Ottfried Preussler

19.12.2021
archiv Lucie Hronová
archiv Lucie Hronová
Otfried Preußler rozený jako Otfried Syrowatka (20. října 1923 Liberec – 18. února 2013 Prien am Chiemsee, Německo) byl německý spisovatel, jenž proslul dětskou literaturou. Mezi jeho nejznámější díla patří knihy Die kleine Hexe (Malá čarodějnice), Der Räuber Hotzenplotz (Loupežník Hotzenplotz) a Krabat (Čarodějův učeň). Náplně svých knih a povídek čerpal hlavně z lidových vypravování a pověstí blízkého okolí po obou stranách hranice dělící Čechy a Slezsko.

(zdroj:Wikipedia)


je to 100 let, co se narodil Otfried Preussler.
Jeden z nejvýznamnějších autorů pro děti a Liberecký rodák kvůli své německé národnosti a temné minulosti u nás není rozhodně tak známý jako ve světě.
Ještě když jsem žil v Liberci cítil jsem za liberečáky vůči němu dluh, že o něm nikde ve veřejném prostoru není ani zmínka.
Je to deset let co zemřel a dvanáct, co už v Liberci nejsem a já stále přemýšlel nad tím, že by někdo měl něco podniknout.
Jeho Čarodějův učeň je pro mnohé kultovní dílo díky filmu Karla Zemana. Pro mě se popravdě stalo i díky skvělé audioknize namluvené Lukášem Hlavicou. Příběh s neuvěřitelnou atmosférou a mnohovrstevnatými symboly se pro mne stal nekonečnou inspirací. Pak jsem objevil Anděla v kulichu. Knihu nejkrásnějších vánočních pohádek, zasazených do mého rodného kraje, které pro mě snad nejlépe vystihují atmosféru vysněných Vánoc.
Když jsem se dozvěděl o stém výročím jeho narození, tak jsme úplně na poslední chvíli s Martin Fryč a Aničkou Stárkovou vykopli projekt, který má za cíl aspoň trochu vypíchnout toto důležité datum. Chtěli jsme dát vědět o aktivitách, které se v Liberci kolem toho dějí. Založili jsme web www.preussler100.cz Vymysleli projekt S PREUSSLEREM U STOLU, kde se na dvanácti místech po Liberci budou nacházet knihy a náhodní lidé si je budou moci začít číst.
S Jakub Müller připravujeme na prosinec pouliční putovní představení CESTY OTFRIEDA PREUSSLERA, inspirované třemi pohádkami z Anděla v Kulichu a další projekty se nabalují.
Jak píšeme v úvodu. Je jedno jak toto výročí slavit.
Přečtěte si knihu, pusťte si film, zaposlouchejte se do mluveného slova nebo běžte na výstavy.
Oslavme cestu čarodějova učně...

autor příspěvku Jiří Vydra

Ottfried Preussler
Ottfried Preussler
Tehdy gymnázium, dnes Technická univerzita Liberec
Tehdy gymnázium, dnes Technická univerzita Liberec
Dnešní podoba Preusslerova rodného domu
Dnešní podoba Preusslerova rodného domu
Učitelský ústav, dnes součást ZŠ 5. května
Učitelský ústav, dnes součást ZŠ 5. května

OTFRIED PREUSSLER

Narodil s v Liberci v roce 1923 jako syn učitele. Jeho předci přišli do severních Čech v 15. století coby skláři. Po válce strávil v sovětském zajetí pět let. Po propuštění odešel do Bavorska, kam po válce musela odejít jeho rodina. Zemřel v roce 2013.
Preussler patří k nejznámějším světovým autorům dětské literatury. Napsal přes třicet knih, které byly přeloženy do padesáti pěti jazyků. Obdržel za ně bezpočet cen, mimo jiné Evropskou cenu za literaturu pro mládež.
Čeští čtenáři znají zejména knihy Malá čarodějnice, Čarodějův učeň, Malé strašidýlko, Anděl v kulichu, Útěk do Egypta přes Království české a Vodníček.

ZŠ 5. května, v době Preusslerovy školní docházky Rudolfschule
ZŠ 5. května, v době Preusslerovy školní docházky Rudolfschule
Dům, kde Ottfried Preussler trávil dětství
Dům, kde Ottfried Preussler trávil dětství
Ottfried Preussler jako maturant
Ottfried Preussler jako maturant