Zeyerova ulice

23.08.2022
1906
1906
Biegelova malá pekárna stála na Wallensteinstrasse (“Valdštejnská”) a „Flösselberg“ (polovina “Feldgasse “ - “Zeyerova” směrem k městu). Ta musela po roce 1945 spolu s hostincem „Stadt Salzburg“ vlevo ustoupit rozšíření silnice.(archiv O.Musil)
Biegelova malá pekárna stála na Wallensteinstrasse (“Valdštejnská”) a „Flösselberg“ (polovina “Feldgasse “ - “Zeyerova” směrem k městu). Ta musela po roce 1945 spolu s hostincem „Stadt Salzburg“ vlevo ustoupit rozšíření silnice.(archiv O.Musil)
Roh Zeyerovy a Chrastavské ulice kolem roku 1925 a 26.5.2022
Roh Zeyerovy a Chrastavské ulice kolem roku 1925 a 26.5.2022
archiv L.Mencl
archiv L.Mencl
Chrastavská ulice s hostincem „Stadt Salzburg“
Chrastavská ulice s hostincem „Stadt Salzburg“
Roh Zeyerovy ulice kolem roku 1938.  V domku čp.260-I sídlila od března 1874 do října 1876 redakce Arbeiterfreundu. (zdroj Kniha o Liberci)
Roh Zeyerovy ulice kolem roku 1938. V domku čp.260-I sídlila od března 1874 do října 1876 redakce Arbeiterfreundu. (zdroj Kniha o Liberci)
Roh Zeyerovy a Chrastavské ulice kolem roku 1938 a 26.5.2022
Roh Zeyerovy a Chrastavské ulice kolem roku 1938 a 26.5.2022
Valdštejnská ulice (M.Gergelčík)
Valdštejnská ulice (M.Gergelčík)
archiv M.Gergelčík
archiv M.Gergelčík
Starobinec
Starobinec

Městský starobinec

v Zeyerově ulici vznikl těsně před koncem předminulého století, projektoval ho architekt Adolf Kaulfers a v letech 1898-1899 ho postavila firma Gustav a Ferdinand Mikschové. Rozsáhlá novogotická budova má 110 metrů dlouhé průčelí a původně byla rozdělena na tři části. Vpravo od vchodu bydlely ženy, nalevo muži a střed obývaly manželské páry. Ve střední části prvního patra se nacházela kaple, dnes ale tento prostor slouží už jen jako společenská místnost. Celková kapacita objektu byl 42 dvoulůžkových a 16 čtyřlůžkových pokojů. Dokola objektu se rozkládala zahrada o výměře 21 tisíc metrů čtverečních.

Dnešní využití (v roce 2008)

V současné době slouží obě budovy jako Domov mládeže. Jsou tu ubytováni studenti a žáci přibližně z 15 škol v Liberci, například SPŠ strojní a elektrotechnické a VOŠ, SPŠ stavební, SPŠ textilní, Střední školy právní a VOŠ právní, Střední zdravotnické školy a VZŠ, Gymnázia F.X.Šaldy, Střední pedagogické školy, Soukromé umělecké školy, a dalších.

Zeyerova (M.Gergelčík)
Zeyerova (M.Gergelčík)

Liberec - starobinec a chorobinec

Dnes Vás zavedu na vyvýšeninu nad širokým údolím Nisy, nad dnešní stadion FC Slovanu, do míst, kde liberecký magistrát nechal v roce 1899 postavit městský zaopatřovací ústav ("starobinec" - v dnešní terminologii domov důchodců nebo penzion pro seniory) a o deset let později naproti němu městský "chorobinec" (politicky korektně zřejmě léčebna dlouhodobě nemocných, event. hospic). (autor článku Hana Kubíková)


Městský chorobinec

- ústav pro dlouhodobě a nevyléčitelně nemocné - postavilo město naproti starobinci o deset let později. Stavba byla financována z darů úspěšných podnikatelů (stalo by se to dneska?). Projekt vypracoval městský architekt Josef Schuh, stavbu v secesním stylu provedl stavitel Gustav Habel. V polovině června 1910 byla stavba kolaudována a hned do ní byl umístěno 82 chovanců. O dalších 50 lůžek se kapacita zvětšila v roce 1930, kdy bylo pro sociální účely adaptováno podkroví.

Chorobinec
Chorobinec

Liberecký kraj má zájem koupit od Liberce celý areál budov v Zeyerově 


Čtvrtek, 29. února 2024, 14:00 Liberecký kraj má zájem koupit od Liberce celý areál budov v Zeyerově ulici, který město postavilo na přelomu 19. a 20. století pro takzvaný starobinec a chorobinec. Budovy má kraj ve výpůjčce na 50 let, v posledních letech sloužily jako internát, kraj by ho chtěl ale přestavět pro potřeby speciálního školství. Hodnotu rozsáhlého areálu odhaduje město zhruba na 250 milionů korun, řekl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Areál stojí na vyvýšenině nad širokým údolím Nisy, nad dnešním stadionem FC Slovan. V roce 1899 tam nejprve magistrát nechal postavit městský zaopatřovací ústav a o deset let později naproti němu městský chorobinec. Jde tedy o historický majetek města. "My jsme původně, před několika lety, nechtěli vůbec připustit, že by město ty historické budovy do budoucna nemělo, měli jsme za to, že by si je město mělo nechat, proto jsme je kraji na 50 let zapůjčili," řekl Jaroslav Zámečník. Teď podle něj ale vedení města prodej připouští, pokud bude mít kraj rozvojový plán, poslední slovo ale budou mít zastupitelé. V původním starobinci v současné době funguje krajský domov mládeže pro středoškoláky, druhá z budov - bývalý chorobinec, je od roku 2017 prázdná. V době pandemie posloužila k ubytování lidí bez domova a lidí trvale vykázaných z domova, které bylo třeba umístit do karantény. Předloni ji kraj využil k přechodnému ubytování zhruba 200 uprchlíků před válkou na Ukrajině. "Budeme ji rekonstruovat na speciální školu pro děti s kombinovaným postižením," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Přestavba budovy přijde bezmála na 162 milionů korun, práce by měly začít v březnu a první školáky by měla přivítat už 1. září 2025. "Máme zájem ten areál využít pro další rozvoj speciálního školství pro celý Liberecký kraj. Původně jsme předpokládali, že bychom už touhle dobou mohli mít nějaké architektonické studie, odhady nákladů. Zatím je nemáme. Informovali jsme vedení města, že je budeme mít zřejmě až na podzim," dodal Půta. Rozhodnutí o odkoupení areálu tak podle něj bude zřejmě až na nově zvoleném krajském zastupitelstvu. Počet dětí, které potřebují speciální vzdělávací programy, podle hejtmana roste. "Roste asi víc, než by kdokoliv ještě před deseti lety předpokládal. My třeba nemáme denní centrum pro děti s postižením autistického spektra v Liberci a rodiče musí za touto službou se svými dětmi dojíždět do Jablonce. Máme těch plánovaných aktivit poměrně velké množství, takže rekonstrukce té menší budovy v areálu v Zeyerově ulici je jen první krok," řekl Půta. Kraj má podle něj zájem areál od města koupit, protože výpůjčka, byť dlouhodobá, není ideální pro plánování dalších investic do jeho rozvoje.

Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/35421-liberecky-kraj-ma-zajem-koupit-od-liberce-cely-areal-budov-v-zeyerove-ulici.html?utm_source=copy

Internát dívčí Zeyerova ulice rok 1972 (archiv Zdeněk Morávek)
Internát dívčí Zeyerova ulice rok 1972 (archiv Zdeněk Morávek)
Zeyerova ulice (archiv Mirek Endrle)
Zeyerova ulice (archiv Mirek Endrle)