Oldřich Kaiser
Praštěný Staník i zádumčivý zahradník. Oldřichu Kaiserovi je 70
16. květen 2025 09:38


V televizní estrádě Možná přijde i kouzelník bavil celý národ. Má ale na kontě i vážné filmové role a několik Českých lvů. Oldřich Kaiser, herec mnoha tváří, slaví 70. narozeniny. Připomínáme jeho nejznámější filmové a televizní postavy.
Získat Českého lva za roli, ve které neřekne jediné slovo? Že se to dá, dokázal Oldřich Kaiser v Zahradníkově roce v postavě zádumčivého pěstitele. Mnoho diváků ho má v paměti spíš jako baviče a improvizátora. 16. května 2025 slaví liberecký rodák Oldřich Kaiser 70. narozeniny.
Do fondu české televizní zábavy se zapsal řadou komediálních scének v pořadu Možná přijde i kouzelník. Své komediální druhé já, Jiřího Lábuse, potkal Oldřich Kaiser v Ypsilonce. Společně se pak pustili třeba do rozhlasových improvizací Tlučhořovi, kde desítky postav ve více než tisícovce dílů ztvárnili jen ve dvou.
Poprvé se liberecký rodák objevil před kamerou v 70. letech 20. století, když ho režisér Karel Kachyňa obsadil do filmu Láska. Větší role si pak zahrál i v televizní Nemocnici na kraji města nebo v seriálu 30 případů majora Zemana, či ve filmové adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále.
Hrál i ve filmech Tmavomodrý svět, Odcházení, Poslední závod, Velká filmová loupež, v pohádce Tři bratři, či letní romanci Setkání v červenci a mnoha dalších
Řadu výrazných rolí ztvárnil Oldřich Kaiser i v Národním divadle, kde byl v angažmá v 90. letech 20. století, zahrál si třeba v dramatu Othello.
Hercovou velkou zálibou je cestování. Se známým neurochirurgem Vladimírem Benešem dokonce objevili neznámý druh střevlíka, který dostal jméno Cychrus kaiseri.
Poslechněte si několik ukázek.
autoři: Martin Hrnčíř , reČRoL




Herec Oldřich Kaiser se narodil 16. 5. 1955 v Liberci, studoval herectví na brněnské konzervatoři a na Divadelní fakultě AMU v Praze (absolvoval v roce 1978).
V letech 1977 - 1985 působil v Divadle na Vinohradech (mj. hrál Romea ve Shakespearově tragédii Romeo a Julie), poté ve studiu Ypsilon, kde vytvořil několik velikých postav. S Jiřím Lábusem účinkoval i ve vlastních agenturních pořadech (například Pachtění, 1987; Jsme sví, 1988).
V roce 1993 vstoupil do angažmá v činohře Národního divadla v Praze, kde setrval až do roku 1999. Dále vytvořil na jevišti Divadla bez zábradlí řadu zajímavých rolí (N. V. Gogol: Hráči, Epharim Kishon: Byl to pták! /Romeo a Jůlie po 30 letech/, István Örkény: Rodina Tótů).
Velkou součástí Kaiserova herectví je také filmová, televizní a rozhlasová tvorba (např. filmy Láska, Setkání v červenci, Putování Jana Amose, Komediant, Velká filmová loupež, Já nejsem já, Tmavomodrým svět, Žralok v hlavě, Obsluhoval jsem anglického krále aj.).
Významným způsobem - především ve spolupráci s hercem Jiřím Lábusem - také obohatil televizní zábavu (Možná přijde i kouzelník v ČST, Ruská ruleta pro TV Nova a Zeměkoule v ČT) a od konce 80. let i zábavu rozhlasovou (rozhlasová komedie Ženich, seriál rozhlasových Besed u umakartového stolu aneb Hovory o ničem a zejména nekonečný seriál Tlučhořovic rodinka od roku 1991, kde spolu s Jiřím Lábusem vytvářejí všechny postavy seriálu.
Oldřich Kaiser je podle mínění mnoha hereckých kolegů i režisérů (např. Jiřího Menzela) jeden z nejlepších českých herců své doby, který bohužel spoustu let topil svůj talent v alkoholu. Naštěstí však na vlastní žádost podstoupil protialkoholní léčbu a od roku 2006 exceloval po boku Chantal Poullain na scéně divadla Ungelt ve hře Richarda Alfieriho Šest tanečních hodin v šesti týdnech. Oldřich je držitelem tří Českých lvů, a to za filmy Po strništi bos, Masaryk a Muž se zaječíma ušima.
zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/1040-oldrich-kaiser/biografie/
