Skoky na lyžích

10.09.2022

V LIBERCI A OKOLÍ BYLO KROMĚ JEŠTĚDSKÉHO SKOKANSKÉHO AREÁLU POSTUPNĚ ZBUDOVÁNO CELKEM OSM LYŽAŘSKÝCH MŮSTKŮ:

 1. Můstek na Pláních pro skok prostý (1925-83). 

2. Můstek na Pláních pro akrobatické skoky (1984-88). 

3. Můstek ve Vratislavicích byl nedaleko vratislavických rybníků postaven v roce 1946 na místě zbouraného můstku německého spolku DGV. O výstavbu se zasloužili členové oddílu Sokola Vratislavice a TJ Jiskra Vratislavice. Později převzali údržbu můstku členové skokanského úseku lyžařského oddílu TJ Ještěd pod vedením Zdeňka Makovce. Můstek P 40 byl rekonstruován a opatřen svařovanou kovovou věží, umělou hmotou, tribunou rozhodčích, chatou pro závodníky a vodovodem pro zavlažování hmoty. Sloužil převážně k tréninku mládeže a pořádání oddílových i veřejných závodů. Po vybudování ještědských lyžařských můstků byl využíván ojediněle a posléze zbourán. 

4. Můstek v Lukášově byl provizorně postaven na úbočí Harcovského hřebene po pravé straně silnice Harcov-Lukášov v roce 1960. Vyprojektoval ho Miloslav Bělonožník. Lyžařský můstek P 50 měl přírodní nájezd s dojezdem přes Harcovský potok, který byl přemostěn. Sloužil ale krátce jen pro tréninkové účely a po vybudování můstků v Pilinkově a na Ještědu se od jeho dostavby upustilo, 

5. Můstek v Pilínkově (1958-69, viz výše). 

6. V samotném Liberci byl v Lidových sadech v areálu Libereckých výstavních trhů (LVT) postaven lyžařský můstek P 30 m. Výstavbu provedli členové TJ Slávia VŠST, pod vedením trenéra Kumpošta. Můstek byl pokryt umělou hmotou a sloužil převážně k tréninku mládeže. V době konání LVT se zde pořádala týdenní soustředění mládeže a závody ve skoku o Pohár LVT, za velké pozornosti návštěvníků LVT. Můstek i závody mládeže byly jednou z atrakcí LVT a velkou propagací lyžařského sportu v libereckých podmínkách. Lyžařský můstek funguje dosud. 

7 Speciální můstek byl postaven roku 1966 na koupališti v Rochlici. Můstek sloužil pro nácvik odrazů pro skoky na lyžích. Věž a odrazový stůl z lešenářských trubek si postavili členové úseku skoku TJ Ještěd pod vedením Miloslava Bělonožníka a Zdeňka Makovce. Šlo spíše o experiment, který nebyl v plné míře funkční a nenapodoboval podmínky skoků na lyžích, pro krátký rozjezd, malou rychlost, krátký přechod na odrazovém stole, krátké lyže a další nestejné podmínky oproti lyžařským můstkům. 

8. Speciální můstek byl postaven také na Veseckém rybníku (Teichmühle") ve Vesci u Liberce. Můstek sloužil v letech 1978-82 pro nácvik akrobatických skoků na lyžích. Výstavbu zajistili členové úseku akrobatického lyžování oddílu sportovního lyžování TJ Ještěd, pod vedením trenérů Pokorného a Kozáka. Zlikvidován byl v roce 1982.

KAREL JAROLÍMEK 

Karel Jarolímek se narodil 5. dubna 1888. Byl všestranným sportovcem, především v lyžování. První lyžařský závod absolvoval v roce 1909 na závodech pořádaných Českým spolkem pro zimní sporty Praha na Pláních. Již v roce 1912 se řadil mezi naše nejlepší reprezentanty. V roce 1919 se stal prvním poválečným mistrem ČSR v závodě sdruženém. Neobyčejně bohatá byla jeho práce v oblasti projektování a stavby skokanských můstků. V roce 1946 se zapojil do mezinárodní práce a byl jmenován jako stálý inspektor FIS pro otázky skoků. Za zásluhy o rozvoj mezinárodní lyžařské komise jej FIS vyznamenala čestnou medailí, V roce 1959 ho ve funkci inspektora FIS nahradil Miloslav Bělonožník. Architekt Jarolímek byl jmenován zasloužilým mistrem sportu v lyžování, Zemřel 25. února 1979.

Pohádka o Raškovi
V Česku mají skoky na lyžích dlouhou tradici. Už ve 20. a 30. letech dvacátého století poutaly pozornost, v roce 1923 sledovalo závody v Harrachově na dvacet tisíc diváků. V tomto období bodovali čeští závodníci na MS i na ZOH (Willen Dick, František Wende nebo Rudolf Burkert).
Zlatá éra se psala na přelomu 60. a 70 let, kdy skoku vévodil Jiří Raška, který 4. února oslaví sedmdesátiny. Patřil do legendární party kolem trenéra Zdeňka Remsy, jíž se říkalo Remsa Boys. Ze ZOH 1968 přivezl zlato a stříbro a v sezoně 1970/71 vyhrál jako první český skokan tehdejší Intersport turné.Jiří Raška, Grenoble, 1968

Raška je dosud jediným českým skokanem, který má zlatou medaili z olympijských her. Spisovatel Ota Pavel tehdy napsal známou Pohádku o Raškovi. Cenné kovy v tomto období přivezli i další skokani, Karel Kodejška nebo Rudolf Höhnl.
Na ně v 80. letech navázali Jiří Parma (mistr světa 1987), Pavel Ploc (stříbro ZOH 1988, bronz ZOH 1984), Jiří Malec (bronz ZOH 1988), v devadesátých letech se s úspěchy přidali Jaroslav Sakala (mistr světa v letech 1994, dvě medaile na MS 1993) nebo František Jež (vítězné závody v SP). Na začátku nového tisíciletí zářil Jakub Janda, který v roce 2006 vyhrál SP, Turné čtyř můstků a rok předtím přivezl stříbro a bronz z MS.

zdroj:https://www.olympijskytym.cz/article/skoky-na-lyzich-aneb-od-estetiky-k-vecku

Miloslav Bělonožník

Otcem myšlenký vybudovat skokanský areál na Ještědu a jejím hlavním realizátorem byl Miloslav Bělonožník.

Miloslav Bělonožník se narodil 11. července 1918 ve Zlaté Olešnici v Jizerských horách, Po absolvování obchodní akademie pracoval u firmy Šlechta v Turnově. Za války byl zaměstnán v pojišťovně Rivione v Liberci. V roce 1945 přešel do Čs. pojišťovny. V roce 1951 byl přeřazen do výroby jabloneckého Liazu jako brusič nástrojů. V roce 1953 absolvoval vysokou školu Institutu tělovýchovy a sportu a stal se prvním poválečným profesionálním hlavním trenérem ČSTVS. Svou trenérskou činnost ukončil v Dukle Liberec. Byl mu udělen titul zasloužilý mistr sportu. V letech 1959 až 1986 byl předsedou skokanské subkomise FIS.

Lyžovat začal už v šesti letech a od devíti let se zúčastňoval skokanských závodů. Za války skákal na můstku na Kopanině u Turnova, na jehož výstavbě se podílel. Po roce 1945 se řadil mezi naše nejlepší skokany. V roce 1948 se stal mistrem ČSSR ve skoku na lyžích a téhož roku byl jako první sportovec z Liberce zařazen do olympijského družstva na V. Olympijské hry ve Svatém Mořici.

V letech 1945-63 patřil k nejúspěšnějším reprezentantům ve skoku na lyžích. V roce 1955 jako první český skokan pokořil stometrovou hranici a to skoky dlouhými 102 a 107 m na můstku v Oberstdorfu. V roce 1964 byl zakládajícím členem TJ Ještěd. Organizačně pracoval v komisi pro výstavbu ZSJ a v četných pořadatelských výborech závodů a sportovních podniků v lyžování. Miloslav Bělonožník zemřel 12. ledna 2010 v Liberci.

Mezinárodní skokanské Turné Bohemia 

patřilo neodmyslitelně k termínové listině domácího a mezinárodního lyžařského kalendáře, Čtvrt století byly skokanské můstky v Československu dějištěm Mezinárodního skokanského turné, které od svého X. ročníku neslo oficiální název Turné Bohemia. Ve výsledkových listinách figurují jména olympijských vítězů a mistrů světa. Historie této soutěže sahá do roku 1960, kdy se na skokanských můstcích v Banské Bystrici, Špindlerově Mlýně a ve Vysokém nad Jizerou uskutečnil "Mezinárodní týden skoků v Československu" V dalších ročnících se skákalo také na můstcích v Trutnově a Mšeně nad Nisou.

Novou etapou pokračovala historie turné od roku 1967, kdy slavil svou oficiální premiéru v této soutěži tehdejší největší můstek v Československu K 116 m na Ještědu v Liberci. V roce 1973 dostalo turné nový název — Turné Bohemia. Až do roku 1978 byly spolupořadateli turné vedle Ještědu také Špindlerův Mlýn a Plavy. Od roku 1979 byl po obnově svého můstku P 70 novým partnerem Ještědu v pořádání turné Harrachov. Od roku 1980, po dohodě mezi Libercem a Harrachovem, bylo vždy střídavě jedno místo hlavním organizačním centrem závodů.

Mezníkem v historii slavného závodu se stal jubilejní XXV. ročník v roce 1983, neboť spolupořadatelský podíl na organizaci převzal Skloexport Liberec a dosavadní název turné se změnil na Bohemia Crystal Turné. Mezinárodní lyžařská federace FIS a Výbor svazu lyžování ČSTV Praha zařadily oba závody Bohemia Crystal Turné do závodů X. ročníku Světového poháru ve skocích na lyžích. Závody se uskutečnily 12-15. ledna 1989 na můstcích v Zimním středisku Ještěd a v Lyžařském areálu v Harrachově.

Úsilí výborů obou tělovýchovných jednot TJ Ještěd Liberec a TJ Harrachov při organizaci turné si zajistilo uznání Lyžařské sekce FIS a Československu, které stálo u vzniku světového poháru skokanů, bylo každoročně pořadatelství jednoho ze závodů světového poháru přidělováno. Historie závodu Bohemia Crystal Turné se uzavřela v roce 1998. Významné závody se ale na ještědských a harrachovských můstcích konají dodnes.

Z HISTORIE SKOKŮ NA LYŽÍCH

Historie skoků se začala psát v kolébce lyžování, v Norsku. První záznamy o skocích na lyžích pocházejí z roku 1814, kdy jeden sedlák z Telemarkeru skočil na lyžích 9,5 m. První závody ve skoku se údajně konaly v severním Norsku roku 1843, podle jiných pramenů to bylo až v roce 1862 v norském Trysilu. Za prvního světového rekordmana ve skoku je považován Nor Torjus Hemmestveit, který roku 1879 skočil 23 m.V roce 1892 se stal centrem skokanského sportu slavný Holmenkollen nedaleko hlavního města Norska Osla (tehdejší Kristianie). Skoky průkopníků této disciplíny sice délkou nevynikaly, ale už roku 1902 dokázal Nor Nils Gjestvang skočit 42 m. Od té doby prošel skok na lyžích, tak jako každý sport, bouřlivým vývojem.

V lyžařské literatuře konce 19. století se zachovala pro nás jíž úsměvná rada pro skokany: Skokani, snažte se docílit dříve přesnosti a stylu, než dalekého skoku. Octnuvše se skokem ve vzduchu, můžete mít tělo a nohy napřímeny, kterýžto skok se zove — svaeve — nebo nohy pokrčeny, což zove se — kraekke op. Při prvém způsobu ploveme klidně vzduchem, aniž bychom pažemi ve vzduchu veslovali, jak často lyžaři činí, aby se udrželi v rovnováze. Křečovité pohyby a cukání nohama nepěkně se vyjímá. V druhém případě - kraekke op — nohy se při letu k tělu přikrčí, aby se tím docílilo o jeden až dva metry delšího skoku. K tomu účelu lyžaři ve vzduchu pažemi točí. Při doskoku řiď se každý především těmito krátkými pravidly: 1. buď klidný a prost bázně, 2. lyže měj co nejblíže k sobě, 3. nahni se dopředu, 4. při skoku i doskoku jednu nohu přednož.

V Českých zemích jsou počátky skoku na lyžích spojeny jak jinak než s Krkonošemi. První lyžařské můstky, z prken a beden, se stavěly v Dolních Štěpanicích. Ten úplně první nejen v Krkonoších, ale i v celém Českém království byl postaven podle návrhu Nora Hegenbartha Steffense blízko štěpanické pily v roce 1897, na kterém se konaly první závody již 21. února 1897. Sám Steffens se výkonem 19,5 m stal jejich vítězem. O rok později (24. ledna 1898) se zde uskutečnilo první mistrovské klání Království českého ve skoku. Jeho vítězem a prvním mistrem se stal Josef Kraus, který skočil 15,5 m.

V roce 1922 byl postaven nový štěpanický můstek na kopci Chmelnice, o rok později se v souvislosti s konáním mezinárodních závodů nákladem 10 000 korun výrazně přestavěl tak, aby jeho parametry dosahovaly tehdejší světové úrovně. Už předtím ale vznikly můstky na Čertáku a na Ptačinci. Skoky na lyžích se u nás staly záhy velmi oblíbeným sportem a již ve dvacátých letech jim přihlížely tisícovky diváků. Čeští a němečtí skokané pod hlavičkou ČSR si úspěšně vedli v mezinárodním závodech i na mistrovstvích světa a zimních olympiádách.

Ve dvacátých letech se stále ještě dosahovalo jen 30-50metrových délek skoků, a to hlavně na slavném norském můstku Holmenkollen. Představa, že by se na lyžích dalo skočit i 100 m, byla v té době pro průkopníky skokanského sportu utopii. A přece již v roce 1936 rakouský závodník Sepp Bradl skočil jako první na světě přes 100 m. Stalo se tak 15. března ve slovinské Planici. Dlouhých skoků začali dosahovat závodníci především díky nové technice — se skloněnou horní části těla arukama nataženýma dopředu. Další posun v technice znamenaly skoky Švýcara Andrease Daechslera, který jako první začal v roce 1950 skákat s rukama u těla.

Z našich skokanů má první stometrový skok na svém kontě Miloslav Bělonožník, který v roce 1955 skočil v Oberstdorfu 107 m, což byl rekord můstku. Později český rekord překonal Hubert Rieger skokem dlouhým 111 m, vroce 1964 skočil Dalibor Motejlek v Oberstdorfu 142 m, a nakrátko tím vytvořil rekord světový. V roce 1969 vytvořil v Planici světový rekord Jiří Raška sdélkou 164 m. Tento světový rekord ale již několik minut nato překonal německý závodník Manfred Wolf skokem dlouhým 165 m. V roce 1976 se stal držitelem rekordu Rakušan Toni Innauer se 176 m. Postupem času se délky skoků prodlužovaly, v souvislosti s nástupem V-stylu, jehož průkopníkem byl Švéd Jan Böklev a u nás Jiří Parma, začali skokané běžně létat přes 200 m. Prvním, kdo tuto hranici oficiálně dobyl, byl finský skokan Toni Nieminen, který 17. března 1994 ve slovinské Planici zaznamenal 203 m. Jen chvíli před ním překonal dvousetmetrovou hranici i Rakušan Andreas Goldberger (202 m), ale kvůli pádu při doskoku nemohl být jeho rekord uznán. Světový rekord dlouho držel Bjørn Einar Romøren z Norska, který 20. března 2005 také v Planici doletěl do vzdálenosti 239 m. Současný světový rekord má hodnotu 246,5 m - dosáhl jej norský skokan Johan Remen Evensen 11. února 2011 na novém mamutím můstku v norském Vikersundu. Těžko odhadnout, kam až letci na lyžích doplachtí v dalších letech.

HISTORIE LYŽAŘSKÝCH MŮSTKŮ NA LIBERECKU PO ROCE 1945 

První lyžařský můstek byl postaven v roce 1925 na Pláních. Můstek s normovým bodem 25 m vyprojektoval architekt Karel Jarolímek. Po válce se nezbytných úprav a oprav ujali členové Lyžařského klubu Liberec (LKL) pod vedením závodníků ve skoku Bohuslava Škody a Miloslava Bělonožníka. Karel Jarolímek po válce navrhl projekt rekonstrukce můstku, která byla provedena v roce 1947. Můstek sloužil svému účelu až do roku 1983, kdy byl z bezpečnostních důvodů zbourán. Na jeho místě byl postaven můstek pro akrobatické skoky, který však neměl dlouhého trvání. Buben můstku také posloužil jako startovní nájezd při sjezdových závodech konaných na svahu Slunečná.

Je pochopitelné, že malý pláňský můstek nemohl stačit vzrůstajícímu zájmu o tuto lyžařskou disciplínu a zlepšující se technice lyžařských skokanů-specialistů. Vybudování nového můstku s delším kritickým bodem si vyžádala také pověst vznikajícího lyžařského střediska na Ještědu. V roce 1957 tak členové lyžařského oddílu TJ Lokomotiva Bohuslav Škoda, Miloslav Bělonožník, Zdeněk Makovec a Josef Lukeš vyhledali místo pro stavbu většího lyžařského můstku. Bylo jím bezvětrné údolí pod Pilínkovským hřebínkem. Můstek s kritickým bodem 55 m opět vyprojektoval Karel Jarolímek, který osobně výstavbu řídil. Výstavba probíhala za vydatné pomoci brigádníků v letech 1958-60.

Lyžařský můstek byl slavnostně otevřen 7. února 1960 závodem o přebor Severočeského kraje ve skoku prostém a závodu sdruženém (běžecká část probíhala na Pláních), který zorganizovali členové TJ Lokomotiva. Můstek byl potom využíván až do roku 1968 pro trénink skokanů a pořádání četných závodů veřejných, okresních, krajských i celostátních. Po vybudování skokanského areálu Ještěd ztratil můstek význam, byl opuštěn a v roce 1969 byl z bezpečnostních důvodů zbourán. Dopad můstku se nadále využíval k atraktivním sjezdům lyžařů a pro trénink žáků Sportovní lyžařské základny TJ Ještěd.

BUDOVÁNÍ SKOKANSKÉHO AREÁLU NA JEŠTĚDU 

S myšlenkou výstavby skokanského areálu na Ještědu se už na konci padesátých let zabýval Miloslav Bělonožník. Ten spolu s dalšími členy lyžařského oddílu TJ Lokomotiva Bohuslavem Škodou a Zdeňkem Makovcem vyhledali vhodné místo na severním úbočí Černého vrchu. Vypracování projektu skokanských můstků se v roce 1963 ujal přímo Miloslav Bělonožník, který byl již v té době jako předseda podvýboru FIS pro skoky uznávaným expertem ve výstavbě lyžařských můstků. Ještědský skokanský areál byl projektován jako součást budovaného Zimního střediska Ještěd, a mohl tedy využívat jeho stávající i plánovaná zařízení. Svým rozsahem to mělo být největší středisko skoků nejen v ČSSR, ale i v Evropě. Původní návrh projektu totiž obsahoval můstky s kritickými body P 180, P 90, P 70 a P 40 s patřičným vybavením a zázemím. Návrh byl poté předložen jak českým orgánům, zejména komisi vládního výboru cestovního ruchu, tak sportovní komisí FIS. Projekt byl rovněž konzultován s trenérem skokanů NDR Hansem Rennerem, členem skokanské komise FiS, který realizaci výstavby skokanského areálu na Ještědu doporučil. Československé úřady ale vybudování můstku P 180 neschválily. Redukovaný projekt obsahující tři můstky byl ale i tak ještě v roce 1963 schválen a jeho následné realizaci už nic nebránilo.

Hlavní práce probíhaly v roce 1964. Ačkoliv šlo o mimořádnou stavbu s mezinárodním významem, byla z větší části prováděna v akci "Z" s počáteční dotací 300 000 Kčs. Vytýčení a vyměření můstku P 90 v terénu provedli Miloslav a Marie Bělonožníkovi s Josefem Lukešem, a to pouze pomocí kolíků, latě, vodováhy a metru. Po vykácení stromků a křovin nastoupila těžká technika, s jejíž pomocí začaly nezbytné terénní úpravy. Skokanský areál začíná v prostoru pod Vodárenskou cestou, nájezdy můstků a dopady byly začleněny do terénu, dojezdová plocha byla vytvořena nasypáním zeminy nad stanici lyžařského vleku Černý vrch.

Již o rok později byty dokončeny hlavní terénní práce - úprava nájezdu, dopadu, hlediště a dojezdové plochy. Dále byl vybudován dřevěný odrazový stůl na můstku P 90 a vytýčeny můstky P 70 a P 40. Ačkoliv měly můstky na svou dobu vrcholové parametry, jejich vybavení bylo tehdy ještě dosti provizorní. Odrazový stůl byl vyroben z řských trubek a prken. Tribuna rozhodčích starého vagonu a délky skoků a body oznamovaly ručně. Výstavba postupné probíha až do roku 1967, kdy byly třimůstky (A:P 90 - K 115m, B:P 70 - K 85 m; C:P 40 - K 50 m) definitivně dokončeny. Celkové náklady na výstavbu dosáhly 1 250 000 Kčs.

Můstek P 90 s kritickým bodem 115 m byl slavnostně otevřen 29. ledna 1967 závodem Mezinárodního skokanského turné v ČSSR. Zahájení prvního závodu na můstku se bohužel příliš nepovedlo. Oficiální závod se neuskutečnil kvůli silnému nárazovému bočnímu větru. Na zahájení ale přišlo 13 000 diváků, a tak se pořadatelé rozhodli uspořádat alespoň skokanskou exhibici, které se zúčastnili jen někteří závodníci.

Nejdelší skoky předvedli Jiří Raška (107 m), Zbyněk Hubač (106,5 m), Dalibor Motejlek (100 m), Kraus (112 m s pádem) a další v čele s libereckými skokany, Berkou a Dvořákem. | tak lze říci, že rokem 1967 vstoupil Liberec se svým tehdy největším můstkem v ČSSR, budovaným v Zimním středisku Ještěd, mezi presižní pořadatele vrcholných národních i mezinárodních závodů. V dalších letech pak probíhaly v ZSJ pravidelně každý rok významné závody, jako byly např. Mezinárodní skokanské turné ČSSR, Turné Bohemia, Pohár přátelství,světové a evropské poháry ve skoku i v severské kombinaci, které byly světovou organizací FIS vždy hodnoceny pochvalně. Návštěvníci ještědských závodů tak dodnes mají možnost na vlastní oči spatřit celosvětovou elitu skokanů a sdruženářů. Časový sled závodů, jejich druh a název s docílenými výsledky prvních tří závodníků uvádíme v příloze Přehled skokanských závodů na Ještědu.

Největší událostí v historii ještědských můstků bylo mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 (podrobnosti viz kapitolu Ještědský areál po roce 1990).

MŮSTEK PRO LETY NA LYŽÍCH P 180 M 

V původním záměru výstavby ještědského skokanského areálu se počítalo také s velkým mamutím můstkem. Takové zařízení totiž FIS doporučovala vybudovat ve střední Evropě, konkrétně v Československu, kam byl přidělen jako úplně poslední schválený mamutí můstek. Terén svýmí parametry pro realizaci můstku s přírodním nájezdem a normovým bodem 200 m vyhovoval. Miloslav Bělonožník pro něj vyhledal prostor hned vedle můstku P 90, s nímž také sdílel dojezdovou plochu, a můstek byl zařazen do návrhu územního plánu areálu Ještěd. Při prezentaci návrhu v komisi vládního výboru cestovního ruchu a u dalších dotčených orgánů ale návrh narazil. Zastánci výstavby na řadě složitých jednáních marně přesvědčovalí o jeho přínosu, odpůrci poukazoval na příliš velké odlesnění a omezenou využitelnost můstku, Výstavba mamutího můstku tak byla nakonec zamítnuta. Negativní stanovisko vydala lesní správa tehdejšího kraje, ale | MěNV Liberec. Výstavba byla převedena do Harrachova, kde zásah do lesního porostu už žádnému úřadu překvapivě nevadil. Město Liberec tím ke své škodě přišlo o prvotřídní světovou atrakci v lyžařském sportu.

zdroj: Ještěd hora sportů a turistiky  - Josef Lukeš, Vladimír Vele, Václav Lábus, Pavel D.Vinklát, 2012

Rochlické koupaliště 

bylo v údolí zvaném Černá louže od roku 1905. Zvláštní kovová konstrukce na břehu jsou zbytky skokanského můstku, ze kterého se skákalo na speciálních krátkých lyžích do vody. 

zdroj: Hana Chocholoušková a Markéta Lhotová - Zmizelé Čechy - Liberec , 2010

80.léta - skokanský můstek v prostoru LVT a tehdejší československé skokanské naděje
80.léta - skokanský můstek v prostoru LVT a tehdejší československé skokanské naděje
Časopis Český svět, 1925
Časopis Český svět, 1925

Dřevěný skokanský můstek v Pilínkově byl postaven v poválečných letech. V roce 1960 se zde konaly pravidelné pohárové soutěže. Můstek byl postaven podle návrhu Miloslava Bělonožníka a k tréninku ho využívali především mladí skokani z Liberce. (Zdroj: Skisprungschanzen)

zdroj : Josef Slavík - Naše skokanské můstky ,2003

Skokanský můstek TJ Slavia v Liberci  (archiv Aktivní Liberecko)
Skokanský můstek TJ Slavia v Liberci (archiv Aktivní Liberecko)
7.2.2025 (foto Všichni Čermáci)
7.2.2025 (foto Všichni Čermáci)

U nás v Liberci je tradice ve skoku na lyžích, tady přikládám jedno foto z roku 1983, jak trénovali naši reprezentanti v době, kdy jim to ještě skákalo

Reprezentanti ve skoku na lyžích prováděli v rámci letní přípravy také údržbu skokanského areálu v Harrachově.
Zleva: asistent Čunderlík, Mayer, Ploc, Podzimek, Slušný, Parma, Číž, Jelenský a správce areálu Ploc starší.

Vratislavický skokanský můstek v celé své kráse roku 1977. Výstupové schůdky na levé straně pod věží rozhodčích pamatovaly ještě ony staré tvrdé časy, kdy si opravdový skokan v šusťákovém kompletu musel každý seskok zaplatit zpoceným výstupem s těžkými lyžemi na rameni.
Vratislavický skokanský můstek v celé své kráse roku 1977. Výstupové schůdky na levé straně pod věží rozhodčích pamatovaly ještě ony staré tvrdé časy, kdy si opravdový skokan v šusťákovém kompletu musel každý seskok zaplatit zpoceným výstupem s těžkými lyžemi na rameni.

Skokanský můstek ve Vratislavicích

archiv Všichni Čermáci
archiv Všichni Čermáci
Ještěd 1982 – skokanské můstky (archiv T.Majer)
Ještěd 1982 – skokanské můstky (archiv T.Majer)
archiv Jiřího Malce
archiv Jiřího Malce

Kolem byl samej estébák

1. srpna 2008

Píše se rok 1987 a skokan na lyžích Jiří Malec vyhrává prestižní turné Bohemia. Přesto, že tímto úspěchem těsně před mistrovstvím světa ukázal svoji formu, na šampionát do rakouského Oberstdorfu nejede.

"Pořád mi to vrtalo hlavou, proč jsem odstrkován."

Až po revoluci mi jeden činovník svazu prozradil, že je to kvůli mému kádrovému profilu. Až teprve nyní mi všechny části skládanky zapadají do sebe," komentuje včera Malec informace o spolupráci svého reprezentačního kolegy Pavla Ploce a trenéra Dukly Liberec Zbyňka Hubače s komunistickou Vojenskou kontrarozvědkou (VKR).
Poměry v tehdejším armádním středisku i reprezentaci naznačují seznamy jmen spolupracovníků této složky StB, které zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů. V něm vedle Ploce a Hubače figuruje i pozdější trenér reprezentace Dalibor Motejlek, který měl krycí jméno Rogalo.
"Je mi z toho na blití. Byl kolem mě samej estébák. Teď mluví o tom, že vlastně nic nedělali, ale to ať si nechaj pro někoho jinýho," neskrývá emoce Malec. "Projíždím to už dva dny a jediný čistý snad byli jenom (Ladislav) Dluhoš a (Jiří) Parma," uvedl na adresu svých sportovních kolegů.
Jiří Malec se proslavil tím, že byl jedním z mála, který ve své době skákal takzvaným V stylem. Ten ale k jeho škodě začali rozhodčí uznávat teprve po konci jeho kariéry. Na olympiádě v kanadském Calgary v roce 1988 se Malec přesto dočkal životního úspěchu. Za Plocem skončil bronzový při skocích na středním můstku.
Pavel Ploc je v současné době poslancem ČSSD. Ihned poté, co vyšlo najevo, že jeho jméno je v seznamech vojenské rozvědky, se proti tomu ohradil. Ve středečním prohlášení Ploce a ČSSD se hovoří o podání žaloby.
Ploc, na rozdíl od Hubače, ve spisech vystupuje jako důvěrník, a nikoli agent. Z jeho spisu ale vyplývá, že kontrarozvědku informoval o svém okolí podrobně. Sportovci ve službách StB přitom vyzvídali i mezi sebou. Na konci ledna 1986 například Pavel Ploc po rozhovoru s Motejlkem svému řídícímu důstojníkovi hlásil informace o emigrantu Miloši Vobořilovi.
Později si kontrarozvědka vyslechla i trenéra Motejlka. Vobořilův syn působil v armádě USA v tehdejší Německé spolkové republice. "Pracuje v posádce v Berchtesgadenu ve skupině, kterou jeho otec nazval drill komando, se zaměřením na odposlech spojení a zaměřování dálkových střel," lze vyčíst z Plocova spisu.
Na rozdíl od Malce se zády k Plocovi nestaví Petr Schlang, o němž dostávala tajná služba také informace. Bývalý skokan a donedávna trenér slovenské reprezentace si myslí, že jde o starou záležitost. "Plně stojím za Pavlem Plocem. Nikdy mi nic
neudělal," řekl včera Schlang.

Autoři: Lidové noviny , Josef Hympl

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/kolem-byl-samej-estebak.A080801_102748_ln_domov_nev?

Na olympiádě v Calgary v roce 1988 se Jiří Malec (vpravo) dočkal životního úspěchu. Za Pavlem Plocem (vlevo) skončil třetí.  Autor: ČTK
Na olympiádě v Calgary v roce 1988 se Jiří Malec (vpravo) dočkal životního úspěchu. Za Pavlem Plocem (vlevo) skončil třetí. Autor: ČTK

V zimním středisku Ještěd

byly z iniciativy a pod vedením zasloužilého mistra sportu Miloslava Bělonožníka svépomocí libereckých sportovců, mládeže i armády vybudovány přírodní lyžařské skokanské můstky 90 m a 70 m. Na mistrovství republiky ve skocích na lyžích jezdí se sem podívat až 20 000 diváků.

(foto i text Liberec slovem a obrazem 1945 - 1970)

60.léta
60.léta
retro 1975 foto kniha Severní Čechy 70
retro 1975 foto kniha Severní Čechy 70

Vzpomínka na Tondu Hájka - a jeho nejdelší skok - žádný český skokan neskočil dál.

Jiří Malec

(* 24. listopadu 1962, Vlastiboř) je bývalý československý skokan na lyžích a olympijský medailista.

Sportovní kariéra

Skákat začal v osmi letech. Jeho skokanský styl byl na tu dobu neortodoxní: lyže neměl při skoku rovnoměrně, ale stáčely se mu do tvaru písmene V. Tehdy za tuto "stylovou chybu" dostávali skokani bodové srážky a V-styl se prosadil až po konci Malecovy kariéry.

První úspěchy přišly v roce 1981, kdy obsadil 3. a 4. místo na Tatranském poháru. V československé reprezentaci však nikdy nepobyl na dlouho, obvykle měl roli náhradníka. V jeho neprospěch údajně hrálo i to, že jeho otce vyloučili v roce 1968 z KSČ. Jak sám uvedl: "V roce 1987 jsem měl jet na mistrovství světa do Oberstdorfu, kde jsem předtím vyhrál na obou můstcích turné Bohemia. Porazil jsem celou českou elitu, a na mistrovství jsem neodjel. Až v roce 1991, kdy jsem oficiálně skončil, mi jeden činovník svazu prozradil, že jsem tehdy neodjel právě kvůli minulosti svého otce."

Prosadil se o rok později. V novoročním závodě světového poháru v Garmisch-Partenkirchenu poprvé nakoukl mezi deset nejlepších závodníků. Na poslední chvíli se nominoval do týmu pro Zimní olympijské hry 1988. Na trénincích skákal dobře a nakonec získal v Calgary na středním můstku nečekanou bronzovou medaili (za kterou dostal odměnu 50 000 Kčs). Porazil jej jen suverén Matti Nykänen a také reprezentační kolega Pavel Ploc. Na velké můstku se Malec umístil na 24. místě a s ostatními Čechoslováky obsadil v závodě družstev čtvrté místo.

Dalšího výrazného výsledku se nedočkal, částečně i kvůli bodovým srážkám za V-styl. V polovině 90. let k tomu řekl: "V Garmisch-Partenkirchenu jsem měl jednou čtvrté nejdelší skoky, a přesto jsem skončil až na 27. místě. To byla rána, div že jsem nebrečel. Nebo v Liberci při Světovém poháru jsem se s druhými největšími délkami nedostal ani na bednu a byl až šestý. Kdo chtěl tenkrát vyhrát s véčkem, musel skákat o pět metrů dál než ostatní."

Sportovní kariéru ukončil v roce 1991. Rok poté se oficiálně prosadil V-styl.

Po ukončení kariéry dostudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, dělal manažera skokanů a byl asistentem trenéra Jiřího Rašky, se kterým ale měl spory. Uvedl: "Máme rozdílné názory i na techniku skoku, on chtěl neustále něco vylepšovat. Neříkám, že to bylo špatně, ale uprostřed rozjeté sezóny na to není čas. Když se potom klukům na můstku něco nevyvedlo, nevěděli najednou, jestli mají skákat ponovu, nebo postaru."

Největší úspěchy

  • Bronz ze ZOH 1988 v Calgary ze středního můstku a 4. místo ze závodu týmů
  • Zlato z univerziád 1987 a 1989
  • 5. a 8. místo na závodě světového poháru v Sapporu
  • 4× v nejlepší desítce světového poháru
  • 13. místo na MS, K-90 v Lahti
  • 3. místo na závodě světového poháru v Meldal (Norsko)
  • celkové vítězství v Evropském poháru 1987/1988

Osobní život

Po ukončení trenérské kariéry sloužil u chemické jednotky v Liberci. Následně byl učitelem na základní škole a obchodní akademii v Tanvaldu a později začal pracovat ve sklářské firmě a poté na Střední zdravotní škole a Vyšší odborné škole zdravotní v Liberci.

Má syna Jiřího, který v roce 2003 vybojoval medaili na dětské olympiádě ve skoku do výšky,[4] a dceru Lucii. Koncem 90. let 20. století se podruhé oženil, s manželkou Olgou, bývalou gymnastkou, spolupracuje s nadací Chrti v nouzi.

V roce 2006 uvedl, že svoji olympijskou medaili prodal před čtyřmi lety na internetu za 150 tisíc korun, aby mohl splácet hypotéky.

(zdroj: Wikipedia)

Archiv Jiřího Malce

Ještěd 2007 - úpravy před MS

(archiv Zdenek Holý)

Fotografové na lyžařském šampionátě v Liberci 2009 a jejich fota.

(archiv Jany Zahurancové)

Rudolf Burkert


Československý lyžař, skokan a sdruženář německé národnosti


Rudolfu Burkertovi by ocenění "lyžař století" náleželo právem. Jako jediný před Jiřím Raš­kou přivezl medaile ze zimní olympiády i z mistrovství světa.
Vybojoval všechny tři:


zlatou medaili z MS 1927, Cortina d'Ampezzo
Disciplína: severská kombinace / střední můstek + 10km


stříbrnou medaili z MS 1933, Innsbruck
Disciplína: skoky na lyžích / velký můstek


bronzovou medaili ze ZOH 1928, St. Moritz
Disciplína: skoky na lyžích / střední můstek

Doba třicátých let, kdy jeho kometa jasně zářila, však řešila odlišné problémy, spojené hlavně se světovou ekonomickou krizí
Jaký byl závodník z pomezí Jizerských hor a Krkonoš, z klubu, který měl zvláštní poetické pojmenování SC Windsbraut Polaun?
Lyžaři z Polubného, korporace založené v roce 1907, byli pod vedením předsedy Josefa Lauera čipernou cháskou. Počtem členů šlo spíše o menší společenství mezi 33 skikluby kraje Jeschken und Isergebirge.
Překlad názvu Windsbraut - větrná nevěsta - vystihuje klima Polubného. Na hřebínku mezi Štěpánkou a Bukovcem, kde se porůznu objevují chalupy polubenských hospodářů, sklářů, tkalců a dřevařů, si vskutku užívají větru ve všech ročních obdobích.
A čtyřicítka údů místního Skiklubu Větrná nevěsta Polubný má ve svém středu bratry Burkertovy, Josefa a Rudolfa. Běžce, skokany, sdruženáře a nakonec i sjezdaře. Extra specializace se v době začátků závodního sjezdaření nevedla ve velkých klubech, natož v horských vískách. Větrný Polubný, stejně jako Vysoké nad Jizerou v počátcích skokanského sportu, neměl stálý skokanský můstek. Proto Ruda Burkert hobloval dopady můstků v sousedních střediscích. Blízko měl na Štěpánku, tam se skákalo na Stefansruh 30 metrů; zkraje zimy byl sníh nad Smědavou. To bylo trošku z ruky, ale těch 12 km tam a zase zpátky byla dobrá průprava pro běh. Můstek to byl ale také menší. Poměrně blízko byla Teichschanze nad lázněmi v Kořenově. Tu nechal postavit v Burkertových dorosteneckých letech Walter Riedel, pozdější skokanův zaměstnavatel a mecenáš top lyžařů z HDW. Kořenovská šance dovolovala skoky do 40 m. Pak tu byly můstky v Josefově Dole a v Harrachově Ptačinec a Čerťák.
Skokačky polubenských kluků je prověřovaly opakovaně a do úmoru. Rudolfovi, který se narodil v roce 1904, zpočátku tolik nevoněly. Díky abnormálním dynamickým odrazovým vlastnostem vynikal ve škole a při cvičení v turnerském spolku v gymnastice při akrobacii a přeskocích. Švédský stůl a koně nadél ovládal s takovou bravurou, že zatímco ostatní spolucvičenci používali při skocích půlmetrový pérový můstek, žák Burkert skákal bez něj. Při vzpomínkách žertem glosoval, že pokud by šel přes pérák, odřel by nohama malbu na stropě.
Se závodní činností začal poměrně pozdě, s největší pravděpodobností až v roce 1925. Prožil nelehké životní peripetie, a to nejenom jako sportovec-lyžař. Jeho a bratrovu jménu náhodně změnili souhlásku na začátku příjmení. Jestli to bylo v počátcích Rudolfova závodění, kdy se na nemistrov­ské soutěže lyžaři přihlašovali před startem ústně, už dnes nikdo nedoloží. Jistý je pouze fakt, že dobový československý tisk, měsíčník Zimní sport a jeho obdoba, německý Der Winter, jakož i Skichronik, uvádějí skokana z Windsbraut Polaun jako Purkerta. Se stejnou chybou je zapsal do monumentálních publikací z historie československého lyžování jejich autor O. Kulhánek. R. Pur­kert se objevuje jak v Malé encyklopedii lyžování, tak ve Zlaté knize lyžování. Správně jako Burkerta ho vedou soukmenovci v ročenkách HDW. Alfabetická chyba ho pochopitelně mrzela, leč provázela ho ve většině tuzemských výsledkových listin. I ve výsledcích FIS závodů to bylo jednou tak a podruhé onak.
Přesto jeho doménu skok a jeho provedení uznávali a obdivovali přední švédští a norští skokani, tvořící v té době světovou extratřídu. Obzvláště jim imponovala razance a nádherná technika vlastního letu. Burkertovu lyžařskou suverenitu a osobnost popisuje Günter Krusche příběhem z Orlických hor. Když obhajoval jeden ze skokanských titulů na Hindenburgově můstku ve slezských Dušníkách, vzal svoji nevěstu a pozdější manželku do náruče a na skokanských lyžích svým přirozeně jistým sjezdařským postojem ujížděl. Sjel dopad můstku a mírnými stráněmi pod můstkem, lemovanými však terénními skoky, odvážel své sladké břímě až ke kostelním vratům místního svato­stánku
Tím svým přihlížejícím příznivcům naznačil na trase skokanský můstek-kostel svou další životní pouť. Jeho fandové a obdivovatelé tehdejších lyžařských ikon takovéto kousky milovali
Bohužel jiný takový majstrštyk ukončil zářivou kariéru úžasného skokana. Při jedné velice odvážné jízdě skrz rokli nad Hrádkem nad Nisou si zlomil nohu a bylo po velkolepém lyžování. Vážné zranění ho na druhé straně ochránilo před nástupem na frontu; 2. světová vojna ho tak minula.
X. mistrovství světa v lyžování bylo pro československou výpravu veleúspěšné. Bartoň druhý ve sdruženém závodě, běžecká štafeta v sestavě Šimůnek, Novák, Bartoň a Musil na 4×10 km také stříbrná. Úspěch Čechoslováků v Innsbrucku dovršil Rudolf Burkert druhým místem ve skoku. Dolétl tehdy na 68 a 70 m. Od té doby ho s vysockým Tondou Bartoněm pojilo přátelství, psali si o závodech, přípravě, novinkách ve výzbroji. Rudla, jak ho Bartoň tituloval, se mu nejednou chlubil, jak si při slalomových jízdách do údolí Dolního Polubného do Riedlovy sklárny, kde pracoval jako řidič náklaďáku, testuje lyžařské mazání. Toužil po receptu lyžařského vševosku, jakéhosi univerzálu. Takový, který by byl vhodný ke sjezdu i vzestupu na všech druzích sněhu, jak psal kamarádu Bartoňovi. Generace bývalých i současných lyžařů ví, že jde o čirou teorii a utopii. Burkert to však bral vážně a receptury dával všem, kteří s ním z Horního do Dolního Polubného denně jezdili do práce. I své kolegy z Winsbrautu potěšil čas od času nějakou špulkou extravosku. Mezi jeho zvláštní substance patřila šelaková politura s příměsí rozpuštěných gramofonových desek, vepřové sádlo a dehet z březového dříví.
Burkert překvapil činovníky HDW i Svazu už třetím rokem své závodní kariéry. V roce 1927 na mistrovství světa v italské Cortině se stal mistrem světa mezi sdruženáři, tedy nekorunovaným lyžařským králem. O rok později při II. ZOH ve Svatém Mořici šokoval odborníky ziskem bronzové medaile ve skoku. (Takový kousek se podařil dalšímu "neseveřanovi" až o osmadvacet let později, kdy si Němec Harry Glas v Cortině na olympiádě také doskočil pro 3. místo.)
Měl své zázemí a postavení v Riedlově gardě, kam tehdy patřil i bratr Josef, Anton a Franz Lauerovi a také Alois Horn. Cen a medailí si Burkert z lyžařských klání přivážel nepočítaně. V roce 1927 to byla Španielova cena při mistrovství republiky v Harrachově, 3× byl mistrem HDW - na Klínovci, v Harrachově a v Rýmařově. Byl i držitelem titulu mistr Karpat. K jeho vítězství v Rýmařově: ve statistické části ročenky jsou umístění borců z HDW při republikovém mistrovství v Harrachově. To se konalo týden po rýmařovských závodech a strohá ročenka uvádí u 12. místa v běhu na 18 km: "Burkert po svém těžkém pádu v Rýmařově nebyl zdravotně v pořádku, přesto se značným sebezapřením nastoupil k běhu." Pozoruhodný je i jeho start na 1. sudetoněmeckém mistrovství v lyžování v Harrachově (přihlížel mu Konrád Henlein), kde vybojoval stříbrnou medaili ve sjezdu ve své kategorii. Přestože mu vítězný Otto Berauer nadělil 20 s, byl zisk druhého místa důkazem osobní vitality, kterou nezlomil ani vážný úraz při vzpomenutém sjezdu v Hrádku
Po válce bydlel Rudolf Burkert v Jiřetíně pod Bukovou. Před důchodem pracoval jako vlekař na Tanvaldsku. V novém bydlišti v Jiřetíně si středně rostlého, možná spíš pomenšího snědého chlapíka s plnými rty prohlíželi noví osídlenci s trochou despektu, což v poválečné době bylo běžné. Z původních německých obyvatel jich v pohraničí moc nezůstalo a Burkertovi říkali hanlivě Germán
Podle očitých svědků mu to pod nos moc nešlo. Možná, že i tato přezdívka byla jedním z důvodů, proč se v šedesátých letech přestěhoval do SRN, kde také v roce 1985 ve věku osmdesáti let vydechl naposledy
Aleš Suk, Časopis Krkonoše - Jizerské hory

Zdroj: https://1url.cz/@KRNAPburkert


A jaký byl osud první olympijské československé
a zároveň jizerskohorské medaile?

Dlouhá léta se myslelo, že je uložena v archívu Českého olympijského výboru nebo v Národním muzeu. Tam skutečně medaili ze Svatého Mořice ve svých sbírkách objevili. Ta však byla zlatá a nikoliv bronzová, takže Burkertovi stoprocentně nepatřila. A dodnes se neví, komu vlastně patří...
Ta pravá medaile se v roce 2013 dostala do vlastnictví jabloneckého senátora Jaroslava Zemana, kterému se ji společně s dalšími Burkertovými medailemi a archiváliemi podařilo získat z pozůstalosti po Burkertových potomcích.
Všechny tyto památky na Rudolfa Burkerta, včetně bronzové olympijské medaile, jsou dnes vystaveny v muzeu továrny DETOA Albrechtice , v Jiřetíně pod Bukovou. Tato expozice je tedy pomyslným pomníčkem, připomínajícím úspěšného lyžaře z Jizerských hor.

  • (zdroj: Protržená přehrada)
Erich Tham v roce 1928 vyfotil Franze Kirschnera z Jabloneckých Pasek při skoku přes vlak.
Erich Tham v roce 1928 vyfotil Franze Kirschnera z Jabloneckých Pasek při skoku přes vlak.
Erich Tham a jeho skisalto zvané Auerbachovo. Tham se na tento kousek připravoval skoro pět let.
Erich Tham a jeho skisalto zvané Auerbachovo. Tham se na tento kousek připravoval skoro pět let.

ERICH THAM – SPORTOVEC A FOTOGRAF

Sběratelé se často zaměřují na líbivé, umělecky pojaté pohlednice dvacátých a třicátých let 20. století, na nichž jsou vyobrazeny přírodní scenerie a magické obrazy krajiny. Karty zpravidla nesou jen stručnou informaci o původci, v lepším případě příjmení, autorskou značku nebo pořadové číslo série. V našem pohraničí se jedná zpravidla o autory sudetoněmecké, kteří s oblibou zachycovali svou rodnou hroudu. Takové snímky obvykle vykazují znaky secesního piktorialismu, vlivu grafického umění, malby i kresby v kombinaci s exkluzivnějšími tiskovými technikami. Na pohlednicích je vidět snaha povýšit fotografii (pohlednici) na umění. Ve světě se secesní piktorialismus obecně rozvíjel okolo roku 1900, u nás lze hovořit o jakémsi zpoždění (po první světové válce) a posléze o setrvačnosti, kdy autoři tímto způsobem tvořili leckdy až do čtyřicátých let 20. století. Jedním z představitelů "líbivých" obrázků z hor je osobnost jabloneckého sportovce Ericha Thama, zprvu amatérského fotografa, později profesionála.

Ing. Erich Tham bývá v dobovém tisku uváděn jako jablonecký fotograf (aktivní mezi lety 1920–1938), ovšem v soupisech našeho muzea je veden také jako oficiální fotograf liberecké sekce Gaulichtbildstelle Sudetenland (tj. fotograf nacistické propagandy do roku 1945), a je pravda, že na těchto snímcích je patrný odklon od předchozí tvorby. Erich Tham, absolvent reálného gymnázia v Jablonci nad Nisou, nebyl jen fotografem, ale také členem jabloneckého spolku "Přátelé fotografie" (Verein Lichtbildfreunde Gablonz) a Alpského horského spolku. Od mládí se věnoval sportu. Začínal jako plavec, později, v rámci jabloneckých turnerů, se výrazněji prosazoval v atletice (běhu, skoku a dalších disciplínách) a také v oblasti zimních sportů, v lyžování (běhu, skocích, ale také v akrobacii).

V roce 1929 Tham ukazoval své mistrovské kousky na lyžích během Lyžařského dne mládeže. Tehdy ještě neexistovala oficiální disciplína akrobatické lyžování. Každopádně díky tisku víme, že první pokus o skisalto Erich Tham úspěšně provedl v zimě roku 1928 v Alpách (Arlberg) a stal se tak údajně prvním Evropanem, který tento skok zvládl.

V roce 1929 se Tham zúčastnil fotografické soutěže "Moje nejkrásnější zimní sportovní fotka", snímky úspěšných autorů měly být otištěny v časopise Deutsches Bergland. Roku 1933 proběhla výstava spolku Přátel fotografie, Tham zde získal ocenění za snímek "První sníh". V roce 1935 vznikl Thamův cyklus "Ski und Kamera" s motivy krajin (Dachstein a Alpy, okolí Jablonecké chaty v Alpách, ale také Jizerek a Krkonoš), v cyklu nechyběly snímky tzv. salta mortale na lyžích. V roce 1936 Tham připravil přednáškový cyklus s promítáním fotek pod názvem "Na lyžích s kamerou" (Mit Ski und Kamera durch das Iser- und Riesengebirge) a "Na skialpech s kamerou" (Mit dem Schneeschuh durch das Iser- und Riesengebirge); slovem kamera se běžně označoval fotoaparát. Soubor čítal na 170 fotografií, které zobrazovaly krásy zimní horské krajiny.

zdroj: https://www.facebook.com/100064030419610/posts/794693982674942/

Trošku humoru s reklamou na závěr