Věčná něha

28.02.2020

Do Liberce se vrátila Věčná něha

Na podzim loňského roku byla z důvodu restaurátorských prací odvezena do ateliéru plastika Věčná něha. Jedná se o jedno z uměleckých děl, které snad nejvíce poutá pozornost i vyvolává diskuze kolemjdoucích občanů.

Na své místo u ul. 1. máje poblíž Soukenného náměstí byla umístěna již v roce 2007. Autorem je absolvent Akademie výtvarných umění v Praze sochař Lukáš Rittštejn. Jako materiál byl zvolen laminát a povrchovou úpravu tvoří lak. Oba materiály však v průběhu času doznaly negativních změn způsobených jak povětrnostními vlivy, tak i vandalismem. Ostatně, socha sama byla prvně poškozena relativně hned krátce po své instalaci.

Odbor ekologie a veřejného prostoru tedy nechal Věčnou něhu pod autorským dohledem opravit. Práce samotné prováděla firma Vedex, dlouhodobě se zabývající spoluprací s p. Rittšteinem. Došlo ke zbroušení celého povrchu na základový laminát, vyrovnání prasklin a škrábanců, k nástřiku polyesterovým tmelem, opětovné vyrovnání a zbroušení, nástřiku plničem včetně zbroušení, nástřiku perleťovou bází včetně dokončení krycím čirým lakem.

Náměstek pro dopravní stavby a veřejný prostor Ing. arch ing. Jiří Janďourek k tomu dodal: "Liberec má v porovnání s jinými městy ve velké míře ve veřejném prostoru rozmístěny nejrůznější sochy a umělecká díla, čímž navazuje na tradici unikátní výstavy Socha a město z roku 1969. Je však nutné se o umělecká díla i starat a komunikovat s jejich autory. Oprava sochy Věčná něha se zdařila po všech stránkách a jsem rád, že naše město přistupuje k umění právě takto, citlivě a že budeme nejrůznější plastiky, ale i drobné sakrální památky obnovovat i nadále."

Nyní je socha zpět ve své staronové, obnovené podobě a pevně doufáme, že bez rádoby "vylepšení" vydrží co nejdéle.

zdroj:https://www.liberec.cz/cz/obcan/urad/odbory-magistratu/odbor-ekologie-verejneho-prostoru/aktuality/do-liberce-se-vratila-vecna-neha.html?fbclid=IwAR2yzJYvOfRfdnrXv2eZlxdXHKugWsd0XzBvu8Wpw83dz2HuIu4F5-tsMxg