Severochema

09.03.2020
Retro kalendář 1988 (archiv T.Majer
Retro kalendář 1988 (archiv T.Majer

Iron / Pe-Po
Severochema, družstvo pro chemickou výrobu, Liberec byla založena 1. října 1953. Částečně navázala na tradiční výrobu, jež má v místě současného sídla firmy v Liberci kořeny již od roku 1884. Z původně regionálního výrobce se Severochema díky investicím do svého vývojového pracoviště a vlastních receptur vypracovala do pozice významného výrobce chemických výrobků zásobujícího celý trh tehdejšího Československa. Výroba zahrnovala především chemické prostředky pro průmyslové a zemědělské podniky a čisticí prostředky pro domácnost jako IRON A PEPO

Severochema v současnosti patří mezi významné výrobce chemických produktů v České republice. Moderní technologická, výrobní a skladovací zařízení ji umožňují okamžitě a kvalitně uspokojit nejrůznější požadavky odběratelů. Mezi její zákazníky patří jak koneční spotřebitelé, tak profesionální uživatelé a průmyslové podniky. Díky vlastnímu vývojovému pracovišti je schopna neustále držet krok s moderními trendy v oblasti chemické výroby.
Severochema zaměstnává cca 100 zaměstnanců a její portfolio zahrnuje více jak 400 výrobků včetně privátních značek. Kromě podpalovačů, lampových olejů a dalšího BBQ příslušenství vyrábí Severochema také čisticí prostředky pro domácnost, škroby, ředidla, technické kapaliny, kosmetiku a prostředky pro prevenci a čištění graffiti.

Požár liberecké Severochemy (29. května 2017) Autor: Jan Pešek, MF DNES
Požár liberecké Severochemy (29. května 2017) Autor: Jan Pešek, MF DNES

Za škodu po požáru chemičky v Liberci má muž zaplatit téměř 160 milionů

31. března 2023 15:45, aktualizováno 15:54 

Náhradu škody přes 157,5 milionu korun má zaplatit šestačtyřicetiletý Jiří Mach, který byl souzen za to, že v roce 2017 způsobil požár firmy Severochema v Liberci. Zároveň mu okresní soud uložil podmíněný trest na tři roky se zkušební dobou na pět let.

Machovi hrozilo za obecné ohrožení z nedbalosti dva až osm let vězení, vinu nepřiznal. Verdikt není pravomocný. Na místě se odvolala státní zástupkyně, která požadovala nepodmíněný trest na 4 až 4,5 roku. Obhajoba žádala zprošťující rozsudek.
Podmíněný trest předsedkyně senátu Romana Staňková zdůvodnila tím, že od události uplynulo už téměř šest let, v té době vedl Mach řádný život a je zaměstnán. "Proto se zdálo soudu, i s ohledem právě na tu uběhnuvší dobu, nepřiměřené a neúčelné mu ukládat nepodmíněný trest i s tím, že právě to zaměstnání zaručuje, byť samozřejmě drobnou, úhradu škody, která je zde opravdu obrovská," řekla soudkyně.

soud uložil podmíněný trest na tři roky se zkušební dobou na pět let. 11 fotografií Machovi hrozilo za obecné ohrožení z nedbalosti dva až osm let vězení, vinu nepřiznal. Verdikt není pravomocný. Na místě se odvolala státní zástupkyně, která požadovala nepodmíněný trest na 4 až 4,5 roku. Obhajoba žádala zprošťující rozsudek.
Podmíněný trest předsedkyně senátu Romana Staňková zdůvodnila tím, že od události uplynulo už téměř šest let, v té době vedl Mach řádný život a je zaměstnán. "Proto se zdálo soudu, i s ohledem právě na tu uběhnuvší dobu, nepřiměřené a neúčelné mu ukládat nepodmíněný trest i s tím, že právě to zaměstnání zaručuje, byť samozřejmě drobnou, úhradu škody, která je zde opravdu obrovská," řekla soudkyně.
Okresní soud se případem zabýval podruhé, neboť předchozí podmíněný trest a povinnost nahradit přímou škodu ve výši 28 milionů odvolací soud zrušil a případ vrátil k novému projednání. Požadoval, aby okresní soud nechal vypracovat znalecký posudek ohledně výše způsobené škody firmě Severochema.
Znalci dospěli k závěru, že přímá škoda byla zhruba 27,3 milionu korun, ušlý zisk 1,25 milionu a náklady spojené s obnovu areálu téměř 129 milionů. Generálnímu ředitelství cel navíc vznikla škoda zhruba 117 tisíc korun.
Podle rozhodnutí soudu by měl Mach přímo Severochemě zaplatit 32,4 milionu, dalších 125 milionů pojišťovně Kooperativa za pojistné, jež vyplatila Severochemě, a přes 117 tisíc generálnímu ředitelství cel.

Požár zachvátil Severochemu 29. května 2017. Oheň se rychle šířil a provázely ho výbuchy sudů naplněných chemikáliemi. Požár byl tak intenzivní, že ho nebylo možné z krátké vzdálenosti hasit pěnou, jak je obvyklé, ale šlo to jen zdálky.
Požár zasáhl sklad hořlavých kapalin a část výroby. Záchranná služba odvezla z areálu lehce popáleného Macha a zraněn byl i jeden z hasičů. Na místě zasahovalo okolo 120 hasičů a byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Policie tehdy evakuovala z továrny a jejího okolí 50 lidí.

"K požáru došlo pouze chybným nakládáním pana obžalovaného s vysoce výbušnou látkou," uvedla soudkyně. Podle ní tím ohrozil životy lidí nejen v areálu, ale i v celé čtvrti, kde žije několik tisíc lidí. To, že se požár dál nerozšířil, je podle ní dílem výborné práce hasičů a zázraku.
Proti Machovi svědčilo, že byl popálený na ruce, a na základě svědecké výpovědi jeho kolegy se vědělo, že čerpal chemikálie do kanystrů, které tam byly nalezeny. Mach vypovídat na policii i před soudem odmítl. Dnes opět jen uvedl, že lituje toho, co se tehdy stalo. "Mohlo se to stát komukoliv, kdo by na to pracoviště přišel," dodal.
Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/severochema-pozar-soud-muz-skoda.A230331_152836_liberec-zpravy_jape