U Lomu

15.06.2021
U lomu 1978 (foto Petr Šimr)
U lomu 1978 (foto Petr Šimr)

U Lomu čp. 16 

byl v letech 1901 - 1909 sídlem redakce dělnického časopisu Freigeist, který byl orgánem sociálně-demokratické levice

(zdroj: Vladimír Ruda - Památná místa dělnického hnutí na Liberecku)

archiv Martin Hnilica
archiv Martin Hnilica
U lomu 1978 (foto Petr Šimr)
U lomu 1978 (foto Petr Šimr)
U Lomu, Pekařství Rösler v Steinbruchgasse 4 (zdroj: Severočeské muzeum Liberec,  img. 2852)
U Lomu, Pekařství Rösler v Steinbruchgasse 4 (zdroj: Severočeské muzeum Liberec, img. 2852)
Malé náměstí. Ulice vlevo je U Lomu, vpravo je Na Ladech. (archiv Fandíme Liberci)
Malé náměstí. Ulice vlevo je U Lomu, vpravo je Na Ladech. (archiv Fandíme Liberci)
U Lomu v březnu 1981 (archiv K.Odrážkové)
U Lomu v březnu 1981 (archiv K.Odrážkové)
U Lomu v březnu 1981 (archiv K.Odrážkové)  a 2.4.2021
U Lomu v březnu 1981 (archiv K.Odrážkové) a 2.4.2021
19.3.2006 (archiv Lenka Jahůdková)
19.3.2006 (archiv Lenka Jahůdková)
19.3.2006 (archiv Lenka Jahůdková)
19.3.2006 (archiv Lenka Jahůdková)
Pohled z ulice U Lomu jinak adresa domu -Na schůdkách 331/7 (M.Gergelčík)
Pohled z ulice U Lomu jinak adresa domu -Na schůdkách 331/7 (M.Gergelčík)
2015 (zdroj: mapy.cz)
2015 (zdroj: mapy.cz)
2024 (zdroj: mapy.cz)
2024 (zdroj: mapy.cz)

Nejužší dům v Liberci

Lidé milují rekordy, ony jeďinečnosti hraničící se šílenstvím. Sepisují o nich různé záznamy a ty pak sbírají do objemných knih. Zrovna nedávno mne zaujaly články o nejužších domech, nejtitěrnějších stavbách celého světa, které jsou vyhledávanými obydlími umělců a šťastných podivínů a stále Častěji také turistickými atrakcemi. Tak kupříkladu o New Yorku se nachází v ulici Bedford Street dům 2,74 metry úzký, vtěsnaný do bývalé uličky.

V Salzburgu je podobně úzký dům, postavený prý chudým ženichem. Ten si — aby vyhověl otci své milé, který pro ni požadoval snoubence s domem — postavil maličkou chaloupku opět mezi dvěma jinými stavbamu. Co na tom, že na šířku si v něm pro jeho velikost ani lehnout nešlo. V Londýně je dokonce domek úzký pouhých pět stop, teďy necelé dva metry! Také Čechy se pyšní řadou veleúzkých domů. V Praze je to kupříkladu hotel Clementin nedaleko Mariánského náměstí. V nejužším místě měří pouhé 3 metry a 26 centimetrů. As nejužší je domeček v pražské Anečské ulici — je Široký pouhých 2,25 metrů a byl postaven v průchodu do domu U Křikavů v Řásnovce, teprve později v něm byla vybudována jeďiná obytná místnost samostatné stavby, ve které byl prý až do roku 1922 provozován nevěsti nec. Uzoučké domy stojí i v historických městech Český Krumlov a Olomouc. Krumlovský Modrý dům je na své veleúzké straně dokonce zakončen maličkou kapličkou, která jej celý zakrývá. Olomouckou domovní "nudli", kterou tvoří její 290 centimetrů "široká" fasáda, je možné si prohlédnout ve Ztracené ulici. Rekordy před časem dorazily také do našeho města — nedávno jsem kdesi zaznamenal soupis některých libereckých NEJ. Tak nejvyšším místem města je Ještěd, nejnižším naopak hladina Nisy u Machnína, největším věžákem je budova krajského úřaďu, nejvíce lidí v jednom domě prý bydlí v tzv. Hokejce a vůbec nejlidnatější čtvrtí Liberce jsou s téměř dvaceti tisíci lidmi Rochlice. Mezi libereckými rekordy ale chyběla ona dnes již světově proslulá kategorie nejužšího domu. To ve mně vyvolalo značný zájem a iniciovalo velikánské pátrání.

Vybaveni dlouhým navíjecím metrem jsme se s kreslířem Petrem Ferdyšem Poldou před časem za jednoho sychravého podzimního večera, kdy téměř nebylo vidět (a to jsme právě potřebovali), vydali do uliček starého Liberce, do "libereckých Stínadel" mezi Sokolovským náměstím a soudem. Kdyby nás tak někdo viděl — v temných dlážděných koutech starého města jsme v řídkém dešti museli působit jako Sherlock Holmes s doktorem Watsonem. Kde jinde ale hledat nejužší dům než mezi starodávnými stavbami, v místě, kde v časech 19. století živelně vznikalo lidské mraveniště plné dílen, chalup a domků s různými přístavbami, kůlnami, kurníky, přílepky a dostavbami, které se pak řízením osudu, sporů majitelů či rozhodnutím úřadů staly samostatnými domečky. Někteří autoři vlastivědných knih označují za nejužší stavbu Liberce dům č. p. 258, nacházející se na rohu Tovaryšského vrchu a Sokolovského náměstí. Opravdu velice úzký dům tu stojí na místě, kde původně bývalo staré soukenické divadlo, zbudované roku 1820 zednickým mistrem Scholzem. Klasicistní divadlo ovšem v dubnu 1879 zcela zničil obrovský požár a po odstranění trosek využil liberecký magistrát polovinu parcely pro rozšíření uličky Tovaryšský vrch. Zbyteček pozemku byl pak prodán obchodníku Franzi Posseltovi, který si na něm nechal postavit zdejší stavební firmou Sachers £ Gártner obytný dům s obchody. Objekt měl hned dva suterény, které ovšem měly do představy nějakých sklepů hodně daleko, neboť je díky značnému rozdílu výšek mezi Frýdlantskou ulicí a náměstím bylo možné osvětlit postranními okny jako běžné místnosti. Neorenesanční stavba podivného tvaru má boční frontu dlouhou téměř třicet metrů, ale fasáda do Sokolovského náměstí řadí Posseltův dům k nejužším v Liberci — naměřili jsme tu pouhých 5 metrů a 85 centimetrů.

Jenže v tomto případě se jedná o úzký, nikoliv však nejužší dům Liberce. Toho deštivého večera jsme totiž ještě mnohem užší stavbu našli kousek od Sokolovského náměstí. Přímo uprostřed zástavby mezi romantickými uličkami U Lomu, Růžová, Rámový vršek a Na Schůdkách, na místě osídleném již od 17. století. Tam stojí objekt, který mi ze všeho nejvíce připomíná stavby francouzského venkova — vysoká budova s úzkými štíhlými okny s polokruhovým zakončením, s patinou staletí a popínavými rostlinami na fasádě. Úzký tak, že se do něj může vejít na šířku jen jediná místnost.

Tato část Liberce je mnohokrát přestavěna a staré dokumenty o ní hovoří velmi zmateně. Navíc ty, které se vztahují přímo k uzoučkému domu, psal kurentem takový škrabal, že se z nich dá vyčíst jen tuze málo. Podle všeho byl tedy tento dům postaven těsně po polovině 19. století v jakémsi dvoře mezi řadou jiných stavení. Z nich nejbližší patřila soukeníku Celestinu Müllerovi a vypadá to, že se dokonce mohla stát i součástí nového objektu. V roce 1857 si na tomto místě o povolení nového, jednoduše zdobeného, pozdně klasicistního domu požádal liberecký soukeník Wilhelm Tugemann. Ten mu opravdu dokončil známý liberecký stavitel Ferdinand Miksch. Pak jakékoliv přesnější zprávy o objektu chybí. Víme až to, že za první republiky patřil úzký dům manželům Oskarovi a Elfriedě Heckeovým, kteří v roce 1926 požádali rochlického stavitele Karla Bielika, aby jim úzký dům, který rozhodně nemohl dostačovat ani tehdejším veleskromným životním podmínkám, poněkud rozšířil. Naštěstí se tak tehdy stalo pouze tak, že přistavěli jedno patro do obytného podkroví a špičatou střechu nahradili plochou. Úzkou stranu domu naštěstí pro budoucnost zachovali. Dům tak měl nově tři podlaží — v přízemí byly jedna za druhou umístěny tři místnosti dílen, V patře nad tím ve stejné dispozici kuchyně a dvě obytné místnosti a nejvýše pak komora, lázeň, ložnice a pokoj pro děti. V domě nebyla vůbec žádná chodba — místnosti byly průchozí, a tak určovaly nudlovitý tvar domu. Jen na pravé straně objektu byl v přízemí vchod s chodbou a schodiště, do něhož se ještě v přízemí a nejvyšším podlaží musela vejít toaleta.

Za šera jsme se tehdy přiblížili k tomuto jedinečnému domu, kterého si jen málokdo na první pohled všimne. Temná okna a stavební materiál okolo, to vše dávalo tušit, že je prázdný a opuštěný, snad připravený k rekonstrukci. Tiše jako myši jsme rychle rozvinuli pásmo s dílky milimetrů a záhy zjistili, že boční fronta domu otočená do uličky Na Schůdkách má šestnáct a půl metru. A dále pak - že nejužší strana měří v Liberci rekordních 4,40 metru! Objevili jsme podivuhodně krásný, a navíc nejužší dům našcho města. Sami sebe jsme se ve tmě ptali, zdali v něm v minulosti bydleli spíše umělci, nebo podivíni. A kdo v něm asi bude bydlet dnes?

To jsem kdysi napsal o nejužším libereckém domě a úplně cítil v kostech, že se jeho majitelé ozvou. Jen jsem nevěděl, jestli v dobrém, či mi vyčiní za troufalost jim běhat s metrem po zahradě. První bylo naštěstí pravda. A bylo to půvabné a plné energie. Ozvala se mi novinářka Lucka; zrovna v době, kdy jsme se s kreslířem Ferdyšem v zimním dni drápal na Ještěd. Ten dům je její a dává jej do pořádku proto, že cítí jeho jedinečnost a sílu. Sešli Jsme se tehdy hned přímo na vrcholu Ještědu v bufiku a u piva si povídali o nejužším domě Liberce. Později jsem do něj měl možnost v jiném zimním dni nakouknout — místnosti jako korálky za navlečené sebou, vůbec nic se na jeho dispozicích, které jsem znal ze starých plánů, nezměnilo. Zdálo se, že kdyby si tu člověk lehl na zem a natáhl ruce, dotýkal by se téměř na obou stranách stěn. V kamnech plápolal oheň a Lucka u čaje ukazovala fotky — podobné jsem znal z mnoha jiných setkání s lidmi, kteří s velikým entuziazmem v naší krajině cosi zchátralého a starodávného zachránili. Komory plné haraburdí, opadané stěny. Pak staveniště, hromady cihel a človíčci v zašpiněných montérkách. Pak hotové místnosti. Teď bujně řeší dilema, co s fasádou. Rostou po ní popínavky, které se na podzim barví do červena až bordó a dodávají domu náladu hodící se spíše do Francie nebo Itálie. "Nech Ji tak, jak je," řekl jsem jí, "neber osobitou krásu nejužšímu domu; jiný takový v Liberci už není." Když si uvědomím, s jakou zarputilostí si nás našla a kam až za námi kvůli svému domu vylezla, myslím, že mne neposlechne. Udělá to po svém a věřím, že to bude stát za to. Co bychom mohli říkat ženské, která zachránila uzoučký dům středomořské krásy v ledovém Liberci. Zdroj: Marek Řeháček - Liberecké zajímavosti - kniha druhá 2011