Restaurace Černý kůň, Neptun a některé zaniklé hospůdky v okolí
NERUDOVO NÁMĚSTÍ (1901)
Toto náměstí, kdysi nazývané Hrnčířské, vzniklo ve druhé polovině 18. století při založení Filipova města a sloužilo dlouho jako tržiště. Jedním z mála domů, který si zachoval původní podobu, byl dům čp. 106-I, na snímku vlevo. Postavil si ho pro sebe roku 1772 významný stavitel Johann Josef Kunze. Ještě roku 1858 byl jediným domem stojícím na této straně náměstí a sloužil jako kasárna pro c. k. finanční stráž. V devadesátých letech 19. století dostal vpravo přístavbu, ale jeho celkový klasicistní vzhled zůstal zachován. Současně v něm byl otevřen hostinec Černý kůň. Snímek zachycuje stav nedlouho po provedených úpravách, na vrcholku štítu vidíme symbolickou figuru vzpínajícího se koně. Ve dvoře hostince vznikly rozlehlé stáje bro potahy poštovních vozů, jež se odsud vydávaly na cestu do Prahy.
Vedlejší
třípodlažní dům čp. 383-I postavil roku 1869 už v novorenesanční podobě
jiný liberecký stavitel Ferdinand Scholze. Až do výstavby nové soudní
budovy (1877) zde byl umistěn c. k. okresní soud. Později v něm byly
pouze byly a dům dostal ještě jedno podlaží.
Vedle, na rohu dnešních ulic Voroněžské a U Náspu, postavil Adolf Bürger pro továrníka Kahla obytný dům (čb. 546-I), jehož nároží zdůrazňuje ankýř ukončený dlátovitou střechou.
Úplně
napravo, na severní straně náměstí, stojí dvoupodlažní dům čp. 102-I. V
roce 1861 dostal do ulice U Náspu přístavbu, v níž byla umístěna
barvírna. Novorenesanční vzhled mu roku 1884 vtiskl rovněž stavitel Adol
Bürger.
(zdroj: R.Karpaš a kolektiv - Kniha o Liberci, 1996)
Černý kůň
je restaurace, která fungovala již v roce 1782, v současné době funguje, byť její interiér vypadá zcela jinak
Restaurace Neptun
Zaniklé hostince "Bílá labuť a Bergmannův hostinec
Velmi starý hostinec "Zum weissen Schwann" (čp. 83-I), jehož název se uvádí již v roce 1801 ("Schwanwirth", lidově zvaný "Bei Muckern". Za ním v příčné Řeznické ulici "Bergmann´s Gasthaus" (čp. 111-I)
zdroj: Jiří Bock - "Liberecké hospody do konce c.k.monarchie, 2022
dole je budova pošty, na které už dnes není věžička, na střeše jsou po ní zbytky zdiva. (komentář Luboš Mencl)
Hospoda V Roští
Restaurace U Severů
Casino
Restaurace v areálu LVT půjde k zemi. Nahradí ji replika
Další ze symbolů slavné éry Liberce jde k zemi. Město se dlouhé roky nestaralo o budovu restaurace a vinárny v areálu LVT na Masarykově třídě. Nyní ji musí zbourat. Nahradí ji ovšem stavba, která tu původní bude ctít a navazovat na ni.
Bývala to slavná restaurace, postavená věhlasným libereckým architektem Svatoplukem Technikem hned po válce jako vstupní pavilon výstavy "Budujeme osvobozené kraje". Desítky let byla symbolem zejména vyhlášených Libereckých výstavních trhů (LVT), ale po roce 1990 její konec napsala neviditelná ruka trhu a špatná péče ze strany vlastníka, tedy města Liberec.
Od loňského léta Kancelář architektury města (KAM) prověřovala, zda bude možné dotyčný objekt rekonstruovat, respektive zachránit ho v jeho původních parametrech. Na objekt byl vypracován stavebně historický průzkum i další odborné posudky, které však konstatovaly, že kvůli špatné péči ze strany vlastníka není možné objekt zachránit.
"Je předjednáno s městem, že objekt půjde do demolice, bohužel již není zachranitelný," uvedl pro Náš Liberec Jaroslav Zeman z Národního památkového ústavu v Liberci (NPÚ). "Díky dlouhodobé neúdržbě jsou v objektu například značně rozšířené dřevokazné houby," popisuje smutný stav kdysi oblíbeného podniku Jaroslav Zeman.
Budovu ale nahradí stavba, která chce být důstojným pokračovatelem původního Technikova pavilonu. Rozhodnuto ale ještě není. Záviset to bude na politickém vedení města.
"V budoucnu by tam mohla vzniknout kvalitní replika původní stavby, která bude splňovat současné technicko-tepelné standardy a materiály. Z původního objektu by mohl být zachován pouze suterén. Ostatní se podle odborníků nedá zachránit. Zatím o ničem takovém ale zástupci vedení města ani radní nejednali a ani nerozhodovali," shrnul pro Náš Liberec prozatímní situaci mluvčí libereckého magistrátu Tomáš Tesař.
Návrh nové budovy vychází z Kanceláře architektury města, konkrétně od architektky Marie Sanvito Procházkové. I památkáři jej hodnotí jako zdařilý. "Stará budova bude nahrazena substitucí, takže vznikne téměř identická stavba. Projekt od KAM je povedený a rehabilituje místo, a Liberec tak de facto nepřijde o jednu z nejpovedenějších pozdně funkcionalistických staveb od předního architekta Svatopluka Technika," dodává k budoucí podobě LVT Jaroslav Zeman z NPÚ.
Jak bylo zmíněno, vstupní pavilon libereckého výstaviště vznikl v souvislosti s pořádáním výstavy "Budujeme osvobozené kraje", zkráceně BOK, která se konala v Liberci od srpna do října 1946. Stěžejním motivem pro výstavu byla především manifestace toho, jak české úřady a firmy spravují po skončení druhé světové války severočeské pohraničí.
zdroj:https://www.nasliberec.cz/2023/03/16/restaurace-v-arealu-lvt-pujde-k-zemi-nahradi-ji-replika/?fbclid=IwAR3-tDeeEVaVCAhYYHZTyfeihpbpUQd0AFNYyUbvIfU-eZOeU4Zdf0SShHw
Baarova 49/3, Liberec
Dům, v němž se nyní nachází restaurace, byl v sedmdesátých letech určen k demolici a na jeho místě měl stát objekt patřící k nemocnici. Nestalo se tak. V roce 1999 koupili chátrající dům nynější majitelé, zrekonstruovali ho a v květnu 2000 spustili provoz pizzerie. Pro velký zájem hostů ale brzy nestačila kapacita a tak se pizzerie rozšířila o zastřešenou terasu, které dominuje mozaikový sloup. Poslední stavební změny přišly o pár let později v podobě takzvané nové terasy a ubytovací části, sloužící jako pension.
Josef Molák
Provozovatel restaurace
Pracoval několik let v zahraničí, především v mezinárodních hotelech
jako např. Hotel Courtyard Mariott Dusseldorf, Treschers
Schwarzwaldhotel am See.
"Dvanáct let strávených v zahraničí mi umožnilo získat bohaté zkušenosti v oblasti gastronomie, o které bych se s Vámi rád podělil. "