Magna Exteriors Bohemia

01.10.2021

Historie

Máme za sebou již více než 70 let zpracovávání plastů. Tradice naší plastikářské výroby byla založena v roce 1946, kdy v Jablonci nad Nisou vznikl předchůdce našich dnešních závodů Plastimat. Ten se po několika letech v roce 1963 přestěhoval do Liberce přesně na místo našeho současného libereckého závodu.

Až do počátku 90. let jsme vyráběli spotřební předměty z plastu, v roce 1994 jsme se však přeorientovali na nově rostoucí odvětví - automobilový průmysl. Od té doby jsme patřili pod několik dalších firem, až jsme se v roce 2009 stali součástí Magna rodiny, a také jedním z nejvýznamnějších dodavatelů plastových dílů známým světovým automobilkám.

V současné době jsou součástí Magna Bohemia výrobní závody v Liberci a Nymburce, vývojové centrum a nástrojárna v Liberci a modulová centra v Lipovce a Plazech.

Magna International

Kanadská společnost Magna International byla založena v roce 1957 a naše závody se její součástí staly v roce 2009. Spolu s pevným zázemím společnosti s dlouholetou tradicí jsme tak získali partnera, který vyznává stejné hodnoty jako my - progresivní myšlení a důraz na inovace. Právě za ně získala Magna International řadu významných ocenění za přínos celému automobilovému průmyslu.

Zajímavé určitě je, že pokud bychom spojili produkci všech členů rodiny Magna International, dokázali bychom společně vyrobit prakticky celý automobil.

Naše technologie

Výčet námi používaných technologií by mohl být opravdu dlouhý. Základem pro naši výrobu je na 230 vstřikovacích strojů pro konvenční i speciální vstřikování (Mucell, GID, 2K či zastřikování kovových zálisků). Naše výrobky jsou dále lakovány na lakovacích linkách na vodou ředitelné i ředidlové barvy a na montážních linkách zpracovávány pomocí strojů na děrování plastů (laserové, hydraulické, pneumatické) a svařování plastů (hotplate, ultrazvukové, vibrační, infračervené a nově i torzní). Součástí naší výroby je také několik robotických lepicích linek.

Unikátní technologií libereckého závodu je pak ovíjení uzavřeného rámu skelným vláknem, ale velkým přínosem pro nás je i řízený sklad na nárazníky.

V Nymburce se můžeme pochlubit jedinečnou konstrukcí lakovny nebo štíhlou výrobou bez procesních meziskladů, díky níž se proces výroby velmi urychluje.

Závod Liberec

Co u nás vlastně děláme?

Právě liberecký závod (ještě jako někdejší Plastimat) stál u zrodu tradice zpracování plastů, která nás dovedla až do dnešní Magny. Během více než 70 let, kdy se v našem oboru zdokonalujeme, jsme postupně vystřídali ikonické plastové košíky za součástky pro automobilový průmysl. Všechny díly, které opustí brány našeho závodu, si také sami do nejmenších detailů projektujeme v našem vývojovém centru a oporou nám je i vlastní špičková nástrojárna.

Náš závod prošel v poslední době velkým rozvojem - rozjeli jsme nové projekty, postavili nové haly, ty starší jsme kompletně zrekonstruovali a do provozu jsme uvedli také spoustu "vychytávek". Mezi ně patří například řízený sklad na lakované nárazníky.

A jaké výrobky máme u nás v Liberci na svědomí? Nejčastěji to jsou nárazníky a prahy pro zákazníky jako jsou Škoda Auto, VW či BMW, ale například i projekt pátých dveří pro Toyotu Supra.

Plány do budoucna nemáme malé. V nejbližší době nás čekají projekty pro nové Octavie RS a Scout, páté dveře pro VW Transporter T7. A i my se připravujeme na počátek nového trendu - elektromobility, ke které budeme mít hodně co říct.

"Magna je pro mě jistota, vždycky měla budoucnost, a přitom je pořád jako rodinný podnik. A když se za ty roky ohlédnu zpátky, myslím, že všechny změny byly k lepšímu."

(Libor Šikola, vedoucí oddělení kvality, v Magně 28 let)

"Magna nám dává zázemí, a to po stránce benefitů ale i vedení. Když to člověk potřebuje, pomůžou a vyjdou vstříc."

(Marie Kořínková, vedoucí směny, v Magně 14 let)

"Veškerá práce i nové projekty mě baví hlavně proto, že se nikdy nedostáváme do stereotypu - všechno je nové, všechno vymýšlíme od začátku a často i s novými technologiemi."

(Tomáš Brožek, nástrojař specialista, v Magně 13 let)

více na odkazu:https://www.chcidomagny.cz/prace-v-magne