Sny o nové chatě na Ještědu a její stavba

11.09.2022

Nový ještědský dům. Obrázek chaty na Ještědu s horní stanicí lanové dráhy stylizovaný do podoby jakéhosi projekčního modelu. Vydán byl ve 30. letech 20. století a byl typickým odrazem tehdejší touhy po co největší velkoleposti díla horského spolku, perspektiva budovy je proto značně nadsazená co do mohutnosti.

Hrad na Ještědu. Stavitelská kancelář Gustav Sachers Söhne naskicovala pro horský spojek roku 1894 první návrh nové chaty na Ještědu v romantizující hradní podobě.

První patro nové chaty. Půdorys budovy podle projektu stavitele Ernsta Schäfera v podobě, v níž byl objekt nakonec skutečně realizován.

Jeschken 1 010 m. Velice stylizovaný, přesto však v zásadě věrný pohled na vrchol Ještědu s novou chatou, parkovištěm před ní a novou přístupovou cestou od východu. Vydán byl ve 30. letech 20. století. Autor celé kompozice však zůstává neznámý.

Nový ještědský dům. Patrně nejtypičtější úhel pohledu na novou chatu na Ještědu. Objekt je na pohlednici vydané Německým horským spolkem záhy po dostavění zobrazen v celé své kráse, tedy ještě se všemi okenicemi, žaluziemi, původním řešením podezdívek a obkladů stěn.

Netradiční pohled na chatu od vrcholového kříže v době těsně po dokončení. Vpravo je původní pýcha chaty - prosklená veranda, na kterou navazoval salonek. Po rozšíření chaty za 1. republiky byla k němu vlevo přistavěna ještě jedna - již méně hezká veranda s výhledem na jihovýchod.

Nová chata v zimě. Silně kolorovaná pohlednice z roku 1908 zobrazuje pohled na ještědskou chatu od severu, zhruba z míst, kterými vedla stará cesta na vrchol. Na snímku je vlevo od chaty viditelný ještědský kříž, vpravo je poté několik sloupů telefonního vedení, mezi kterými je patrná špička obelisku Rohanského kamene. Stará bouda v té době ještě stála, ale je skryta za skalami v pravé části vrcholu. Zajímavé srovnání se nabízí u stavby nové chaty se stavbou dnešního ještědského hotelu: sledováno ze stejného místa zabírá současný objekt na vrcholovém plató zhruba dvojnásobek šíře původní chaty.

Sny o nové chatě 

Na přelomu 19. a 20. století se Ještěd zařadil k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším výletním místům Čech, přilehlých oblastí Horní Lužice a Dolního Slezska. Desetitisíce turistů stoupaly po upravených stezkách k jeho vrcholu, na němž jim občerstvení i ubytování poskytovala skromná bouda Matky Krusche. Liberec byl tou dobou bohatým městem, v němž rostla jedna reprezentativní stavba za druhou, a především liberečtí členové horského spolku proto snili i o důstojném završení symbolu města - vrcholu jejich Ještědu. Toužili po nové a velké ještědské chatě.

Plánovala se proto od počátku ve velkorysém stylu. Nejprve dokonce existoval návrh stylizovat ji do podoby hradu s věžičkami a hradbami, který naskicovala roku 1894 liberecká stavitelská firma Gustav Sachers Söhne. K hradu s nádvořím měly být postaveny ještě mohutné konírny v historizujícím stylu. Stavba takovéhoto rozsahu by však byla příliš nákladná, a nejen to. Protože i třikrát upravené plány téhož architekta nebyly schváleny správou clam-gallasovského panství, v jehož majetku byl stavební pozemek, začalo se proslýchat, že majitel velké části parcel - hrabě Clam-Gallas - není z konkurenčního nakašírovaného hradu na Ještědu nikterak nadšen. Romantický nápad tak nakonec naštěstí zůstal zhmotněn jen na historických obrázcích.

Stavba se proto nově začala připravovat v soudobém secesním stylu, nicméně na velkorysosti řešení to nemohlo nic změnit. Horský spolek se po krátkých úvahách přiklonil v létě 1905 k projektu libereckého stavebního mistra Ernsta Schäfera, který nabízel jednoduchou, napůl dřevěnou stavbu s 28 metrů vysokou kamennou věží sloužící jako rozhledna. Architektonická forma budovy vycházela nejen z potřeby co možná nejvolnějšího výhledu do všech stran, ale snažila se v rámci secesního stylu uplatňovat i některé zdejší stavební tradice, včetně reminiscencí na prvky lidové architektury, použité především v interiéru.

Půdorys chaty o celkové zastavěné ploše 425 čtverečních metrů byl navržen do písmena L se dvěma trakty: hlavním hostinským a pobočným kuchyňským; Scháferův projekt navíc umožňoval budoucí rozšíření budovy směrem k obelisku Rohanského kamene ještě o jedno - nakonec nikdy nerealizované - křídlo s půlkulatou věží. Projekt navrhl hlavní zastřený vstup do budovy na úpatí velké věže orientované k jihu do Podještědí.

V přízemí chaty byla naplánována šenkovna - velka hostinská místnost o rozměrech 15 x 7,5 metru, na kterou navazovala šestiuhelnikova pří stavba salonku s výhledem na Liberec. Na opačné straně pak ještě menší hostinská místnost o rozměrech 5,5 x 5 metrů. Na severní straně přiléhala k velké šenkovně ozdoba chaty - tři metry široká a dvacet metrů dlouhá prosklená veranda s výhledem na Horní Lužici.

Velká hostinská místnost měla trámový strop s malovanýmí nápisy lidových povídaček a citátů, to proto, aby v ní byla navozena domácká, selská atmosféra. Zajímavostí bylo, že trámoví stropu nakonec doplňovala ještě prkna ze staré ještědské rozhledny z roku 1889, na nichž byly napsány vlastenecké veršovánky zdejší básnířky s podivuhodným jménem Segalla Maksa. Obložení rohové místnosti a verandy bylo již modernější, zakončení navíc sloužilo jako polička pro vystavené předměty. Z verandy s velkými prosklenými posuvnými okny, která mohla být za hezkých dní stále otevřená a za nečasů zavřená, se vycházelo po schodišti přímo ven na vrchol hory. Filosofie řešení architekta Schäfera byla taková, aby z každého místa u stolu v chatě byl výhled na některou ze světových stran. V šenkovně byly dřevěné stoly a židle pro 130 návštěvníků chaty, stěny byly ozdobeny dřevěným obložením a obrazy, mezi nimiž nemohl chybět obraz císaře Franze Josefa I. Dalších 60 hostů bylo možné usadit v malé šenkovně a na verandě, kde byly méně okázalé zahradní židle.

Pro zázemí chaty byla navržena řada tehdy moderních řešení. V přízemí byla umístěna veliká - 7,5 metrů dlouhá a 5,6 metrů široká - kuchyně s umývárnami a velkou spižírnou spojenou zvláštním schodištěm se sklepem. Chata měla vyprojektovánu i absolutní novinku na osamělém vrcholu Ještědu - skvělé sociální zařízení a zázemí, dvoje dámské a pánské toalety s pisoárem, oddělené dokonce prostorem s telefonní kabinou. Chybět nemohla ani prodejna pohlednic, vstupenek na věž a dalšího turistického zboží, umístěná přímo při vchodu pod hlavním schodištěm, kterým se zároveň stoupalo nahoru za rozhledem. Celá budova byla podsklepená, s kotelnou a prostory na palivo i pivo.

V prvním patře bylo umístěno 11 samostatných pokojů různé velikosti, klubová místnost horského spolku a velká společná ubytovna; nad kuchyňským křídlem byl Schäferem logicky vymyšlen byt rodiny hostinského o dvou místnostech s předsíní, jakož i ložnice služebných. O patro výše bylo dalších 12 pokojíků a dvě komory pod střechou. Protože kuchyňský trakt byl plánován o patro nižší než hostinský, bylo patro už pouze nad jednou částí budovy, kde byla umístěna velká společná noclehárna a sklad prádla. Výše již byla jen tři patra věže; v nejvyšším se nacházela vyhlídková plošina s výhledem do všech stran a pod ní o patro níže velká místnost připravovaná pro meteorologickou a pozorovací stanici.

Jako stavebního materiálu mělo být podle projektu použito především dřeva a místního kamene - křemence, který se stavitel Schafer ve svých písemných podkladech nerozpakoval hrdě nazývat Jeschkenstein - Ještědský kámen. Ten měl sloužit především k vyzdění celé hrubé podezdívky, sklepů a celé konstrukce věže; pro stavbu zdí a vyšších pater mělo být použito dřevo, uvnitř kvůli izolaci proti ještědské zimě potažené korkovými pláty. Zajímavé je, že i na tak klimaticky exponovaném místě, jako je Ještěd, se Ernst Schafer bránil většímu použití kamene a preferoval dřevo, pro útulnější efekt napuštěné teplými hnědými barvami. Hnědou na plášti barevně doplňovaly okapové žlaby natřené na tmavě zeleno; okenice byly mechově zelené pruhované a samotná okna bílá. Do celkové barevné kompozice vnějšku chaty měla zapadat i červená na pálených taškách, kterými byla kryta mohutná mansardová střecha.

Dům měl být původně vytápěn kamny, později projekt preferoval centrální otopný systém s kotlem ve sklepě a skladem topiva umístěným takřka pod celým hostinským křídlem. Všechny místnosti hostinské i ubytovací bylo navrženo zařídit na svoji dobu až příliš stroze - jednoduchým, ale bytelným nábytkem. Osvětlení budovy Scháfer původně plánoval moderní elektrické, ale nakonec se v projektu objevilo levnější, ale v té době již zastaralé a pro z velké části dřevěnou stavbu i riskantní plynové osvětlení, které ovšem podle dobových zpráv zase navozovalo zvláštní, útulnou atmosféru. Očekávaným problémem bylo na Ještědu zásobování vodou, v původním projektu řešené velice polovičatě a s ohledem na složité podmínky hodně optimisticky. Realizace stavby vzdáleného vodovodu a první léta provozu spojená s nesmírnými problémy s dostatečným množstvím vody pro stoupající počty turistů ukázala, že to byl jeden z nejslabších bodů Schaferova projektu, ke kterému se musel horský spolek několikrát — s většími či menšími úspěchy - vracet.

Odhad původních nákladů stavby byl mezi 120 a 125 tisíci rakouských korun, postupem času a po precizaci projektu navržení nákladného zásobování vodou se nakonec vyšplhal takřka ke 200 tisícům. To představovalo částku tak mohutnou, že se ji představitelé horského spolku oprávněně zalekli a v zápisech v souvislosti s nekrytým financováním tolik vysněné chaty se nerozpakovali pro své pocity použít slovo Kopfschmerz - bolení hlavy. Touhy postavit na Ještědu jako symbolu zdejší krajiny velkorysou stavbu byly jedna věc, ale složité financování tak náročného projektu odsouhlasení zahájení stavby stále oddalovalo.

Těžko říci, jak dlouho by se ještě představitelé horskeho spolku dohadovali nad zahájením stavby, kdyby projekt nové chaty na Ještědu nebyl spojován s národnostními pohledy a soupeření s Čechy. Na přelomu 19. a počátku 20. století se na Liberecku silně vyhrotily nacionalistické tendence a stále bohatší a vlivnější liberečtí Němci se již nevyhraňovali pouze proti Čechům z vnitrozemí, ale i proti Rakousku-Uhersku, které pro ně ve srovnávání s Německem ztrácelo stále více svůj lesk. Hořeli touhou po symbolech svého úspěchu a jedinečnosti, kterým by do Vídně i Prahy ukázali, že se s nimi musí počítat. V roce 1893 si proto postavili impozantní libereckou radnici a v roce 1906 byla v Liberci připravována výstava píle a umu všech českých Němců, kterou nakonec navštívil i sám císař Franz Josef I. A Ještěd, ležící přímo na tehdejší jazykové hranici mezi českým a německým etnikem, byl vnímán nejen jako symbol město Liberce, ole také jako jakási pevnostní bašta proti pronikání Čechů z vnitrozemí do pohraničních, německy hovořících oblastí. Málo bylo tehdy podstatné, že z tohoto pohledu šlo o symbol poněkud pochybný, neboť do Liberce a okolních - tehdy samostatných - obcí přicházelo za každodenní prací stále více Čechů, řada z nich se zde usazovala, na Liberecku sílily české menšinové spolky a bytelná německá chata na Ještědu tomu sotva mohla stát v cestě. Na druhou stranu byl v té době Ještěd ovšem jakousi poslední výspou německy hovořících obyvatel Čech směrem do vnitrozemí, okolo jeho vrcholu byly prakticky na dohled tehdy výrazné české obce a osady se silnou kulturní tradicí: Pláně, Světlá či Hoření Paseky. Nedochovaly se žádné zprávy o tom, že by čeští turisté v těch dobách usilovali o postavení chaty někde na vrcholu Ještědu v jakési touze po jeho ovládnutí. Německý horský spolek měl ale nad českými turisty mohutnou finanční převahu a správy obou panství by patrně české projekty rozhodně odmítly. Podivný česko-německý boj o Ještěd je tak možné považovat zčásti spíše za tah horského spolku, jak využít tehdejšího nacionalismu pro snazší získání peněz na financování projektu, který vysoce převyšoval spolkové možnosti.

Valná hromada horského spolku proto nakonec 17. prosince 1905 přijala odvážné rozhodnutí stavební práce zahájit, přičemž s prvními činnostmi na místě se mělo začít v květnu 1906. Peníze ale stále chyběly, a tak nejenže spolek neustále vyzýval své donátory a příznivce v libereckých denících k podpoře, ale zasílal i opětovné výzvy o příspěvky všem členům s tím, že jméno toho, kdo na stavbu věnuje tisíc rakouských korun a více, bude zvěčněno na čestném místě v chatě. Prostředky z fondů a sbírek nevytvořily však ani třetinu potřebné částky; výhodné půjčky na stavbu sice přislíbily vratislavický a plzeňský pivovar, ale ty netvořily ani deset procent nutných nákladů. Nakonec proto horský spolek přistoupil na základě rozhodnutí výboru z 25. března 1906 a předchozího povolení pražského místodržitelství k vypsání půjčky, kterou měl krýt vydanými stokorunovými dluhopisy s obrázkem nové chaty a úrokovými tříprocentními kupony. Půjčka měla začít být splácena v roce 1913 u liberecké filiálky C. a k. privátního rakouského kreditního ústavu pro obchod a živnosti či u Reichenberger Bank.

Stavbě drahé, ale především velkolepé a ohromující ještědské chaty, objektu, který byl tehdy oficiálně (za účelem odlišení od starých bud) nazývaný Nový ještědský dům, nemělo již nic stát v cestě, a měla tak být bombastickou demonstrací libereckého německého patriotismu.

zdroj: Marek Řeháček - chata na temeni Děda Ještěda, 2006

Jeschkenberg 1927 (archiv O.Musil)
Jeschkenberg 1927 (archiv O.Musil)
1925 (archiv Jany Zahurancové)
1925 (archiv Jany Zahurancové)
archiv J.Hůlka
archiv J.Hůlka
Svahy Ještědu od Javorníku 1932 (archiv J.Peterka)
Svahy Ještědu od Javorníku 1932 (archiv J.Peterka)
1899 (archiv Radek 'habendorf' Kudela )
1899 (archiv Radek 'habendorf' Kudela )
Cesta na Ještěd v roce 1927 (archiv O.Musil)
Cesta na Ještěd v roce 1927 (archiv O.Musil)
Ještěd v roce 1928 (zdroj: https://www.ebay.com )
Ještěd v roce 1928 (zdroj: https://www.ebay.com )
pohled k Ještědu z Hvozdu v roce 1919 (zdroj: https://www.ebay.com )
pohled k Ještědu z Hvozdu v roce 1919 (zdroj: https://www.ebay.com )
archiv J.Hůlka
archiv J.Hůlka
pohled na Ještěd od Křižan v roce 1910 (archiv Radek 'habendorf' Kudela )
pohled na Ještěd od Křižan v roce 1910 (archiv Radek 'habendorf' Kudela )
archiv O.Musil
archiv O.Musil
1918 (archiv O.Musil)
1918 (archiv O.Musil)
zdroj: Aukro
zdroj: Aukro
poslední obrázek od Jaroslav Hůlka "PULEC" ( asi olejomalba, autora bohužel nerozluštím)
poslední obrázek od Jaroslav Hůlka "PULEC" ( asi olejomalba, autora bohužel nerozluštím)

Stavba nové chaty

archiv O.Musil
archiv O.Musil
Stavba Ještědu (červenec 1906 - leden 1907)
Stavba Ještědu (červenec 1906 - leden 1907)

Starý hotel Ještěd

Několik fotografií dokumentujících stavbu a fungování toho starého Jeschkenhausu, který tu vystavěl Deutsche Gebirgsverein (neboli německý horalský spolek) a který fungoval od 13. ledna 1907 do 31. ledna 1963 (kdy vyhořel).

Fotky pocházejí ze dvou ročenek zmíněného Gebirgsvereinu. Ta z roku 1907 slavnostně představovala nově postavený Jeschkenhaus svým členům, takže fotodokumentace v ní ukazuje jeho interiéry zářící novotou. Ta z roku 1932 obsahovala pětadvacetiletou retrospektivu a z ní pocházejí fotky ze stavby a jeden interiér.

(autor příspěvku Tomáš Cvrček)
Patosem spojeným s podporou stavby se před výstavbou a při získávání další podpory v rámci stavby nešetřilo, papírem létala slova jako zlaté západy slunce, divoké bouře, nejkrásnější hora Čech, hráz proti protivníkům, symbol obyvatel Liberecka. Franz hrabě Clam-Gallas po dlouhých jednáních mezi zástupci horského spolku a panské domény a za vcelku tvrdých podmínek nakonec umístění chaty na svých pozemcích povolil a proti nebyl ani majitel druhé strany hory - sychrovský kníže Alain Rohan, po jehož pozemcích měla jít přístupová cesta. Práce byly podle plánu zahájeny na začátku května 1906 a už 27. června téhož roku byl do vyzděného sklepa položen základní kámen chaty. O páté hodině odpolední se na Ještědu sešli členové hlavního výboru spolku se svými manželkami. Patrně z důvodu stále ne úplně jistého financování celého projektu nemělo odhalení základního kamene zcela oficiální ráz, a přítomni tak byli navíc víceméně náhodně sešlí členové spolku a turisté. Stavitel Schafer předvedí již dokončený sklep a rostoucí stěny budovy, nahoře již vyztužené cementem a pokryté asfaltovou izolací, která měla zabránit pronikání vlhkosti do výše položených dřevěných částí budovy. Na zdi byly umístěny obří traverzy a uchyceny půlmetrové šrouby, které měly držet dřevěné trámoví stěn.

Do podstavce hlavní věže s rozhlednou byla tehdy umístěna měděná schránka s listinou o zahájení stavby slavné ještědské chaty, protokolem o stavbě, turistickým průvodcem člena spolku profesora Franze Hůblera, odznakem spolku a pohlednícemi Ještědu. Předseda horského spolku Richard F. Richter potřásl staviteli Ernstu Schäferovi rukou a pronesl: "Až dosuď nám Bůh pomáhal - a pomůže nám i dále! Ale vám, pane staviteli, přeji, abyste tuto stavbu dokončil šťastně a bez nehod, na jejímž budování má svůj podíl celé široké německé okolí." A stavitel Schäfer se poté vůbec nerozpakoval zahrát na nacionální strunu ještě silněji a rozhovořil se o pohostinném domě vyrůstajícím vzhůru na německé skále a z německé skály. A Adolf Hoffmann, nestor ještědské turistiky, přinesl očekávané završení tehdy zcela typického nacionalistického dýchánku, když prohlásil: "Náš Ještěde! Německý jsi byl, německý jsi a německým zůstaneš!" Nezbývalo pak již nic, člen hlavního spolkového výboru Heinrich Walter celou společnost vyfotografoval a bylo po slavnosti. Stavba však velice rychle pokračovala, stavební materiál byl na vozech přivážen do sedla Na Výpřeži a odtud vynášen na vrchol na hřbetech mul. Zajímavostí je, že tyto muly po dokončení od firmy stavitele Schäfera převzal jako nosiče zásob ještědský hostinský Grund.

Dřevěná konstrukce ještědské chaty byla smontována tak hbitě, že se již 18. srpna 1906 na vrcholu oslavovalo zvednutí krovu. A byla to slavnost věru veselejší než položení základního kamene v době, kdy členy výboru horského spolku bolela hlava z financování. Tesaři tahali trámoví nahoru až do pozdního večera a poslední dva trámce tvořící vršek krovu sroubili až za samé tmy, kdy slavnostní dokončení hrubé stavby ohlásil výstřel z kanónu, to aby snad i všichni pod horou věděli, že dílo na Ještědu se podařilo nahrubo završit. Na vrcholu nebyla vztyčena májka, ale kupodivu rakouská státní černožlutá vlaječka, která hlásila světu, že konstrukce ještědské chaty již nebude vyšší a že se tak zrovna stalo v den narozenin císaře pána Franze Josefa I. Liberečtí sice tehdy dosti často císaře popuzovali používáním velkoněmeckých trikolor, ale zdá se, že pro tentokrát byli přeci jen smířlivější, a navíc mu při příležitosti založení posledního trámu do Vídně odeslali blahopřejný telegram. Spokojená společnost z horského spolku se přesunula do staré ještědské chaty a zapíjela nejen své dílo, ale - jak zaznamenaly staré zprávy - zvedala sklenice i na svého stařičkého mocnáře, kterého neváhala označit za nejvýše postaveného přítele hor a přírody.

zdroj: Marek Řeháček - chata na temeni Děda Ještěda, 2006

Právě dostavěná nová chata na Ještědu. Dokončené velkolepé dílo horského spolku a stavitele Ernsta Scháfera na vrcholu Ještědu obklopovaly ještě krátký čas zbytky nepoužitých trámů. Pohlednice byla odeslána 11. července 1907.

Nová chata v zimě. Sněžnou pohádku ojíněného a námrazou ozdobeného ještědského domu na počátku 20. století dotvářely ještě sáně tažené koňmi. Pohlednice byla vydána horským spolkem roku.

Zimní pohled na Ještěd nasvícený měsíčním světlem. Pohlednice s ještědskou chatou vyfotografovanou od severu vyšla roku 1907 a pro její tisk bylo použito tehdy velice oblíbeného efektu umělého vykolorování černobílé fotografie do podoby měsíční noci.

Vyhlídková věž ještědské chaty. Pohlednice vydaná roku 1914 horským spolkem využila netypický pohled na rozhlednu zpoza kamenů, na nichž je vztyčen Rohanský kámen. Křemencové skály s borůvčím se v těchto místech v nezměněné podobě nacházejí dodnes.

Pohledy do interiérů nové ještědské chaty. Horní snímek představuje útulnou náladu ve velké šenkovně s trámovým stropem s verši od Idy Segally Maksy; na dolním je pohled do prosklené verandy obrácené k severu. Pohlednice byla vydána horským spolkem roku 1907.

Vrchol Ještědu s novou chatou viděn od sedla Na Výpřeži na pohlednici z 30. let 20. století. Občerstvení v sedle poskytovala chatka zvaná Wippelbaude; v dobách 1. republiky se u ní dokonce objevila i čerpací stanice benzinu.

Ještědský dům jako velkolepé dílo

Budova byla - alespoň co se jejího vnějšího vzhledu týče - nakonec postavena vcelku přesně podle Schäferova projektu. Sklepy, podezdívka a věž - vše bylo vyzděno z ještědského křemence, a z větší části proto schválně ponecháno neomítnuté; zarovnání zdí, komíny a opěrné pilíře byly postaveny z pálených cihel; zbytek stěn byl z trámů a prken. Technicky zajímavá byla infrastruktura v objektu. Problémy byly tradičně s rozvodem vody, protože v blízkosti nového objektu se nenacházel žádný dostatečný vodní zdroj. Liberecká firma Wilhelm Hergessell proto navrhla a zhotovila v náročném terénu s velkými potížemi pro Ještědský dům velice osobitý vodovodní systém. Pitná voda byla shromažďována do sběrné nádrže ze čtyř pramenů nacházejících se 160 výškových metrů a 355 vzdálenostních metrů pod vrcholem v místě, kde ještědská silnice odbočuje k dnešní chatě Ještědka. Odtud byla tlakem dvou vodních motorů pumpována v objemu 4 litry za minutu nahoru do 40Ohektolitrového zásobníku ve vytápěném prostoru ve věži chaty. Z něj bylo do všech pater a splachovacích toalet rozvedeno vodovodní potrubí. Náročná stavba celého vodovodu byla zahájena až v létě 1906 a do otevření chaty se ji i přes silně nepříznivé počasí nakonec podařilo dokončit tak, že první kapky z trubek na vrcholu vytekly v polovině ledna 1907. S vodovodem ovšem poté byly časté problémy, a byl proto několikrát vylepšován a prameny rozšiřovány.

Teplá voda byla sice ještě ohřívána přímo ve velkém sporáku v kuchyni, ale vytápění celé budovy již bylo na svoji dobu moderní: čtyři velké kotle namontované libereckou firmou Christian Linser vyráběly nízkotlakou páru, která ohřívala místnosti v přízemí a prvním patře; v případě potřeby bylo možno napojit i vytápění pokojů ve druhém patře. Osvětlení všech prostor bylo plynové - dodané firmou Osterreichische Fischerlicht Gesellchaft van Ausseloos, Neumann 8 Co. z Podmokel, svítiplyn byl ve sklepě generován z oleje a rozváděn do místností, kde hořel v ozdobných lustrech ze saské továrny na bronzové zboží Wurzen.

Zatímco hostinské místnosti v přízemí měly být co nejútulnější, a proto bylo jejich provedení směřováno do tmavých barev a k obkladům stěn bylo použito dřevo, pokojíky byly naopak světlé, vybavené lehkým nábytkem z borového dřeva.

Hrubou stavbu chaty prováděla od května do zimy 1906 především liberecká firma tvůrce projektu Ernsta Schäfera, na dalších činnostech se ovšem podílela řada firem z okolí. Pokrývačské práce, při nichž byla použita pálená krytina ze slezské továrny střešních tašek v Jeseníku, zajišťoval Karl Müller z Hrádku nad Nisou; klempířské zase liberecký Josef Knobloch, který provedl i instalace topení a vodovodů. Stolařské práce v interiéru zajišťovali Josef Schwarz z Liberce, Franz Tilk z Rochlice, Anton Appelt ze Stráže nad Nisou a H. a A. Kirchhofovi z Janova Dolu. Zámečnické výrobky dodali Anton Hein a Wilhelm Matznar; zasklení oken Franz Klauss. Malířské práce zajišťoval Karl Meiningen z Liberce, fládrování a moření dřeva pak liberecký Josef Biczik. Teraso položil v přízemí a na schodištích Clemente Toffolo z Liberce, a to ovšem nebylo zdaleka všechno: podrobné rozpisy neopomenou dodat, že ocelové matrace do postelí dodal Karl Josef Prasse z Varnsdorfu, matrace plněné koňskými žíněmi liberečtí bratři Stinkové a výčepní aparát na pivo pak liberecká firma Robert Zelsmann. A na závěr vyčerpávajících seznamů dodavatelů se sluší snad již dodat jen to, že elektrický zvonek věnoval Hugo Jahnel z Liberce a velký krásný barometr liberecký optik pan Friedrich Schütz.

zdroj: Marek Řeháček - chata na temeni Děda Ještěda, 2006

Ještědská zima. Velmi mnoho starých pohlednic Ještědu zobrazovalo novou chatu zahalenou do zimních nálad. Tato byla vydána horským spolkem roku 1906.

Chata na Ještědu od severozápadu. Velice monumentálně působil na pohlednicích Ještěd s novou chatou od Malého Ještědu, kde až do poválečných let stávala vyhlášená Jáckelova bouda. Domy a louky pod lesem patří dodnes k osadě Zadní Díra. Pohlednice byla vydána roku 1916 a existuje v mnoha mutacích.

Slavnostní otevření nové chaty

Navzdory zimnímu období, v němž byla stavba Nového ještědského domu dokončována, se podařilo vše zhotovit víceméně podle plánu a ve vcelku ohromujícím čase šesti měsíců. Slavnostní otevření této horské pýchy bylo naplánováno na 13. ledna 1907. Spolkový výbor se ovšem sešel již v prosinci a schválil, že hosté slavnosti se postupně sejdou do jedenácti hodin dopoledne ve staré ještědské boudě, poté se přesunou k novému objektu, který bude slavnostně předán horskému spolku a všem milovníkům hor. Po podrobné prohlídce celého domu měly následovat slavnostní projevy, oběd a volná zábava. Ctihodní pánové ze spolkového výboru se navíc usnesli, že taková mimořádná příležitost by si zasloužila vyražení speciálního odznaku s podobou nové chaty, spolkovým znakem a datem jejího slavnostního otevření, vše - jak jinak v té době - orámované do dubového listí. Otevření chaty se mělo stát nejen horskou slavností, ale také předvedením umu a moci německých turistů, stojících - stejné jako obyvatelé království v jiných oblastech - v tvrdém až nepřátel ském soupeření s českými protějšky.

Již v podvečer 12. ledna 1907 se na malé slavnosti v klubové místnosti horského spolku v prvním patře nové chaty sešli pánové, kteří měli nějaký přímý podíl na zřízení nové ještědské chaty. Sklenicemi tak zvonili nejen tvůrce projektu a realizátor části stavby Ernst Schäfer s továrníkem Adolfem Hoffmannem, ale i všichni bývalí předsedové spolku, významní a většinou bohatí členové výboru; kolegy z libereckého spolku přijel pozdravit také pan rentiér Stiller z Görlitz, zástupce tehdy mocného Krkonošského horského spolku.

Pánové ale asi špatně popíjeli na zdar příštího dne, neboť ráno 13. ledna 1907 se vrchol Ještědu i s novou chatou zahalil do husté sněžné mlhy, kterou jen tu a tam rozháněla nepříjemná vichřice. Staří turisté a horalé ovšem byli houževnatí - ze všech stran přicházely v té učiněné sibérii proudy lidí. Před polednem byly jak stará bouda, tak i nová chata zaplněny do posledního místečka.

Slavnost byla zahájena opravdu stylově: zasklená veranda staré ještědské boudy z roku 1885, vlastně první dílo horského spolku vůbec nejen na Ještědu, ale i v celých zdejších horách, byla narvaná k prasknutí. Předseda spolku Richard F. Richter zahájil krátce po jedenácté hodině slavnost emotivní řečí. Obracel se při ní i k oblíbené ještědské hostinské Anně Krusche se zásadním poselstvím, a sice, že jí novou chatu horský spolek na vrcholu Ještědu nepostavil natruc, ale jako jakýsi odraz současnosti s tím, že stejně jako vládne na horách mír a klid, mohou obě chaty vedle sebe fungovat v dobrém sousedství. Těžko si představit, co tato chvíle znamenala pro starou hostinskou, která se ve veselé vytrvalosti držela vrcholu Ještědu se svým podnikem celá desetiletí. Stará chata, zútulněná za celá ta léta nejen takřka kultovními obrázky a dekoracemi, ale především tisíci vzpomínkami na příjemné chvíle v krásném i drsném ještědském počasí, nemohla působit vedle moderního a opravdu okázalého, i když ne zbytečně luxusního hotelu, jinak než jako chudý příbuzný. Zajímavé ovšem bylo, že ať již z majetkoprávních důvodů či úcty k tradici, neusiloval nikdy veřejně horský spolek o její odstranění. Anna Krusche se s předsedou Richterem rozloučila podáním ruky a jejím jménem poděkoval zástupcům spolku její švagr Lorenz Prokop za přízeň a nové chatě popřál boží požehnání. S dojetím se pak přes vrchol hory pomalu přesouval zástup hostí ze staré do nové chaty.

Při vstupu do nové chaty přítomné přivítal stavitel Ernst Scháfer a pronesl k nim slavnostní řeč, při níž předal předsedovi spolku Richterovi klíč od hlavních dveří. Po jeho procítěné řeči následovala krátká prohlídka objektu vedená přímo Ernstem Schäferem; účastníci nešetřící chválou se pak přesunuli do velké šenkovny, kterou rozehrála kapela. Zde hosty u slavnostní tabule opět přivítal Richard F.Richter, jmenovitě zmínil především zástupce rohanské a clam-gallasovské panské správy, jakož i zástupce německých obcí pod Ještědem, tisku, Theodora barona Liebiega se ženou, představitele nejrůznějších spolků a společenství. Slavnostní řeč zakončil ódou na císaře: "Otevírám Ještědský dům se zvoláním: Ať žije jeho majestát, náš milovaný císař Franz Josef I.!"; kapela zahrála důstojně rakouskou státní hymnu a představitelé horského spolku odeslali císaři blahopřejný telegram. Mohutná slavnost ovšem zdaleka neměla spěti ke konci: dále vystoupil se svými verší učitel Adolf Klinger a po něm profesor Anton Hans Bielau zarecitoval báseň Jeschkenschloss (Ještědský zámek); následně pronesl svoji řeč vztahující se k historii hory profesor Leopold Tertsch. Řetězec vystoupení představitelů spolku a lidí zúčastněných na stavbě, kteří se snažili prezentovat novou chatu jako symbol německé přičinlivosti, pomyslnou stráž a ochranu německého území v Čechách; poněkud narušil svým projevem až šéf liberecké politické správy — okresní hejtman Dr. Viktor rytíř von Steffek, který zdůraznil krásy hory a nové stavby a vyjádřil naději, že bude sloužit odpočinku domácích i cizích turistů a bude pýchou všech obyvatel země, čímž přirozeně myslel jak Čechy, tak Němce. Staré záznamy nepopisují, jak se na to nacionálně nodržení turisté tvářili; doktor rytíř von Steffek si však jejich bouřlivý potlesk tak jako tak získal poté, co se sklenicí v ruce pronesl na závěr, že ji vyprazdňuje na zdraví horského spolku.

Po hejtmanovi vystoupil Josef Matouschek, vážený člen hlavního výboru horského spolku, známý tajemník barona Liebiega a později proslavený tvůrce mapy Jizerských hor. Poděkoval především hraběti Clam-Gallasovi, který dal k dispozicí nejen pozemek na stavbu chaty, ale věnoval i ještědský křemenec a dřevo. A protože hora byla odvěce rozdělena mezi dvě panství, patřil jeho druhý dík i knížeti Rohanovi, přes jehož pozemky byla vybudována přístupová cesta, jejíž zřízení sychrovské panství podpořilo.

Následovaly řeči představitelů samosprávy: obecního představeného z Horního Hanychova Antona Horna; okresního představeného Franze Besemůllera a zástupce města Liberec - zastupitele Karla J. Müllera. Komické je, že záznam o průběhu schůze uvádí, že zatímco Hornův projev byl oceněn živým potleskem, u důležitějšího Besemüllera již šlo o hlasitý potlesk a řeč zástupce nejmocnějšího města Můllera již končila v potlesku bouřlivém. Projevy samosprávných představitelů zakončil jistý pan Viktor Focke z Drážďan, který definitivně rozbil snahu hejtmana Steffeka, když prohlásil, že nejenže předává pozdravy Němců z Dráždan, ale vyloženě si přeje, aby Ještěd navždy mohl být německým. Každý bude na jeho vrcholu vítán, ale všichni musí vědět, že se nacházejí na německé zemi a užívají si německé pohostinnosti. Dnes by to působilo jako rána z děla, tehdy to opravdu patřilo ke koloritu podivně rozhádané doby.

Předposlední blok projevů a slavnostních přípitků patřil představitelům spolků a sdružení. Zahájil jej projev zapisovatele hlavního výboru horského spok ku Josefa Leubnera, který v souvislosti se stavbou nové chaty ocenil pomoc Franze Wenzela, vrchního lesmistra a ředitele clam-gallasovského panství ve Frýdlantě; a projev člena hlavního výboru Ferdinanda Kaspera, jenž ještě jednou poděkoval za podporu obcím. Poté následovala vystoupení zástupců spřízněných či sesterských organizací; první vystoupil za libereckou sekci Německo-rakouského alpského spolku finanční tajemník Fritz Loffler, který horskému spolku věnoval své alpské Bergheil! (Hoře zdar!); druhý rentiér Stiller z Gorlitz jako zástupce Německého krkonošského horského spolku z Hirschbergu (dnes Jelenia Góra) v pruském Slezsku, který oba spolky přirovnal ke spřáteleným rodinám. Chybět samozřejmě nemohli zástupci z Žitavy: řeč pronesl profesor doktor Lamprecht za Svaz Lusatia a Žitavský přirodovědecký a horský spolek Globus, který na závěr svého projevu věnoval k vyzdobě chaty olejomalbu ruin kláštera na Oybině. Následovalo vystoupení vrchního inspektora Leukerta coby zástupce horského spolku pro Česke Švycarsko v Děčíně; Julia Krombholze za Svaz Němců v Čechách, který chatu označil za ochranný val župy, která nikdy nesmí padnout do rukou protivníků, a nakonec chatě věnoval 100 rakouských korun. Jeho řeč byla přerušována potleskem, inu, byl mezí stejně naladěnými. Další řeči pronesli zástupce varnsdorfské sekce Alpenvereinu Richter a Hans Hartl za liberecký spolek starých německých studentů. Do toho vstoupil člen hlavního výboru horského spolku Robert Spietschka s přípítkem staviteli Schäferovi, odměněným bouřlivým potleskem a krátkou řečí Ernsta Schäfera. Blok řečí, vcelku jedna druhé podobných, zakončil poměrně překvapivě projev Stefana Wenzela z Dolního Hanychova, který připomněl, že je třeba poděkovat také všem ženám, které působí jako důležitý faktor v horském spolku, a na chatu záhy nato věnoval 50 korun. Dlouhé schůzování a slavnostní řečnění však ještě zdaleka nemělo brát konce. Čteny byly pozdravené telegramy: první byl z kanceláře kabinetu Jeho Majestátu císaře Franze Josefa I.; následovaly telegramy velkovévody Ferdinanda, Franze hraběte Clam-Gallase, Alaina knížete Rohana; vrchního lesmistra Franze Wenzela; ministra Pradeho či starosty Liberce Dr. Bayera, který byl ve srovnání s ostatními zdvořilostními řečmi představitelů monarchie zajímavý v tom, že odrážel náladu, která se ve městě s otevřením nového Ještědského domu pojila: "Město Liberec zdraví co nejvřeleji korunování Děda Ještěda novým domem; vidí v něm vysokou stráž pro přátele přírody, nový symbol naší krajiny, pomník vysokého smyslu pro společné a radost z hor typickou našemu obyvatelstvu a hraniční stráž němectví, která národním protivníkům hlásá: Až sem, a dále ne! Stále vládne nahoře německý duch a vyzařuje své působení na zemi..."

Následovalo ještě další čtení a vyjmenovávání gratulantů z celého mocnářství, mezi nimi nemohly chybět ani tehdy velice populární rýmované ódy na Ještěd a novou chatu. Na závěr slavnosti vystoupil ještě zapisovatel horského spolku W. Knieschek a poděkoval předsedovi spolku Richardu F. Richterovi za vše, co ve věci postavení ještědské chaty z titulu své funkce udělal. Ten se proti tomu ovšem ihned ohradil, s tím, že není žádným vyznavačem kultu osobnosti, a že tedy poděkování patří nejen jemu, ale i jeho spolupracovníkům. Sám poté poděkoval všem přítomným za to, že toho dne přišli, a následně oficiální část slavnosti ukončil. V sále s tabulí pro 220 lidí se rozpoutala volná zábava, zpříjemněná hudbou a zpěvem mužského pěveckého spolku Lyra. Nový ještědský dům byl oficiálně otevřen.

zdroj: Marek Řeháček - chata na temeni Děda Ještěda, 2006

Chata na Ještědu jako kulisa vánoční nálady. Záběr ze 60. let 20. století ukazuje, že za více jak půl století se na stavbě nové chaty změnilo jen málo; prakticky přibyla pouze přístavba verandy a malé zádveří před vstupem do původní verandy na severní straně budovy.

Sáňkařská dráha. Ještědská chata tvořila působivou kulisu pro záběry zdejší sáňkařské dráhy, budované od roku 1909 mezi vrcholem a hanychovskou Krásnou vyhlídkou. Kolorovaná pohlednice byla vydána horským spolkem roku 1912.

Výstup na Ještěd. Jen pro srovnání krátký návrat do starých dobrých časů: clam-gallasovský lesník stoupá na snímku odeslaném na pohlednici z počátku 20. století na Ještěd, kde na vrcholu stojí prozatím pouze osmiboká rozhledna. Záběr byl pořízen v místě, kde dnes cestu protíná Liberecká sjezdovka. Na rozprostření kamenných moří na svahu Ještědu se pochopitelně takřka nic nezměnilo.

Pohled na Ještěd ze staré cesty. Horský spolek se jako výhradní vydavatel pohlednic Ještědu snažil, aby byla jeho chata zobrazována nejen v tradičním pohledu od Rohanského kamene, kdy věž rozhledny byla symetricky přesně vpředu, ale pro zpestření také z různých netradičních stran. Tak vznikl tento záběr ukazující nejen novou chatu s objektem ledárny vpravo, ale i původní vozovou cestu na vrchol, jejíž trasu dodnes sleduje červeně značená turistická cesta. Pohlednice byla vydána horským spolkem roku 1910.

Letecký snímek vrcholu Ještědu hustě pokrytý stavbami. Vydaný byl jako pohlednice roku 1946. Poválečná léta na vrcholu prakticky nic nezměnila, odstraněny byly jen německé nápisy včetně názvu Jeschken na horní stonici lanovky; pod chatou je úplně dole patrná nejen stará cesta, sloužící jako nájezd sáňkařské dráhy, ale v levé části snímku je viditelná i zídka, která patrně tvořila součást plotu rohanské obory.

Zima pod chatou. Romantický pohled na sáňkaře na staré cestě na Ještěd. Pohlednice z roku 1907 je zajímavá i zachycením smrků pokrytých námrazou; jejich špičky se v okolí vrcholu hory tvarují do podoby psích a ovčích hlav.

Model Ještědu se sáňkařskou dráhou. Zřízení sáňkařské dráhy na Ještědu roku 1909 a následné mistrovství roku 1914 představovalo prakticky vznik ještědského areálu zimních sportů. Dráha měla délku 3 O00 metrů a převýšení 440 výškových metrů. Pohlednice vydaná horským spolkem Jako jejím zřizovatelem roku 1909 ji pochopitelně označovala ze nejkrásnější sáňkařskou dráhu ze všech.
Model Ještědu se sáňkařskou dráhou. Zřízení sáňkařské dráhy na Ještědu roku 1909 a následné mistrovství roku 1914 představovalo prakticky vznik ještědského areálu zimních sportů. Dráha měla délku 3 O00 metrů a převýšení 440 výškových metrů. Pohlednice vydaná horským spolkem Jako jejím zřizovatelem roku 1909 ji pochopitelně označovala ze nejkrásnější sáňkařskou dráhu ze všech.

Turisté a chata na Ještědu

Česky psaný Kafkův ilustrovaný průvodce po Království českém o Ještědu roku 1909 napsal: "Na vrcholu, o němž na české straně, když v mraky je zahalen, říká se, Ještědská bába kouří, peče bandorák, postavil liberecký spolek horský nákladem 165 000 K dům o dvou patrech s 23 pokoji, sálem, jídelnou, verandami a rozhlednou, jenž má ústřední topení a telefonní spojení s Libercem. Vrchol je proto nyní i v zimě hojně navštěvován a podnikají se odtud jízdy rohačkami do údolí."

Jak je vidno, i českými turisty byla chata pár let po postavení prezentována jako velkolepé dílo. V té době však už byl Ještěd jednoznačně turistickým symbolem a nejoblíbenějším výletním místem celého Liberecka, kam směřovaly ročně desetitisíce lidí. A chata na vrcholu nelákala jen výletníky a sportovce, ale sloužila i jako významné společenské centrum s vyhlášenou restaurací vedenou hostinským Grundem a jeho ženou. Ladislaus Grund byl bývalý šéf libereckého hotelu Zlatý lev, kde získal roku 1906 vyznamenání s brilianty od samotného císaře Františka Josefa I., a vzápětí si od horského spolku pronajal nejvýše položenou šenkovnu v Liberci. V dřevěné hostinské místnosti s prostými, ale elegantními stoly pokrytými bílými ubrusy obsluhoval turisty společně se svojí ženou a zároveň kuchařkou, která vyrostla také na horách - v chatě provozované jejími rodiči na vrcholu Luže. V šenkovně se pořádaly dokonce taneční zábovy a plesy, již krátce po otevření - 23. února 1907 - se tu uskutečnil vůbec první a veleúspěšný bál. Ladislaus Grund měl chatu pronajatu až do ledna 1915, později hostinskou a ubytovací činnost provozoval přímo sám horský spolek. Ještěd byl již před postavením nové chaty vyhledáván osobitými milovníky hor z široka daleka, z nichž největší - a neváhejme říci až citový - vztah k jeho vrcholu měli nepochybně "stovkaři". Tito lidé mohou dnes leckomu připadat jako pošetilci a blázni, ale ve své době byli vysoce uznávání a dekorování odznaky z drahých kovů. "Stovkaři" byli především soutěžící, jejichž hlavním úkolem bylo pěšky vystupovat na Ještěd, a to kupodivu i poté, co byl vrchol od roku 1933 lehko dosažitelný novou lanovou dráhou. Čím vícekrát, tím lépe. Soutěžilo se jednak o nejvíce výstupů v tom kterém roce, jednak o absolutní rekord mezi turisty nehledě na čas. Některým se to podařilo stokrát, jiní byli cestu během roku 1937 709krát, absolutní ověřený rekord drží jiná žena, Frieda Mandelik, s 5 000 výstupy, která tohoto čísla dosáhla též v roce 1937. Komickou taškařicí ovšem je, že celou slavnou stovkařskou mánii, kterou před 2. světovou válkou zlí jazykové nazývali "ještědským bacilem", začal liberecký tlouštík Adolf Trenkler, který chtěl pravidelným vystupováním na Ještěd shodit přebytečná kila. Každý "stovkař" měl v chatě na Ještědu půllitr se svým jménem a počtem výstupů, připraveny byly i odznaky za stý, dvoustý, pětistý, tisící výstup, pěti a desetitisící výstup. Zlatý odznak za 10 000 výstupů však patrně nebyl nikdy udělen, dodnes se jako rarita dochoval jen stříbrný trojúhelníček se stylizovanou siluetou vrcholu a pro mnohé magickým číslem 5 000. Bylo spočítáno, že držitel odznaku z ryzího stříbra musel na Ještěd stoupat každodenně po dobu více jak třinácti let.

Jak je vidět, Ještěd byl pro mnohé skutečně Mekkou turistiky a sportu, dokonce jej v propagačních materiálech nazývali podle alpského vrcholu Rigi Liberecka. Stará bouda i nová chata přirozeně sloužily jako zázemí a místo setkávání všech jeho milovníků a častých návštěvníků. "Stovkařské" závody nebyly zdaleka jedinou organizovanou akcí. Ještě slavnější byla zdejší velkolepá sáňkařská dráha, která začínala prakticky přímo u chaty. Sáňkování na Ještědu se těšilo velké popularitě již v 19. století: vůbec popr vé prý na rohačkách sjel 22. ledna 1889 z vrcholu Josef Hoffmann během dvaceti minut dolů k hanychovské restauraci U Posledního feniku. To však byl teprve skromný začátek: o dvacet let později, přesně 12. prosince 1909 byla na Ještědu zprovozněna na popud neúnavného příznivce Ještědu Adolfa Hoffmanna o podle návrhu inženýra Ernesta Webera soňkořska dráha evropských parametrů. Dráha byla dlouhá přes tři kilometry, s převýšením 440 metrů; měla dvojí křížení a 18 zatáček opatřenych bedněním, vybavena byla dokonce i elektrickým měřením času o telefonem. Na nové dráze, k jejíž větší slávě byla horským spolkem vydana kolekce krasnych pohlednic, se jelo roku 1914 vůbec první mistrovství Evropy v jizdě na saních. Pro liberecké občany může být potěšující, že ono mistrovství Evropy roku 1914 vyhrál liberecký Rudolf Kauschka, známý horolezec, turista, sportovec a básník. Za 1. světové války byla dráha zničeno, ale již roku 1922 se na Ještědu opět závodilo, mistrovství Evropy se zde pak konalo ještě jednou, v roce 1939, již po připojení Liberecka k německé říši. Válka opět znamenala zkázu celého zařízení, které bylo obnoveno až dlouho po ní. V té době se zde však konaly už jen lokální závody, sláva předválečných mistrovství pohasla, později byla poškozená dráha nechána svému osudu a poměrně dost ambiciózní pokus o její znovuzřízení v 80. letech se také nepodařilo, i přes velkou rozpracovanost, dotáhnout do konce. Dnes je tedy sáňkování na Ještědu téměř odzvoněno. Ale mistrovství z Ještědu úplně nezmizela. Sáňky byly nahrazeny širokými lyžemi a dráha dvěma skokanskými můstky. Ještědský areál zimních sportů, založený vlastně zřízením sáňkařské dráhy, oslaví nakonec roku 2009 sto let své existence uspořádáním mistrovství světa v klasickém lyžování.

Již mnoho desetiletí je Ještěd zasvěcen lyžování, a to nejen skokům na lyžích, ale slavné a hojně využívané jsou především ještědské sjezdovky, z nichž ta nejnáročnější vedla již ve 30. letech 20. století přímo od ještědské chaty na vrcholu dolů průsekem pro lanovku. Moderní sjezdové lyžování bylo v té době provozováno opět spíše německými kluby, ale zajímavé je, že vůbec první zmínka o lyžích a lyžařích na Ještědu, kterou se podařilo dohledat, se týká sportovců českých! Roku 1895 vydaly mladoboleslavské noviny text nadšeného lyžaře J. Aleše, který si tento sport tak zamiloval, že dokonce trvale používal přízvisko Lyžec jako součást svého jména. Podrobně a vcelku peprně tehdy popsal svoji první jízdu na ski na Ještědském hřebenu roku 1893, kde tehdy ještě lyže působily jako komická novinka: "Lehce a poměrně dosti rychle pohyboval jsem se po sněhu čerstvě napadlém, v němž by se byl chodec místy nemohl hnouti, kdežto ski jen nepatrně se zabořovaly. Ještě mi zbýval vlastní vrchol hory (1 010 m),posetý balvany, ale i ten ve chvíli vzat byl útokem po zdi bývalé obory, při kterémžto výkonu tělocvičném ovšem byly ski zas na mých zádech. Nahoře v restauraci pyšně jsem poznamenal do památní knihy ke svému jménu: NA SKI! A pro samou pýchu ani mí nenapadlo podívati se na podpisy předcházejících, nebyli někdo na Ještědu na lyžích přede mnou, mám-li čest býti prvním..."

Vraťme se však od závodění zpět k pěší turistice a výletům na Ještěd. Horský spolek sí vedl přesné statistiky návštěvníků hory, zapisujících se tehdy do vrcholové knihy, a snažil se i odhadovat, kolik lidí mohlo vrchol a chatu navštívit bez zápisu. Čísla začala po postavení chaty mohutně růst, ole ohromné nadšení zbrzdila 1. světová válka. Nastalo sice poté krátké období oživení, ale přelom 20. a 30. let přinesl hospodářskou krizi a úpadek návštěvnosti hory i chaty, kde musela dokonce být propuštěna část personálu. Bývaly však dny, kdy bylo na hoře tradičně plno bez ohledu na počasí, náladu čí hospodářskou situaci. Velké popularitě se například těšily vatry u příležitosti slunovratu, zapalované zde tělocvičným spolkem vždy co nejblíže k 21. červnu. Tehdy byla ještědská restaurace zaplněna do posledního místečka. Velice navštěvované byly i zdejší únorové tancovačky - ještědské věnečky, které tradičně vylepšovaly hospodaření chaty zejména ve slabších letech. Oblíbené bylo i pozorování východů slunce z vrcholu Ještědu, pokoje chaty orientované směrem na Krkonoše bývaly proto vyhledávány jako první, a to zejména v den rovnodennosti, kdy slunce vychází blízko Sněžky. Na západy a východy slunce na Ještědu skládali zdejší bardi básně a oslavné písně, které pak přetiskovaly ročenky horského spolku. Nová chata na Ještědu tak opravdu převzala řadu funkcí staré boudy, nabídla mnoho nových povyražení a přilákala na vrchol spousty návštěvníků, kteří by sem jinak nepřišli.

A pozoruhodné je, že pečlivě vedené záznamy o hospodaření Ještědského domu důsledně sledovaly počty návštěvníků, pořádané akce, výnosy a náklady, detailně vypočítávaly opravy a vylepšení budovy - pochopitelně včetně na ně vynaložených rakouských a později československých korun - ale v ostrém kontrastu se záznamy a projevy v době postavení chaty se z nich vytrácejí ostré národnostní soudy, hráze a stráže němectví. Jako by provoz podniku, stojící především na ochotě výletníků platit bez rozdílu národností, poněkud otupil národnostní hroty. A tak když 14. října 1934 slavil horský spolek v Ještědském domě 50 let své existence, pozval ke slavnostní tabuli i dva zástupce lužicko-jizerské župy Klubu československých turistů. Další léta ovšem situaci značně zkomplikovala, a záhy nato okupace vztahy mezi českými a německými turisty definitivně rozklížila. Horský spolek zanikl ve 40. letech v nacistických sportovních svazech a zbytek starých tradic na Ještědu smetla 2. světová válka a odsun Němců.

zdroj: zdroj: Marek Řeháček - chata na temeni Děda Ještěda, 2006

Ještěd od jihozápadu. Pohled na ještědskou kupu a bohatá kamenná moře z hřebenové cesty k Pláním. Pohlednici vydal horský spolek roku 1907.

Zimní Ještěd. Jedna z řady kolorovaných pohlednic zimní chaty vydaných horským spolkem záhy po dokončení budovy (tato vyšla roku 1912). Pozoruhodný je na něm krátký přípis českého turisty. Dochované staré německé pohlednice ještědské chaty mají často rukou psané české popisky, a tak se ukazuje, že čeští turisté a sportovci byli v budově, která měla být "hrází a stráží" proti jejich vpádu, častými hosty.

Obří hakenkreuz na Ještědu. Na podzim 1938 byl na velký dřevěný triangl na Ještědu instalován ohromný hákový kříž nasvícený desítkami žárovek. Jak tvrdily nabubřelé články v dobovém tisku: po obsazení Sudet německou armádou měl symbolizovat, že Ještěd a kraj pod ním bude „navždy německý“.
Obří hakenkreuz na Ještědu. Na podzim 1938 byl na velký dřevěný triangl na Ještědu instalován ohromný hákový kříž nasvícený desítkami žárovek. Jak tvrdily nabubřelé články v dobovém tisku: po obsazení Sudet německou armádou měl symbolizovat, že Ještěd a kraj pod ním bude „navždy německý“.

Lanovou dráhu Československých státních drah dokončila chrudimská firma Wiesner roku 1933 a jednalo se o vskutku technicky odvážný projekt, který měl být nepochybně ve své velkoleposti českým protipólem nové chaty. Pohlednice byla vydána roku 1939.

Horní stanice lanové dráhy na Ještědu. Dokončena byla roku 1933 v režii Československých státních drah v moderním funkcionalistickém stylu, který byl v ostrém kontrastu k tradiční a bytelné chatě na vrcholu. Označení stanice je na pohlednici z 30. let ještě česko-německé.

Lanovka na Ještěd značným způsobem ovlivnila vzhled liberecké strany vrcholu, který navíc s dolní stanicí v Hanychově spojil široký průsek. Ještědská cesta vstupovala na vrcholové plató dokonce přímo skrze objekt horní stanice, jehož stavbě padla za oběť velká část kamenného moře. Zimní pohlednice s lanovkou byla vydána na počátku 60. let.

Lanovka sama sebe od počátku prezentovala vesměs v české i německé řeči. V roce 1938 převzaly po obsazení Sudet německou armádou je" moderní zařízení německé Říšské dráhy a změnily ji na výhradně německy komunikující podnik.

Letní nálada na Ještědu. Záběr na mostek sáňkařské dráhy a stavby na vrcholu Ještědu. Mezi horní stanicí lanové dráhy a chatou je patrný ještědský kříž. Pohlednice byla vydána v roce 1945 jako jedna z prvních v osvobozeném pohraničí.

Ještěd v zimě. Přes snímek ještědské chaty, pořízený ze staré cesty na severu hory, vedou dráty telefonního vedení, kterým byl spojen vrchol s Libercem již roku 1888. Pohlednice byla vydána roku 1907.

Symbol hory

Nová stavba na Ještědu byla pokládána za jednu z nejmodernějších horských chat své doby. Byla otevřena po celý rok a měla skýtat pohostinství až 400 výletníkům. V prvním roce po postavení chatu navštívilo okolo sta tisíc turistů, 32 500 z nich se zapsalo do pamětní knihy a okolo deseti tisíc vystoupalo na rozhlednu. Navzdory finančním problémům a nutným dalším úpravám a vylepšením stavby bylo hospodaření - podporované navíc dalšími finančními dary - vcelku slušné. Dokonce se podařilo i přemluvit poštovní úřady a na Ještědu se začalo razítkovat úředním razítkem s nápisem JESCHKENKOPPE. Horský spolek se navíc snažil přilepšovat hospodaření ještědské chaty výhradním vydáváním pohlednic s její fotografií. Za tímto účelem dokonce označil ve spolupráci s oběma panstvími vrchol cedulemi se zákazem fotografovat budovu za komerčním účelem, a s těmi, kdo zákaz porušili, vedl dokonce soudní spory.

Ale nejen potulní fotografové přinášeli svými pirátskými pohlednicemi škodu horskému spolku a jeho ještědské chatě. Nového a výstavného domu si povšimly i existence poněkud temnější. V ranních hodinách 29. února 1932 se z východní strany budovy vlámali oknem zloději; ještě předtím zabili hlídacího psa, který tradičně chatu strážil. Uvnitř pak vypáčili skříně a peněžní automaty a ukradli peníze a cennosti. Dokonce se pokoušeli vyloupit i Železnou pokladnu, ale to se jim již nepodařilo. Celková škoda činila 5 tisíc korun, a protože se zloděje policii nepodařilo chytit, zaplatila ji pojišťovna. Překvapením je, že za čtyři roky se vloupání opakovalo, opět nikdo nic nezjistil a vše zaplatila pojišťovna.

Ještědský dům byl především chatou libereckých německých turistů, česky se tam podle dobových zpráv zejména v období před 1. světovou válkou nedala objednat ani sklenice vody. Již samotné otevření nové chaty bylo pojato jako triumfální oslava úspěchů německých turistů, chata byla označována jako hrad a stráž proti přívalu nepřátelských Čechů z vnitrozemí. Spisovatel a sportovec J. Aleš-Lyžec ve své knize Obrazy horské zimní krásy na počátku 20. století prohlásil: "Němci osobují si na kupu právo výhradní, a poněvadž jsou vřelí ctitelé své skvostně se vyjímá, nutí se, aby v neděli také za nepohody bylo plno v hotelu, který kupě z blízka krásy věru nepřidal, i v sousední staré boudě, moudře ku skále přikrčené. S češtinou ani hostinští se tam nemazlí..."

Čeští turisté se proto drželi od nové chaty raději dále a navštěvovali hostince na Pláních, Proseči a Rašovce. Ve 30. letech však postavily Československé státní dráhy na Ještěd lanovku a horu i chatu začali pomalu, ale čím dál tím více vyhledávat výletníci z českého vnitrozemí. Možnému rozvoji česko-německého soužití turistů na Ještědu ovšem zabránilo vyostření vztahů mezi oběma národnostmi v Sudetech, příklon Němců k nacistické ideologii a útočná politika henleinovského hnutí, jehož rétoriku bohužel rychle převzala i velká část členů horského spolku. Po roce 1938 se Ještěd ocitl v Německu a zohyzděn byl obřím hákovým křížem, na jehož obvodu žárovky za nocí do dálky vysílaly jasné signály o tom, kdo vládne na této hoře.

Nehledě na národnostní rozpory turistů ale patřila restaurace na vrcholu Ještědu i přes svůj strohý horský vzhled k nejlepším v okolí. Pohostinství bylo neustále přizpůsobováno požadavkům doby a návštěvníků. Horský spolek dokonce postavil na severní straně hory pod Rohanským kamenem velikou ledárnu na 142 kubíků ledu, který se používal pro chlazení piva a dalších nápojů v teplých obdobích. Led se na Ještěd ovšem nepřivážel, nýbrž se zde v zimním období přímo vyráběl ve dvanácti plechových zásobnících z vody přiváděné vodovodem. Technické zázemí chaty bylo průběžně modernizováno: starý kuchyňský sporák byl tak po 21 letech životnosti vyměněn za nový, dvojitý, obměněn byl nábytek v šenkovně, zařízení kuchyně, místo plynového osvětlení byl ve sklepě zřízen dieselagregát poháněný motorem Deutz.

Zajímavé je, jak se trvalé soupeření Čechů a Němců o vrchol Ještědu promítlo do vlastnických vztahů po vzniku Československé republiky. Státní moc byla najednou držena Čechy a do jisté míry se tak vyrovnala finanční převaha libereckých Němců; zcela prozaicky tak spory o národní ideje poněkud překryl svár o majetek. Na vrcholu symbolické hory se proto rozhořel zvláštní spor, kterému se začalo říkat "ještědská otázka" a který trval více jak dvacet let. Problém spočíval v jisté vykutálenosti clam-gallasovské panské správy, která, navzdory určité snaze projektu nové chaty pomoci, hleděla také na zisk pro pana hraběte. Dohoda mezi horským spolkem a zástupci panství byla tedy nakonec uzavřena v tom smyslu, že spolek vybuduje stavbu na hraběcím pozemku, bude ji padesát let užívat a po jejich uplynutí ji předá do majetku panství. Po vzniku republiky došlo k částečné konfiskaci majetku Clam-Gallasů a část pozemků na Ještědu tak vlastnil československý stát a část pak Edina Winkelbauerová, dcera Franze hraběte Clam-Gallase. Ten se v poslední chvíli snažil pozemek pod chatou darovat horskému spolku, ale pozemkový úřad již neschválil ani tuto transakci, ani následný a až roku 1924 provedený pokus o formální prodej. Když pak ve 30. letech rozhodly Československé státní dráhy o stavbě lanovky z Horního Hanychova na vrchol Ještědu, získaly pro tento účel nejen pozemky pro vedení průseku pro dráhu, ale i všechny pozemky na vrcholu Ještědu. Zkoprnělý horský spolek se poté s železničním erárem pokoušel po celou dobu 1. republiky dohodnout, ale protože se s Ještědem trvale pojily negativní nacionální emoce, nikdy k vypořádání nedošlo. Až po obsazení pohraniční německou armádou a nastolení nacistické správy se vůdce sudetoněmecké župy Konrad Henlein zasadil o převedení požadovaných pozemků na horský spolek. Zajímavé ale bylo, že kdesi v pozadí zůstaly staré hraběcí smlouvy, neboť po skončení války byl hotel jako německý majetek zkonfiskován a předán Klubu českých turistů s tím, že roku 1956 připadne budova dle staré úmluvy majiteli pozemku, tedy Československým státním drahám.

Zkonfiskovaný ještědský hotel navštívil dva roky po válce slavný host - populární ministr Jan Masaryk, ale poměry se v té době již notně komplikovaly. Tak nakonec nedošla úplného naplnění ani stará smlouva a Klub českých turistů byl nakonec nucen předat chatu zpět státu, který ji později dal do spravování podniku Restaurace Liberec. Neodmyslitelnou součást siluety hory tvořil poněkud chátrající horský hotel v socialistickém vlastnictví až do roku 1963, kdy k lítosti všech tunstu a milovníků Ještědských hor vyhořel. Okolnosti požáru byly brzy známy - oheň vznikl při rozmrazování potrubí a vzhledem k tomu, že takřka celá konstrukce stavby byla dřevěná, nemohly být pokusy o uhašen úspěšné. Nepomohl tehdy ani odvážný pokus dopravit urychleně hasící přístroje na vrchol lanovkou. Na Ještědu tak zůstalo jenom ruino se s ně narušenými zbytky zdiva, které byly před stavbou noveho hotelu rozmetány. Dodnes je možné nějakou cihlu, kachličku či zbytky zeleznych prvků staré chaty najít ve vrcholových křemencových sutích. Jested po padesáti šesti letech opět změnil svou tvář.

zdroj: zdroj: Marek Řeháček - chata na temeni Děda Ještěda, 2006

Zimní pohoda na vrcholu Ještědu. Sluneční den na vrcholovém plató před chatou na pohlednici vydané v šedesátých letech; na střeše chaty je již patrná plechová krytina, která nahradila původní tašky.

Cílová zatáčka ještědské sáňkařské dráhy. Mohutná dřevěná hradba poslední zatáčky u hostince Krásná vyhlídka připomínala bezesporu příď zaoceánského parníku. Dráha dlouhá přes tři kilometry vedla z vrcholu Ještědu od skály Krejčík až do Horního Hanychova. Jak je patrné i na snímku z 1911, byly podél celé její trati instalovány dřevěné sloupy pro telefonní vedení a elektrické měření času závodníků.

Ještěd od jihovýchodu. Na snímku z 30. let 20. století jsou velice dobře patrné přístavby verand na jižní straně hostinského traktu a křemencová stavba postranních komínů, která přiléhala k původní velké šenkovně a nakonec zůstala obestavěna novými přístavbami.

Vrchol Ještědu s lanovou dráhou. Pohlednice z poloviny 50. let zobrazuje horní stanici lanové dráhy, doplněnou již o tehdy nezbytnou pěticípou hvězdu. Západní strana chaty se tehdy opravovala a byla zahalena lešením. Stále ještě nechyběl ani mohutný dřevěný triangl; datum jeho zániku není prozatím přesně známo, ale s velkou pravděpodobností to bylo na konci 50. let.

Nový projekt horského hotelu. Jedna z úplně prvních fotografii, na nichž byl prezentován projekt nové stavby na vrcholu Ještědu - ve srovnání s původní chatou opravdu revoluční návrh architekta Karla Hubáčka. V rámci realizace doznala budova ještě celé řady změn, nicméně geniální navržení stavby do tvaru rotačního hyperboloidu protahující vrchol Ještědu do špičky zůstalo důsledně zachováno.

Model ještědské chaty. Zděný model ještědské chaty vyvedený na skalce s vysokou věrností k originálu. Na modelu je vypodobněna chata s nesmírnou pečlivostí, originálu podle všeho odpovídá každý tvar budovy, dokonce i komíny a počty oken. Bohužel se doposud nepodařilo zjistit, kde model chaty stával či snad ještě stojí. Podle okolí to však každopádně nebylo na Ještědu.

Ještěd bez chaty

Tři roky po požáru se začal budovat nový horský hotel s televizním vysílačem. Pro mnohé návštěvníky je stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu unikátem, v roce 2005 byla dokonce prohlášena za národní kulturní památku a uvažuje se o jejím zapsání na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Architekt Karel Hubáček, který vzhled "nového

Ještědu" navrhl, se stal záhy známým po celém světě a obdržel i významnou Perretovu cenu. Na svou dobu netradičně byla pojata i konstrukce a interiéry stavby, dílo Zdeňka Patrmana a Otakara Binara. Konstrukce byla zvolena velmi odvážně: na železobetonovém válcovitém jádru skládajícím se ze dvou sloupů jsou ukotveny nejenom anténní stožáry, laminátové části, ale i jednotlivá podlaží a ocelohliníkový plášť. Brzy po dokončení také autoři projektu zažili nejednu pernou chvilku. Zvláště když se vinou silného větru celá stavba rozkývala a hrozilo, že se v horní části rozlomí. Tento problém pro všechny budouci větrné dny vyřešilo umístění více jak půltunového betonového zavaží, které kmitání utlumilo. V netypicky řešených interiérech převládalo využití pro zdejší oblast typického materiálu - skla.

Nový ještědský hotel je krásný, na tom se shodnou dokonce i ti, kterým se více líbila stará a tradiční chata a kteří stavbu otevřenou roku 1973 zpočátku nazývali moderním výmyslem. Dnes se však zdá, že jestědský hotel nikdy nezestárne. Již záhy po svém dokončení se stal nejslavnějším symbolem nejen hory, na které stojí, ale i krajiny pod ní; v roce 2001 se dokonce stal součástí znaku Libereckého kraje.

Přesto je mi trochu smutno, když si vzpomenu na dávné časy, kdy na vrcholové plošince stál jen kříž a turisté polehávali v mechových postýlkách a jedli housky z košíků manželů Haslerových. Na doby, kdy vycházely první litografické pohlednice, na nichž byla špička Ještědu stylizována do podoby zívajícího staříka - Děda Ještěda, z jehož temene bylo možné shlédnout do tří království: českého, saského a pruského. Na doby, kdy stála na vrcholu chata s věží z křemence a z jejích okének svítilo za tmavých nocí příjemné světlo plynových lustrů. Chata, nazývaná Ještědský dům, byla otevřena právě před sto lety - 13. ledna 1907.

Poznámka: údaje o nadmořské výšce Ještědu se v průběhu histone měnily. V roce 1884 bylo uváděno 1 013 nadmořských metrů; od konce 19. století až do poloviny století 20. pak byla uváděna výška 1 010 metrů. V současností je ustáleno 1 012 m n. m.

zdroj: Marek Řeháček - chata na temeni Děda Ještěda, 2006

Chata na Ještědu po požáru v noci 31. ledna 1963. Unikátní snimek zobrazuje vyhořelou budovu asi na jaře 1963, ještě před jejim stržením. Poměrně málo poškozena zůstala celokamenná vyhlídková věž, plamenům odolaly i původně dřevěné obvodové zdi, které byly po válce zčásti vyzděny a obloženy keramickými dlaždičkami, tzv. gabřincem.

Marek Řeháček

 Narodil se 23. září 1975 v Liberci. Základní školu navštěvoval v Liberci na Františkově. Po absolvování gymnázia ve Frýdlantě pracoval nějaký čas jako prodavač v libereckém knihkupectví; posléze vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně; doktor práv v oboru správní právo. Při práci i studiu spolupracoval s několika libereckými redakcemi a publikoval vlastivědné texty a povídky. V letech 2000 až 2002 pracoval v sekretariátu regionálního sdružení měst a obcí Euroregion Nisa, kde se zabýval přeshraniční spoluprací se Spolkovou republikou Německo a Polskem; v roce 2002 byl sekretářem české části a členem společného sekretariátu v Žitavě. 

Do roku 2010 celkem osm let působil coby tajemník na magistrátě města Liberec. Místo se rozhodl se změnou politického vedení města opustit a od počátku roku 2011 zastává stejnou pozici na radnici v Jablonci nad Nisou. Pro Český rozhlas Liberec připravuje pořad Křížem krajem.

Ve volném čase chodí po městě a okolních horách a píše vlastivědnou literaturu, zabývající se Libercem a okolím; od roku 1995 vytvořil či se podílel na 20 publikacích (například Liberec - průvodce po městě a okolí, Kalendář Liberecka 1999) a stovkách novinových a časopiseckých článků. Je členem Jizersko-ještědského horského spolku, v letech 2002-2003 byl jeho předsedou.

Žije v Liberci se svou ženou Zuzanou a synem Janem.

Zdeněk Parma 

Narodil se 26. února 1949 v Táboře. Po absolvování Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze nastoupil na GŘ Čs. uranového průmyslu. Do Liberce přešel v rámci delimitace v roce 1975, od kdy pracoval v laboratořích ve Stráži pod Ralskem. Kraj "za kopcem" si oblíbil natolik, že od roku 1989 žije v Rozstání ve vlastním rodinném domku. Jednou z cest za poznáním historie kraje se mu stalo sbírání starých pohlednic Ještědu, Ještědského hřebenu a kraje pod Ještědem od Hodkovic nad Mohelkou po Hamr na Jezeře. Díky zápalu pro věc se mu podařilo vrátit z různých koutů České republiky i Evropy do kraje pod Ještědem řadu unikátních pohlednic, mezi nimiž vyniká nejstarší známá pohlednice Ještědu prošlá poštou roku 1889, na níž je zachycena dostavba Rohanovy chaty v roce 1885. Tato pohlednice byla objevena u obchodníka se starými pohlednicemi v Basileji ve Švýcarsku a má ještě jednu zajímavost: byla poslána do Saska ofrankována chybnými známkami, takže je na ni vyměřen poštovní doplatek.

Velmi rád se toulá krajem pod Ještědem a v Jizerských horách. Liberec považuje za nejdynamičtější město v republice. Je ženatý a má tři syny.

zdroj: Marek Řeháček - chata na temeni Děda Ještěda, 2006