V.A.R.

24.11.2022

V roce 1987 se zrodila první sestava Vratislavického alkoholického rachotu ve složení Jan "Jeny" Janota (bicí), Jiří "Vyczka" Vyčítal (basová kytara), Jan "Sznegh" Brtko (kytara), Michal Matouš (kytara) a Dan Řičica (zpěv). Zábavový V. A. R. se orientoval na převzaté metalové skladby od Slayer, Exodus, Saxon a dalších souborů. Přechod k vlastní tvorbě přichází během roku 1989, kdy Jan Brtko začal tvořit první vlastní skladby. Před listopadem 1989 odešel Dan Řičica do Garanthu a Michal Matouš do Nera. Sestavu posílil kytarista Vladimír Vokurka, jehož po krátké době vystřídal z Nera příchozí Martin "Shoopy" Šmejc. Konečnou sestavu doplnil frontman Pavel "Berun" Berger.

Česká republika a rok 1989. Čas velkých změn a vzniku thrash metalové alkoholické party, která si dává název, podle "kdysi prý dobrého" piva, Vratislavický Alkoholický Rachot - V.A.R.!!!

Historie

V.A.R. vznikli v roce 1989 v Liberci, od kteréhož data chlastají v nezměněné sestavě. Název kapely pochází od piva Vratislavice, kdysi prý dobrého ...

Sestava: Jiří "Vyczka" Vyčítal-bass guitar, Jan"Sznegh" Brtko-guitar, Martin "Shoopy" Šmejc-guitar, Pavel "Berun" Berger-vocal, Jan "Jeny" Janota-drums, jen krátce v první sestavě od září do listopadu 1989 před Shoopym hrál Vláďa Vokurka.

V počátcích se kapela rezentovala dvěma demáči a též dvěma kousky na sampleru "Ultrametal"(1990). Pod stejnou firmou, tedy Monitor, vychází i první fošna nazvaná "Personal Destruction"(1992). Dokonce se v televizi objevuje i sklepní klip k jedné ze skladeb Prdel Evropy, který se umístil na 15.místě tehdejší TV hitparády.

Pohasínající sláva thrash metalu znamená pro kapelu toliko vyhazov od Monitoru, ne však změny v hudební produkci a tak se pět pivařů upisuje undergroundové firmičce Taga. Druhá deska se objevuje v roce 1995-Závislost,ke které byl vytvořen klip ke skladbě Otrava.

Kapela pomalu ale neúnavně pokračuje ve své produkci, tu a tam zpestřené účastí na samplerech Taga Records a v roce 1998 se objevuje s třetí dlouhohrající fošnou "Pod vodou" ... název, jak vysvětluje kapela, se netýká až tak povodní, které naši zemi předtím postihly, jako mezilidských vztahů. Od této řadovky se datuje spolupráce se studiem Miloše Dodo Doležala, kapela na ní má nebývale tvrdý, nový moderní sound.

Čtvrtou deskou "Rozdvojen ale schopen"(2001) kapela přesvědčuje všechny, že má stále co říct, což podporuje i na žádaných živých vystoupeních. Za zmínku stojí i fakt, že ani staré časy nejsou zapomenuty a tak se k fanouškům dostává remasterovaná podoba demo nahrávek na CD obohacených o další chuťovky-Dvojdemo remastered (2002).

K 15ti letům kapely vydává agilní firmička Zero Budget Production EP vinyl "15 Years fast like Bikila"(2004) ,kde kapela natočila a znovunahrála 4 starší skladby nazpívané v angličtině!

Pátá řadovka "Za pět minut po smrti" (2007) opět natočená ve studiu Dodo Doležala přináší brilantní zvuk a nový hit Sudety.

Rok 2009 je rokem turné k oslavám 20ti leté existence kapely a vyvrcholí živě natočeným záznam v brněnském klubu Melodka. Záznam vyšel na DVD/CD "Thrahs and drink till death, 20 years alive" v roce 2010. Live koncert byl sestříhán a zrežírován Radimem Bittnerem a zmástrován ve studiu Dodo Doležala, a je natočen v HD kvalitě tak,aby příp. mohl vyjít v budoucnu na Blueray formátu! Na koncertu účinkovala řada hostů (Big Boss, Mirek Kovář) a jako bonus je vložen i zremástrovaný starý koncert z roku 1990 z Chomutova.

ke 20ti letům kapely dostávají fanoušci i luxusní edici prvního dema No Place to Hide (LP,2009) na vinylovém vydání pod značkou Doomentia Records.

V témže roce se kapela účastní jednou skladbou na sampleru "Rockové Vánoce (koledy v rockovém podání, s hostem Luckou Roubíčkovou) a v roce 2010 vydává časopis Pařát "Tribute to Debustrol, kde V.A.R. natáčí svoji verzi skladby Svět co zatočí s tebou.

Většinu hudby má na svědomí Šnek za pečlivého dozoru zbytku kapely. Texty, které plodí Berun, jsou česky (aby jim bylo rozumět) a pojednávají o chlastu, šukání, společenských problémech, ničem a dalších hodnotných záležitostech.

Kdo vymyslel název Vratislavický alkoholický rachot, byl to nejdříve
Vratislavický amatérský rock?

Kapela Vratislavický amatérský rock vznikla na troskách zábavové kapely Lampa. Autorem názvu je zřejmě Jirka Vyczka Vyčítal. Kapela měla zřizovatele ZO SSM Pivovar Vratislavice nad Nisou. Bez zřizovatele si tenkrát ţádná kapela ani nebrnkla. Takže vznikem koncertního V. A. R. na začátku 90. let došlo k přejmenování kapely, tak, aby zkratka zůstala stejná, tedy V. A. R., jako Vratislavický alkoholický rachot. V té době jsem do kapely nastoupil i já (Martin "Shoopy" Šmejc). Kapela měla dostatek vlastního materiálu, takže začalo se koncertovat a hlavně natáčet ve studiích.

(zdroj:  Rozhovor Jiřího Zahradníka s Martinem "Shoopy" Šmejcem o počátcích v muzice, ţivotní kapele, devadesátkách a době mladší 30. 5. 2021)

jedna z kapel, která předcházela vzniku V.A.R., bylo Slunéčko

Slunéčko Liberec 1981 (archiv Jiří Vyczka Vyčítal)
Slunéčko Liberec 1981 (archiv Jiří Vyczka Vyčítal)

SLUNÉČKO

Zakládajícími a zároveň stálými členy byli baskytarista Jiří "Vyczka" Vyčítal, kytaristé Martin "Shoopy" Šmejc, Martin Kubišta, zpěvák Miroslav Macháček, občasný houslista Ivan Macháček a bubeník Petr Grunza. Slunéčko se zaměřilo na tvorbu novovlnných Extempore a několik vlastních skladeb. Na programech Klubu SSM Plamen nebylo Slunéčko uváděno, skrývalo se pod názvem B - Komplex a hosté a bylo mu umožněno v Klubu mládeže Plamen zkoušet.

Fotogalerie 

květen 1990

Září 1990

2001 Nahrávání CD Rozdvojen Ale Schopen

2010 Liberec - Had

2012 - Liberec - Rock Pub

2022 - Velké Hamry

Diskografie

První zviditelnění kapely bylo na sampleru Ultrametal vol 1 se skladbami Proti vizím a Poslední sen, spolu s kapelami Kabát, Debustrol, Ferat, Master´s Hammer a Moriorr.

O dva roky později vyšlo první album Personal Destruction. Československá televize uváděla hitparádový klip Prdel Evropy. V roce 1995 vyšla u firmy Taga druhá deska Závislost a byl natočen klip Otrava. Za tři roky od vydání tohoto alba následoval třetí řadový počin Pod vodou, jenž se natáčel ve studiu u Miloše "Dodo" Doležala a taktéž v pořadí čtvrté album Rozdvojen ale schopen. K patnácti letům kapely vydává firma Zero Budget Production EP vinyl 15 Years Fast Like Bikila (2004) a znovu byly natočeny čtyři starší skladby v anglickém jazyce. Roku 2007 spatřilo pulty obchodů páté album Za pět minut po smrti (2007) s hitem Sudety. V roce dvacetiletého výročí (2009) byl natočen živý koncert v klubu Melodka v Brně s bonusem v podobě zremasterovaného koncertu z roku 1990 v Chomutově. Zároveň vychází edice prvního dema No Place to Hide. Ještě v roce 2009 stihli V. A. R. natočit vlastní verzi skladby Svět co zatočí s tebou do alba Tribute to Debustrol. V říjnu 2014 vyšel jako příloha časopisu Pařát poslední počin s názvem Level 6, který stihl natočit dnes již zesnulý kytarista Janem Sznegh" Brtko. Obal alba vytvořil známý liberecký výtvarník Ivan Mraček.

Personal Destruction.1992

Brutální chaos

Sebevražda
Není se kam skrýt
Krvavý kšeft
Prdel Evropy
Konec světa
Česká tragédie
Vratislav
Bez tváře
Podivnej život
Útěk do tmy
Nový mýtus
Moje stará je děvka
Proti vizím
Keeper of the Seven Beers
Káčulovo zrození

Závislost.1995

Závislost Gama
Projdi svou zdí
Agent 00
Je po všem
Lítáme jak splašený
Mocná síla
Dech mrtvý milenky
Kamstošláps?
Otrava
Kremace
Pár slov
Vratislav (techno-remix)

Pod vodou.1998

Jednou nás sejmou
Zpátky k stádu
Kůžicka století
Tango na žiletkách
Requiem pro prasečí hlavu
Pod vodou
Mezitro
Poslední sen 2
Bažina
Kosmodrom Rostock (Kiss)
Dítě temnot (Black Sabbath)
Maděra (Dr. Feelgood)

Rozdvojen ale schopen.2001

Jako Bikila
Už se nevrátím
Smečka
Točí to kopytem
Rozdvojen ale schopen
Nemesis
To bylo tak
Našeptávači
Mezitro II
Jed pod kůží
Den co den (Generation X/Extempore)

Za pět minut po smrti.2007

Řeka Rolling Hell
Věci vostrý
Sudety
Za pět minut po smrti
Nenasytnej pes
Oči z podzemí
Pedofil čas
Hurikán Ruda(á)
Bonus:
Like Bikila
Split but Capable
Requiem
A Few Words
Extra bonus:
Dancing on the Edge

Level 6. 2014

Samota Waldhaus
Černeh Had
Krvelačný Proudy
Stíny a Krev
Hvězda Lucifer
Jednou mě Zabiješ
Vranami Rozklován
Nesahej na Nás
Budou Cvakat Železa
Ledový Bytosti

25 Years Anniversary. 2015

Vrahova zpověď
Drákulovo zrození
Nový Mýtus
Proti vizím
Poslední sen
Mocná síla
Konec světa
Není se kam skrýt
Satanova Trilogie:
I. Satanův Chtíč
II. Je po všem
III. Duše je víc než krev

Bonusy:
Vrahova zpověď (2015)
Zemřeš jen na chvíli (new 2015)
Satanův Chtíč (2015)
Je po všem (2015)
Duše je víc než krev (2015)

Thrash and drink till death Live. 2010

DVD:
Oči z podzemí
Smečka
Řeka Rolling Hell
Tango na žiltekách
Vratislav
Prdel Evropy
Už se nevrátím
Jako Bikila
Za pět minut po smrti
Hvězda Lucifer
Útěk do tmy
Točí to kopytem
Sudety
Hurikán Ruda
Proti vizím
Poslední sen
Bonus:
klip Sudety, Moment of Pearl, Live in Chomutov 1990
CD:
to samé kromě skladby Hvězda Lucifer
Total Time: 127min.

Banda

Jeny

Šnek R.I.P. 2014

Šupy

Pepino - od r. 2014

Vyčka

Berun

Video

více informací , fotografií  a například empétrojky na stránkách kapely:  https://www.var-metal.cz/