Zelené údolí, Mojžíšův pramen, Pivovarská restaurace, U Prasete a další vratislavické hospůdky







Vratislavické hostince a kořalny
V žádné vlastivědné knize, a tedy ani v téhle, nesmí chybět kapitola o hostincích, kořalnách, pajzlech a nálevnách. To proto, že v dávných dobách bývala tato zařízení mnohem více než dnes místy, kde se lidé scházeli, bavili, řešili problémy a spory, v hospodách se zapíjely svatby, pohřby i narozené děti, byly tu zakládány desítky různých spolků a stolních společností, jedině v pohostinských zařízeních se o přízeň občanů ucházeli politici, jedině tady se tancovalo a veselilo. Zkrátka, hospody a restaurace vždy odrážely styl života celé obce.
Hospod bylo ještě začátkem minulého století málo, vrchnost je měla ráda pod kontrolou, a tak jejich bujení nepřála. Ještě roku 1850 byla na pravém břehu dnešních Vratislavic toliko jediná: stará šolcovna č. 47, která nesla honosné jméno U města Paříže. Tento starý šenk byl provozován až do sedmdesátých let minulého století, kdy jej zakoupila všemocná firma Ginzkey a nechala v něm zřídit byty.
Roku 1850, kdy již byl panský dohled minulostí, nacházíme v obci ještě další dvě velké restaurace: podnik Josefa Tandlera "Zlatá hvězda" a Ehrlichův hostinec "U města New Yorku" na Nové Rudě. Tato hospoda se později, přes svoji značnou vzdálenost od centra obce, stala velmi vyhledávanou. Stával v ní orchestrion a klavír, točeno bylo vratislavické pivo a ceny prý bývaly lidové.
Kromě těchto dvou podniků se kořalka a pivo rozlévaly v tzv. nálevnach, které byly v domech č. 16, 55, 93, 116 a 118, vše na pravém břehu Nisy.
Největší hospodský boom pak nastal v poslední čtvrtině minuleho století. Staré prameny uvádějí, že v devadesátých letech bylo ve Vratislavicích již 38 podniků na obou březích. Pro pečlivé lze uvést, že 22 jich bývalo na pravém břehu a 16 na protější straně.
Ještě roku 1935, po překonání velké hospodářské krize, která smetla do hlubiny krachu pěknou řádku restaurací a hotelů, je v obci provozovano 35 hostinců. Zde je několik z nich: na Nové Rudě býval v domě dodnes stojícím, u křížku nedaleko rušičky, hostinec Zur Erholung (Na odpočinku). Nedaleko od něj, pod kopcem, provozoval Eduard Hübner krásnou výletní restauraci Zelené údolí. U domu bylo i malé jezírko, páni vozili damy na pruhovaných loďkách, v altánku na břehu vyhrávala hudba, lidé popíjeli a pak se motali ve stínu stromů. Podnik byl v pozdějších letech několikrát rekonstruován a vylepšen, naposledy roku 1992, kdy byl opět, společně s upraveným jezírkem, uveden do provozu.
Na místě zvaném Lobelbirken bývala hospoda U lípy, které však nikdo neřekl jinak než Butte. Sídlo tu měly různé stolní společnosti, mimo jiné také studentský spolek zvaný Tuiskonia.
Připomínkou na dvě návštěvy císaře Josefa II. ve Vratislavicích byla mimo názvu Císařský kámen a pamětní desky i hospoda "Kaiser Josef Tafel" s krásným klasicistním vstupním portálem.
Ze starých levobřežních hospod stojí dodnes obrovská budova hostince zvaného Schánke, chlouby této části obce. Byla postavena roku 1863 po jednom z velikých požárů a pamětníci dodnes vzpomínají na její zašlou slávu, zvláště pak na speciálně odpružený taneční sál, největší své doby. V současnosti je v bývalé hospodě sklad rustikálního nábytku.
Hezká bývala i restaurace Lerchenfeld s malou verandou zastíněnou kaštanem. Hostinec býval i v tělocvičně, což bylo výhodné jak pro členy různých tělocvičných spolků, tak pro samotné cvičence, kteří se zde mohli po tréninku osvěžit.
Také v Proseči bývalo mnoho hostinců: nedaleko Kyselky v domě č. 15 byl podnik U města Karlových Var, pod hřbitovem pak hned dva: restaurant U Maxima a podnik zvaný Hojernaz v čísle 50 (zde šlo o pojmenování s největší pravděpodobností odvozeného od jména majitele Ignáce Hojera). Dodnes využívaný je Arbeiterheim (Dům dělníků) v čísle 134 na samém konci obce a Stadt Reichenberg (Město Liberec), dnes Beseda u hlavní si nice.
Jména vratislavických podniků jako Panská ulice, Ulmannova Bouda, Polní výšina, Koňský šenk, U města Drážďan, Německý dům, jsou již dávno pohřbena, stejně jako odešly ze světa všechny ty porcelánové pivní tácky, zdobné půllitry, růžolící hostinští, kteří někdy bývali zároveň i řeznky, a ohýbané Thonetovy židle z bukového dřeva. Cosi však ještě zbýva:
restaurace Svoboda, podnik na který nelze zapomenout, hospoda, která má podrobně zpracovánu svoji historii.
Velká část dějin tohoto podniku je spojena se jménem koláře Ignáce Appelta, s člověkem, který se sice narodil v Proseči, ale přestěhoval se v půli minulého století do Vratislavic do domu č. 35. V té době byla zrovna zrušena panská správa a začalo se více dařit živnostem. Appelt, lidově zvaný v dialektu Wojnernaz (složenina ze slov Wagner = kolář, v dialektu wojner a Ignaz) si tehdy zažádal, aby mohl v domě provozovat hospodu. Okresní úřad v Liberci se však nechal slyšet, že Appelt není žádný hostinský, Putyk už je ve Vratislavicích bez tak dost a hlavně - dům, ve kterém chce hostit lidi, není ani jeho vlastnictvím. A tedy, že se jeho žádost zamítá.
Appelt byl však člověk tvrdohlavý a nepovolil, poslal do Liberce odvolání a roku 1861 začal na pozemku svého tchána pří hlavní silnicí stavět. Povolení, jehož hlavní podmínkou byla vlastní hospodská budova, pak na sebe dlouho nedalo čekat. Zbývalo jenom vymyslet přitažlivé jméno: Appelt se za myslel a vzpomněl si na kříž z roku 1790, na staré znamení z plechu, u něhož se zastavovala procesí, které bylo při stavbě hospody odstraněno. A název byl na světě - Zlatý kříž.
Lidé však stejně podniku neřekli jinak než po majiteli Wojnernaz. Roku 1866 byl před domem postaven kříž nový, na náklady Antona A. Appelta. Ignaz Appelt vedl hospodu a ještě při tom stačil pracovat v malé kolářské dílně na dvorku. Udatnou pomocnicí mu byla jeho žena, a tak se kšefty jenom hýbaly. Wojnernazovi pak v hlavě uzrál další plán: postavit vedle hospody velký sál, jaký jinde v okolí nemají. Tento sen se pak roku 1875 stal skutečností, velký taneční sál s půlkruhovými okny a krásnou zdobenou verandou byl v říjnu otevřen při příležitosti plesu válečných veteránů. A pak už se tu konala jedna akce za druhou, plesy, bály, divadelní představení, řečnili zde politici, pěvecké soubo zde předváděly své umění. Dlouhou dobu se vzpomínalo i na zde uskutečněnou akci nazvanou Svátek na severním pólu, při němž dělala kulisu veliká velryba.
Po Wojnernazově smrti převzal podnik jeho zeť Ferdinand Tugemann, jinak úředník firmy Ginzkey. Panu Ginzkeyovi se však za čas znelíbilo, že jeho zaměstnanec, a ještě na tak důležitém místě, vede hospodu, bylo z to ho mnoho opletaček, až nakonec Tugemann podnik roku 1912 prodal spolku Arbeiterheim, napojenému na sociálně demokratickou stranu. Noví majitelé změnili název na Dělnický domov (Arbeiterheím) a odstranili i kříž v předzahrádce. Ten pak byl přemístěn na Novou Rudu k domu č. 171. Hospoda přežila první světovou válku a po ní se v dobách krátkého rozkvětu začaly návštěvy jenom hrnout. Starý dům přestal být dobrým reprezentantem a také jeho zdi se již jevily jako značně chatrné, a tak byl roku 1928 odstraněn a na jeho místě postavil architekt Porsche zvláštní, moderní stavbu, která se dochovala dodnes. Dělníci si ji však příliš neužili: ve třicátých letech na jejich spolek i hospodu dolehla těžká finanční krize, a tak byl hostinec dán do dražby. Roku 1936 jej koupila katolická farní obec a obnovila jeho původní název Zlatý kříž.
Po válce byl hostinec jako Dům Svobody otevřen, na čas dán do užívání podniku Restaurace, v půli padesátých let pak byl sál upraven na kulturní klub Továrna na koberce. Od sedmdesátých let pod ním působila i známá Čihákova dechovka, různé kurzy a kroužky. V osmdesátých letech pak proběhla důkladná rekonstrukce.
Jako poslední gastronomický podník uvedu Hántschelovu cukrárnu v č. 116. Bývaly v ní kulaté stolky a bukové židle. A také piáno, sušenky, cukrovinky, čokoláda, bonboniéry, dezerty a záclonky v oknech. Radost na to byla pohledět.
zdroj: Marek Řeháček - Vratislavice nad Nisou, 1997
Restaurace Zelené údolí
Do konce II. světové války byla vyhledávanou atrakcí pro návštěvníky ze širokého okolí. U restaurace byl hudební altán a menší rybníček přemostěný lávkou. Hosté se projížděli na lodičkách. V padesátých letech byl v objektu internát pro narušenou mládež a později kartografický ústav. V devadesátých letech přestavěn na hotel.
(zdroj: František Jelínek - Obrázková kronika Vratislavice nad Nisou dříve a dnes)



Těsně
po druhé světové válce ji převzal Alois Pacák a Eliška manželka s dětmi
Zdenek a dcerou Jaroslavou v neposlední řadě s babičkou Hurdálkovou. Do
konce války měli hospodu v Nymburce u Labe. Ovšem bombardování
američanů, zlikvidovalo i jejich pohostinství. Odstěhovali se tedy do
Liberce. Byl konec války. Pacák převzal Zelené 'Udolí ale už nebyl
vlastníkem. Majitelem byl stát a nikdy mu nedovolili Zelenáč koupit.
Využíval poválečné pohody a jeho humor byl násobný. Na onom rybníku
vyráběl čluny z vyhazovaných leteckých náhradních nádrží. Některé
podélně půlil a půjčoval je jako kanoe. Samozřejmě,..v tom se málokdo
udržel na hladině, takže lidé padali do vody a Lojza se smál a smál se
dlouho, protože humor miloval. Po r.1948 mu stát Údolí odebral a šel
dělat do slepičárny a po krátké době do lomu na Králově Háji. (komentář Zdeněk Man)



Zelené údolí
rok 1979 (Archiv Kateřiny Odrážkové (fota po tatínkovi) ) a současnost

V
objektu byly byty, moje maminka tam vyrostla. Stát je vystěhoval
původně kvůli jakési těžbě, ze které nakonec sešlo. Pak tam byl v 90.
letech ten hotel a teď je to okolí úplně zkažené necitlivou zástavbou (komentář Lea Blossom)


Název stavby: Rekonstrukce a dostavba stávajícího objektu Rezidence Zelené údolí (2013)
Místo stavby: Liberec - Rochtice
Investor: soukromá osoba
Architekt (autor): SIADESIGN Liberec s.r.o.
Generální projektant: STORING s.r.o.
Proj. stavební části: STAVAŘI s.r.o.
Stupeň dokumentace: Realizační projekt
Popis:
Účelem
a funkcí projektu je rekonstrukce a dostavba stávajícího objektu
Rezidence Zelené údolí. V současné době stávající objekt slouží jako
hotel a nachází se v části města Liberec - Rochlice, v prostředí
nádherného parku s umělým jezírkem. Záměrem investora je změna
stávajícího hotelu na dům s bydlením hotelového typu. Investorem
požadované zvýšení ubytovací kapacity si vynutilo dostavbu nového domu,
který bude rovněž sloužit k bydlením hotelového typu. Umístění dostavby
se snaží v maximální možné míře respektovat hodnotu parku a chránit
existující zeleň. Projektová dokumentace se zabývala dostavbou nového
objektu.
zdroj: https://www.stavari.eu/cz/reference/?refID=73



U Města New Yorku
Vratislavice nad Nisou - Nová Ruda v roce 1915
Pohled od severu ze Starého Harcova na Vratislavice nad Nisou. V roce 1840 zde byl postaven první dům a protože se tak stalo na nově odlesněné půdě (německy die Rode), dostala podle toho tato část obce i jméno (česky mylně Ruda). V popředí pohlednice tištěné roku 1915 je při dnešní "hraniční" Kunratické ulici hostinec čp. 185 Stadt New York, činný pod téměř stejným jménem ještě dlouho po roce 1945. Dnes je v domě pekařství a cukrářství U Bláhů, studio komplexních služeb i byty. Zastávku zde má linka č. 22 městských autobusů. Mohutný dům vlevo na obzoru je secesní budova bývalé obecné školy císaře Františka Josefa na Nové Rudě ve Sladovnické ulici čp. 309. Byla postavena roku 1903 libereckým stavitelem Ernstem Scháferem a děti se zde učily až do roku 1967. Poté v ní byla Učňovská škola obchodní, později se tady učili kuchaři a číšníci. Dnes je zde Střední umělecká škola a grafické studio.


Hostinec U Panské ulice

Hostinec U Panské ulice (Zur Herrengasse) býval ve zbořeném č. p. 43, jenž stával naproti Svobodě, blíže ke středu Vratislavic, zhruba v místě domu č. 1373 v Rumburské ulici.
Ve druhé polovině 20. století byl uzavřen, k občerstvení Vratislavických měla sloužit již jen rozlehlá Svoboda. Starý dům byl nakonec po položení tramvajových kolejí odstraněn, stejně jako půvabná pumpa či stará rychta (hospoda U Města Paříže) v pozadí druhého snímku .
autor příspěvku Marek Řeháček
zdroj: Obrázky z Vratislavic





Dělnický dům
...dnes Restaurace Svoboda - Tanvaldská čp.41
V zahradě tohoto objektu stál původní Dělnický dům postavený v 1.polovině 19.století, který byl začátkem 20. století zbořen a nahrazen tímto objektem - dnešní hotel s restaurací - známý jako Dům svobody. Oba Dělnické domy byly tradičním centrem dělnického života. Scházely se zde a pracovaly dělnické politické i vzdělávací spolky a cvičily sportovní organizace. V době mezi válkami se zde konaly četné dělnické, odborářské a družstevní konference ve velkém sále. Po roce 1960 rekonstruován a dne 27.10.1962 otevřen jako Závodní klub n.p. Bytex Vratislavice
V roce 1984 byla na objekt instalována pamětní
deska od F. Pavlů. Protože byl dům prohlášen za KP pouze z politických,
bylo upuštěno v roce 1995 od památkové ochrany..
Další rekonstrukce do dnešní podoby proběhla v roce 2007.
zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/spolecensky-dum-delnicky-dum-2277226












Historie Mojžíšova pramene
Leží v masivu Císařského kamene, jižně od Vratislavic nad Nisou. Do roku 1876 neměl pramen jméno. Chodívala tudy sice procesí na poutě do Milířů, na stromech kolem cesty visely svaté obrázky, ale jinak byl les u studánky opuštěn. Roku 1876 sešla se v jedné z Vratislavických hospod veselá společnost, ve které seděl majitel lesa s poutnickou studánkou. Společnosti kraloval maličký švec Anton Scholze.Švec, se začal vychloubat "Vsaďte se, že se posadím se sudem piva k prameni a prodám ho!". Sázka byla přijata a příští neděli poutníci vypili ne jeden ale dva sudy. Hostinskému Wundrakovi, jehož pivo švec prodával, se obchod zalíbil: pronajal pozemek u pramene a postavil tam dřevěnou boudu. Švec vymyslel přitažlivé jméno MOJŽÍŠŮV PRAMEN a začal prodávat.Návštěv přibývalo a dosáhly vrcholu roku 1880. Za kvetoucím obchodem přilétali tažní ptáci: potulní obchodníci, boudaři, hudebníci. Tehdy praskla struna trpělivosti, protože Mojžíšův pramen se stal trnem v oku mnoha lidem - okolním hostinským kazil obchody, rolníkům ničili výletníci louky a les. Přes protest majitele byl podnik zakázán.Řádně byl povolen až za čtyři roky. Nový nájemce postavil zděnou budovu a ta přetrvala až dodnes.
Bohužel známý cíl výletníků byl trvale uzavřen na konci roku 2021.
Z knihy O jizerských horách - Miroslav Nevrlý








Mojžíšův pramen
Když už jsem jel dnes kolem... Hans Oldskull.
pozn. sehnat fotku hospody, obchodu atd. že 70. a 80.let je jinak než ze spisu soudu nebo kriminálky skoro nemožné. Objektivem kriminalistického technika zachycené vloupačky nám uchovaly historii (Petr Kolín)








Hostinec Lerchenfeld (Skřivánčí pole)
V seznamu vratislavických domů z třicátých let je i výletnická hospoda Lerchenfeld patřící Alfredu Tischerovi; jeho jméno je uvedeno i na vcelku nenápadném vývěsním štítě podniku. Po hospodě tu zůstal jediný pamětník – starý strom, který v předzahrádce poskytoval hostům stín.
Půvabný hostinec Lerchenfeld nesl číslo popisné 662 a stával jen nedaleko místa, kde se z Dlouhomostecké ulice odpojuje silnička k Mojžíšovu prameni.
autor příspěvku Marek Řeháček
fotografie z archivů rodáků (Schwarz, Möller) a Václava Černého
zdroj: příloha Vratislavického zpravodaje 2/2020

U Prasete

V roce 1876
si Turnverein Eintracht (Tělocvičný spolek Svornost) na levém břehu
Nisy zřídil malinkou tělocvičnu.
V roce 1929 byla rozšířena a přestavěna. Svému účelu pak sloužila až do konce války, po ní v ní bylo sběrné středisko pro odsun německých obyvatel. Poté chátrající budovu využívali loutkoherci: v sále se od dubna 1948 hrávala nedělní představení pro děti. Značný zájem Vratislavických pak nadšené ochotníky motivoval ve snaze přestavět tělocvičnu na opravdové divadlo. To se s podporou národního podniku TOKO nakonec skutečně podařilo a vznikla zde scéna určená sice předně pro ochotnický soubor, ale hostovali na ní i herci zvučných jmen, například Zdeněk Štěpánek či Vlasta Burian. Vratislavické divadlo ovšem v 60. letech prohrálo souboj s novým fenoménem - televizí. Z objektu se nejprve stalo skladiště a po poškození střech zatékáním byla budova v roce 1976 zbořena. Po vratislavickém divadelnictví zůstaly jen vzpomínky.
(zdroj: https://www.vratislavice.cz )

Cukrárna na Dlouhomostecké


Pivovarská restaurace






