Obchodní a živnostenská komora
Obchodní a živnostenská komora
Obchodní a živnostenská komora v Liberci, vzniklá roku 1851, sloužila
jako společná platforma podnikatelům v německojazyčném území severních
Čech mezi Teplicemi a Králíky. Vzhledem k vysoké míře industrializace
tohoto území byla nejvýznamnější institucí svého druhu v celé zemi. Její
důležitost dále rostla během celé II. poloviny 19. století spolu
s mohutným rozmachem průmyslu na území, které jí bylo svěřeno.
K vyjádření významu komory mělo posloužit i reprezentativní sídlo na
hlavní křižovatce tehdejší nejmódnější liberecké čtvrti, zvané tehdy
Cottage (kolem dnešních ulic Horské a Masarykovy). V letech 1898-1900
byl postaven rozsáhlý palác v eklektickém stylu, kombinující prvky
historických slohů s nastupující secesí. Spolu s museem a lázněmi, které
obklopily křižovatku dnešních ulic
Masarykova a Vítězná na dalších nárožích, vytvořila monumentální
prostor, názorně ukazující vývoj veřejných staveb v českoněmeckém
prostředí přelomu 19. a 20. století. Museum komora přímo financovala
jako své zařízení.
Své sídlo užívala obchodní a živnostenská komora až do svého zrušení roku 1948. Budova poté sloužila jako poliklinika, po roce 1990 transformovaná na sídlo soukromých ordinací.
Rozsáhlá budova liberecké Obchodní a živnostenské komory byla postavena naproti muzeu v letech 1899 - 1901 v duchu saské renesance podle plánů architektů Franze Brantzkyho a Martina Remgese z Kolína nad Rýnem. Řešením vnitřních interiérů byl pověřen architekt Karl Lederle z Freiburgu im Breisgau, v té době asistent libereckého Severočeského průmyslového muzea.
.
Původně sahala stavba jen ke středovému rizalitu. Teprve později došlo k rozšíření budovy směrem ke kasárnám.
(zdroj: Karel Čveráček / Jan Mohr - Liberec mezi vzpomínkou a přítomností, Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 3. díl, Libri 1998)
Budova na libereckém Zlatém kříži je klenot německé novorenesance
Zlatý kříž. Tímto názvem se v Liberci označuje křižovatka Masarykovy a Vítězné ulice. Stojí zde trojice budov, které se v krajské metropoli řadí k architektonicky nejzajímavějším: Severočeské muzeum, Oblastní galerie a někdejší Obchodní a živnostenská komora, dnes sídlo dětské polikliniky. Byla postavena v letech 1898 až 1900 podle projektu Franze Brantzkyho a Martina Remgese z Kolína nad Rýnem staviteli Gustavem a Ferdinandem Mikschovými.
"Tato křižovatka je jakousi vstupní branou do Lidových sadů. A to skutečně branou reprezentativní. Jak budova bývalé Obchodní a živnostenské komory, tak galerie Lázně a také Severočeské muzeum jsou zásadními dominantami této části města a jejich monumentalita dokládá význam, který jim zakladatelé přikládali," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Obchodní a živnostenská komora byla v Liberci založena v roce 1851. Původně sídlila v domě číslo 6-I na dnešním náměstí Dr. E. Beneše a po dostavbě nové radnice přesídlila do jejích prostor. Tam se ale potýkala s nedostatkem místa, přestože měla k dispozici dokonce celé patro.
Stísněné zázemí úřadu vyvolalo zřejmou snahu zajistit si vlastní reprezentativní budovu, která by odpovídala postavení komory, neboť ve své době patřila k nejvýznamnějším v Rakousku- Uhersku. Nakonec magistrát věnoval na stavbu pozemek naproti muzeu.
Objekt Obchodní a živnostenské komory představuje jeden z nejhonosnějších a nejhodnotnějších objektů svého druhu v celé zemi. Je kvalitním reprezentantem nacionálně zabarvené historizující architektury, německé novorenesance, s prvky nastupující secese a ilustruje přerod Liberce z podhorského městečka v sebevědomou metropoli severních Čech.
Pro
důležitá zasedání byla určena reprezentativní zasedací síň, přístupná
honosným schodištěm. Její slavnostní vzhled podtrhovaly táflované stěny
s bohatě vyřezávanými dřevěnými portály a štukovým stropem. Zajímavým
detailem jsou dochovaná mramorová lavaba.
(zdroj: ww.nasejablonecko.cz/jablonecko-aktualne/budova-na-libereckem-zlatem-krizi-je-klenot-nemecke-novorenesance/?aktualitaId=69799&fbclid=IwAR3fh2Cg9CxbvSuR2TCwFF-derdAZ6PibhNZLtjTZhrgyCAA5nIHP0Srr58 )