vojsk pěti zemí, jejichž představitelé se tvářili jako naši spojenci, avšak ve skutečnosti byli jen bezcharakterními vrahy a podrazáky.O to více mě překvapuje, jak často v poslední době slýchám názor, že bychom se my – občané země s tak hlubokou a bolestivou zkušeností – měli přestat zajímat o události, které už přes rok sledujeme blízko našich hranic - na Ukrajině. Osobně s něčím takovým nikdy nebudu souhlasit. 

Buďme ostražití před každým, kdo zpochybňuje naši pomoc svrchovanému ukrajinskému národu, kterého vojensky napadl agresor stejně zákeřně, jako nás před 55 lety. Odmítejme překrucování pravdy, zpochybňování historie i zkreslování informací. Ale hlavně: Nenaskakujme na laciná hesla a politický populismus, který se začíná šířit naší společností jak zákeřný virus, a jehož jediným cílem je destabilizovat demokratické hodnoty a pravidla, která jsme od roku 1989 společně utvářeli a nastavili. Pokud to nedokážeme, jednou za to krutě zaplatíme," zaznělo v proslovu primátora Liberce Jaroslav Zámečník.

Lidé si připomínají vpád okupačních vojsk do tehdejšího Československa 21. srpna 1968

21. srpen 2024

21.8.2024

Eva Livečková, Rudolf Starý, Bohumil Kobr, Stanislav Veselý, Josef Fialka, Zdeněk Dragoun, Jindřich Kuliš, Miroslav Čížek, Vincenc Březina. Jména 9 lidí, kteří přišli v srpnu 1968 v Liberci o život při invazi vojsk Sovětského svazu a dalších komunistických armád do tehdejšího Československa. Invaze má však na svědomí desítky dalších obětí, stovky zraněných a také emigraci desítek tisíc našich spoluobčanů. 56. výročí tragických událostí si dnes dopoledne na náměstí Dr. Edvarda Beneše připomnělo vedení města Liberec a řada hostů, zástupců Parlamentu ČR, Libereckého kraje a významných institucí včetně přímých účastníků tehdejších událostí. U tankového pásu promluvil primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník má rád Liberec a hejtman Libereckého kraje Martin Půta."Srpnové události znamenaly konec všech nadějí na svobodnou společnost. Uvolnění vystřídaly tvrdé restrikce v režii Moskvy a jejích komunistických pohlavárů. Přišla deziluze. Liberec, jak všichni víme, se v roce 1968 hned po Praze stal místem, kde si srpnová invaze vyžádala největší krveprolití. Devět osob zaplatilo svým životem, 48 lidí okupanti zranili. Na stovky dalších si v následujících měsících došláply bezpečnostní složky komunistického režimu. Takový byl účet za takzvanou "bratrskou pomoc" socialistických států, jejichž představitelé se tvářili jako naši spojenci, avšak byli jen pouhými zrádci a vrahy. Účet, který si už nikdy od nikoho nesmíme nechat předložit, ale hlavně za něj tvrdě zaplatit," řekl mimo jiné primátor Jaroslav Zámečník.

Šárka Prachařová

Honza Hruška - Piráti -

Ivan Langr

Adam Lenert

Vojtěch Prachař

Martina Teplá

zdroj: Liberec.cz